Český futbal sa musí pripraviť na nepríjemnú zmenu: Lepšie sú zatiaľ aj Faerské ostrovy

Slavia dokázala doma zdolať Leverkusen 1:0
Slavia dokázala doma zdolať Leverkusen 1:0

PRAHA - Český futbal je stále bližšie k tomu, že od sezóny 2022/23 bude mať v pohároch len štyroch zástupcov a príde o jeden tím v Lige majstrov.

České tímy v rebríčku národných koeficientov klesli na začiatku tohto ročníka na 21. miesto a na 15. priečku, ktorá ako posledná zabezpečuje päť mužstiev v klubových súťažiach UEFA, stráca priepastných takmer päť bodov.

Ešte v roku 2017 patrilo českým klubom 11. miesto a Plzeň aj vďaka tomu o rok neskôr ako český šampión prešla priamo do základnej skupiny Ligy majstrov. Do minulej sezóny vstúpili české tímy z 13. priečky a nakoniec v nej tesne udržali postavenie v prvej pätnástke. V budúcom ročníku 2021/22 tak ešte budú mať päticu zástupcov v pohároch.

Pokles až na 20. miesto 

Od ďalšej sezóny ale už Česko zrejme o jeden tím príde. Pred týmto ročníkom totiž kleslo až na 20. miesto, pretože sa mu odpočítala nadpriemerná sezóna 2015/16, v ktorej uhralo 7,3 bodu. V jednotlivých ročníkoch sa vždy hrá o nasadenie až do druhej nasledujúcej sezóny a koeficient sa počíta z posledných piatich rokov.

Prepad pokračuje aj na začiatku tohto pohárového ročníka. České tímy počas doteraz odohranej kvalifikácie a dvoch kôl základných skupín klesli o ďalšie miesto na 21. priečku, lebo ich predstihol Izrael. Na Cyprus, ktorý aktuálne uzatvára elitnú pätnástku, strácajú české kluby priepastných 4,85 bodu. Ostrovný štát má v hre už len Omoniu Nikózia, zatiaľ čo Česko trojicu Slavia, Sparta a Liberec v Európskej lige. Aj tak je dostihnutie Cypru prakticky vylúčené.

Na momentálne šestnáste Srbsko chýba českým tímom 2,35 bodu, na sedemnáste Grécko 1,8, na osemnáste Švajčiarsko 1,325, na devätnásty Izrael 0,475 a na dvadsiate Chorvátsko 0,275 bodu. Z najbližších súperov má v hre tri mužstvá už len Grécko.

Česko predstihli dokonca aj Faerské ostrovy

Za výhru sa v hlavnej fáze udeľujú dva body, za remízu jeden. V predkole sú body polovičné. Vzhľadom k tomu, že sa kvôli koronavírusovej kríze hrala kvalifikácia až na 4. predkolo Ligy majstrov bez odviet, v súbojoch na jedno stretnutie sa za víťazstvo nezvyčajne pripisoval bod a pol, za remízu aj po predĺžení bod a za porážku pol bodu. Celkový počet bodov sa potom delí počtom účastníkov, v českom prípade piatich.

České kluby doteraz získali 12 bodov, čo po vydelení činí 2,4 bodu. Lepšie sú na tom zatiaľ v tejto sezóne aj Faerské ostrovy alebo Severné Írsko. Najviac bodov (6,5) doteraz pripísal Liberec, 2,5 bodu uhrali Slavia a Plzeň a pol bodu Jablonec. Ani bod zatiaľ nepridala Sparta.

Od budúcej sezóny bude mať premiéru nová súťaž pod názvom Európska konfederačná liga. Do nej pôjdu dvaja z piatich českých zástupcov, prvé dva celky z domácej ligy čaká kvalifikácia Ligy majstrov a jeden tím potom Európska liga.

O ročník neskôr ale už český futbal s najväčšou pravdepodobnosťou o jedno miesto v pohároch príde. V Lige majstrov by potom malo Česko len jediné mužstvo a zvyšná trojica by hrala konfederačnú ligu.


Tagy: FC Viktoria Plzeň AC Sparta Praha SK Slavia Praha

Kompletné výsledky a aktuálna tabuľka Gambrinus ligy
Zdroj:
ČTK
Foto:
SITA/AP Photo/Petr David Josek

DISKUSIA