VIDEO Fortuna liga má nového lídra! Slovan si poradil s Michalovcami a vyšvihol sa na čelo tabuľky

Gólová oslava futbalistov ŠK Slovan Bratislava Gólová oslava futbalistov ŠK Slovan Bratislava Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

MICHALOVCE - Futbalisti FC DAC 1904 Dunajská Streda iba remizovali v sobotňajšom zápase 13. kola Fortuna ligy doma s posledným FK Pohronie 0:0. Ich zaváhanie využil ŠK Slovan Bratislava, úradujúci majster zvíťazil v Michalovciach 2:0 a vyhupol sa na čelo tabuľky. Tú vedie vďaka lepšiemu skóre, druhý DAC má však zápas k dobru.

MFK Zemplín Michalovce - ŠK Slovan Bratislava 0:2 (0:1)
Góly: 41. Ratao, 57. Ožbolt. Rozhodovali: Očenáš - Jekkel, Hrčka, ŽK: Žofčák, Vojtko, bez divákov.

MFK Zemplín Michalovce: Markovič - Siopis, Žofčák, Bednár - Vojtko - Kountouriotis (73. Gríger), Begala (90+. Tóth), Ivanov, Lukčo (46. Ntosis), Taiwo - Trusa

ŠK Slovan Bratislava: Greif - Pauschek, Bajrič, Božikov, De Marco - Nono, de Kamps (78. Rabiu) - Holman (72. Strelec) - Čavrič (72. Henty), Ožbolt (78. Medveď), da Silva

Michalovčania nastúpili vo výrazne oslabenej zostave, keďže 12 hráčov malo v týždni pozitívny test na Covid-19. Prvá polovica prvého polčasu príliš nenadchla, ofenzívne akcie sa končili už v zárodkoch. Slovanisti sa snažili diktovať hru, ale dlhé minúty sa hralo iba medzi šestnástkami.

Postupne však dianie prvého dejstva gradovalo a prvú vážnejšiu šancu mal v 36. minúte de Marco, ale hlavou namieril loptu nad bránu. V 41. minúte Holman v nádejnej pozícii na hranici šestnástky vyslal na brankára Markoviča iba nevýraznú strelu. Krátko na to bol po Čavričovom priťuknutí úspešnejší Ratao - 0:1. Práve Čavrič mohol už o minútu zvýšiť náskok hostí, ale v rýchlej akcii namieril iba do brankára.

V 49. minúte nepresne zblízka hlavičkoval Ožbolt, ale Slovinec si všetko vynahradil v 57. minúte. Pauschekov center zasiahol rukou Kountouriotis a Ožbolt z pokutového kopu zvýšil na 2:0 pre hostí. Tí mali hru pod kontrolou, Michalovčania sa v druhom polčase nedostávali na dostrel Greifovej bránky. Hostia si bez väčších problémov postrážili náskok a Michalovčanom nedovolili ani jednu strelu.

Hlasy po zápase:

Jozef Majoroš, tréner MFK Zemplín Michalovce: "Prvý polčas sme prehajdákali, hrali sme ustráchane a s príliš veľkým rešpektom. Slovan bol lepší, ale v prvom polčase si veľa šancí nevypracoval. My sme mali zlý prechod do útoku po zisku lopty. Chýbala nám väčšia agresivita v útočnej fáze. V druhom dejstve sme viac dostupovali hráčov, získavali sme lopty. Vzhľadom na problémy, ktoré sme mali so zostavou, si chlapci zaslúžia pochvalu."

Darko Milanič, tréner ŠK Slovan Bratislava: "Nebolo jednoduché pripraviť sa na tento zápas, keďže sme nevedeli, kto nastúpi v domácom tíme. Zvíťazili sme zaslúžene. Bol to bojovný zápas na neľahkom teréne. Michalovce dali do hry všetko, my sme si vytvorili veľa šancí a dali dva góly. V období, ktoré je ťažké pre každý klub, si ceníme tieto tri body."

ViOn deklasoval Trenčín

Futbalisti FC ViOn Zlaté Moravce-Vráble deklasovali v sobotňajšom dueli 13. kola Fortuna ligy AS Trenčín 5:0. Hetrikom sa blysol domáci útočník Filip Balaj.

FC ViOn Zlaté Moravce-Vráble - AS Trenčín 5:0 (2:0)
Góly: 22., 62., 83. Balaj (druhý z 11 m), 25. Kovaľ, 53. Hrnčár. Rozhodovali: Glova - Pozor, Kováč, ŽK: Chovan - Kapuadi, Križan, Rogulič

ViOn: Chovan – Orávik, Tóth, Menich, Čonka (33. Haspra) – Čögley, Grozdanovski – Hrnčár (84. Vujič), Kyziridis (84. Šmatlák), Kovaľ (79. MiháliK) – Balaj (84. Tkáč)

Trenčín: Šemrinec – Ligeon (66. Slávik), Križan, Šulek, Kapuadi – Roguljič, El Mahdioui, Čatakovič (66. Gajdoš) – Ghali (46. Ikoba), Kadák, Tučný

Od úvodu obe mužstvá mysleli viac na ofenzívu. Už v 5. minúte prišla pekná akcia ViOn-u s koncovkou Čögleya, Šemrinec sa však prekvapiť nenechal. Na opačnej strane v 12. minúte Ligeon z uhla poslal loptu do autu. Do vedenia išli domáci v 22. minúte, Grozdanovski parádnou prihrávkou našiel Balaja a domáci kanonier otvoril gólový účet stretnutia.

Už o tri minúty sa skóre opäť menilo. Agilný Hrnčár poslal z pravej strany prudký center do malého vápna, kde vletel medzi stopérov Kovaľ, ktorý ukážkovo zavesil pod brvno. Po polhodine hry skúšal šťastie Hrnčár, s jeho strelou z hranice 16-ky si Šemrinec poradil. V 43. minúte mohlo byť 3:0, avšak Balajovu hlavičku Šemrinec vytesnil na rohový kop.

Po zmene strán sa Trenčania snažili vrátiť do stretnutia, ale ich profesorská hra k úspechu neviedla. Naopak, boli to domáci, ktorí neustále hrozili. V 49. minúte predviedol Hrnčár veľké sólo, ktoré zakončil krížnou strelou tesne vedľa pravej žrde. 53. minúta priniesla štandardnú situáciu, Čögley priťukol Orávikovi, ten prízemnou prihrávkou našiel Hrnčára, ktorý zvýšil na 3:0.

V 61. minúte Kapuadi fauloval Balaja a domáci mali výhodu pokutového kopu. Loptu si na biely bod postavil sám Balaj a s prehľadom zvýšil na 4:0. V 83. minúte skompletizoval hetrik Balaj, ktorý strelou z prvej poslal do siete Hasprov center z pravej strany. V 86. minúte sa mohol do streleckej listiny zapísať striedajúci Šmatlák, jeho strela skončila na ľavej žrdi. ViOn dosiahol historicky najvyššie domáce víťazstvo v lige.

Ľuboš Benkovský, tréner Zlatých Moraviec: "Dobre sa nám hodnotí tento zápas, hráči splnili do bodky všetko, čo sme pripravili. Určite si chceme výsledok užiť, ale musíme byť stále na zemi a pripraviť sa na ďalšie stretnutie. Hra s Balajom na hrote nám funguje, všetci hráči tvrdo pracujú a on tie góly dáva."

Stijn Vreven, tréner Trenčína: "Z našej strany to bol dnes veľmi zlý zápas. Zdá sa mi, že toto mužstvo hrá pekne, len keď je vonku 25 stupňov."

Peter Orávik, ViOn: "Dnes sme podali fantastický výkon, vyšlo nám prakticky všetko, na čo sme siahli. Boli sme na tento zápas veľmi dobre pripravení, napriek absencii šiestich chalanov sme to zvládli excelentne."

Filip Balaj, ViOn, autor hetriku: "Dnes sme podali komplexný výkon, každý išiel na 100-percent. Snažime sa hrať pekný, útočný futbal a dnes to vyšlo dokonale. Ja sa cítim veľmi dobre a som rád za každý gól. Teším sa, že som v tabuľke strelcov tak vysoko."

Zaváhanie DAC

FC DAC 1904 Dunajská Streda – FK Pohronie Žiar nad Hronom Dolná Ždaňa 0:0
Rozhodovali: Prešinský – Bednár, Ádám, ŽK: Kružliak, Mendez, Sommer, Malý – Weir

DAC: Jedlička – Sommer (85. Andzouana), Müller (46. Malý), Kružliak, Mendez (46. Beskorovainyi)- Njie (79. Nebyla) - Fábry, Schäfer – Divkovič (60. Nicolaescu), Ramirez, Kalmár

Pohronie: Jenčo - Jacko, Pavlík, Špiriak - Mazan, Weir (90. Chíbik), Obročník, Audino (77. Blahút), Župa – Bimenyimana (90. Petrák), Fadera (77. Matič)

Dunajská Streda nastúpila po dvojtýždňovej prestávke, prvé minúty sa odohrali v réžii hostí, keď Pohronie kopalo až tri rohové kopy za sebou, pri jednom sa musel natiahnuť aj brankár Jedlička. Prvá vážnejšia šanca prišla v 26. minúte, keď Faderovu spätnú prihrávku poslal Audino nad. V prvej polhodine sa hralo prevažne medzi šestnástkami, s viacerými nepresnosťami na oboch stranách. V 33. minúte Mendez prešiel na ľavej strane, spätnú prihrávku poslal na bránu Kalmár, ale Jenčo bravúrne zasiahol. Dunajská Streda sa snažila o úvodný gól, ale hostia výborne bránili.

Domáci začali druhý polčas s dvojitým striedaním, tréner Storck urobil zmeny v obrannej formácii. V 52. minúte mohli skórovať hostia, Bimenyimana hlavičkoval smerom k Faderovi, ten však pred bránou neuspel a loptu poslal nad. V 54. minúte po Fábryho centri poslal loptu hlavou na bránu Beskorovainyi, Jenčo bol na mieste. V 57. minúte prišla najväčšia šanca Dunajskej Stredy, po vydarenej akcii Fábry trafil pravú žrď a odrazenú loptu poslal Sommer vedľa.

V 71. minúte pohrozil Kalmár z priameho kopu, lopta preletela tesne nad bránu. O dve minúty neskôr Žup mieril rovnako vedľa priestoru troch žrdí. V 83. minúte bol pred pokutovým územím faulovaný Nicolaescu, priamy kop zahral Fábry, ale loptu poslal do múru. V nadstavenom čase pohrozil zblízka Ramirez, Jenčo však jeho pokus zneškodnil. Gól do konca zápasu nepadol, Pohronie si tak z Dunajskej Stredy senzačne odnieslo bod.

Bernd Storck, tréner DAC-u: "Pre každého je to náročné obdobie. Bol to náročný zápas, chýbal nám rytmus, ktorý sme mali v predchádzajúcom období. Najprv sme pripravili mužstvo na Sereď, zápas odvolali v poslednom momente. Aj nám vypadlo niekoľko hráčov. Hrali sme proti kvalitnému súperovi, nepúšťal nás veľmi do príležitostí, napriek tomu sme si vypracovali niekoľko čistých šancí, z ktorých sme mali dať gól. Zápas, čo zápas hráme proti mužstvám, ktorý hrajú hlboko, ale musíme hrať ďalej."

Ján Kameník, tréner Pohronia: "Vedeli sme, ako sa bude náš súper prezentovať, pripravovali sme sa na to. Naším cieľom bolo držať súpera od našej brány s vysokým pressingom a to sa nám darilo. Snažili sme aj ísť do koncovky. Bola tam medzihra, v ktorej sme aj kombinovali. V druhom polčase súper zmenil rozostavenie, dostali sme sa do tlaku, bolo cítiť, že súper kombinuje viac. Mali sme aj veľkú príležitosť, mohli by sme byť úspešnejší. Podľa priebehu zápasu bod berieme."

Spartak zabodoval naplno

Futbalisti Spartaka Trnava triumfovali v sobotňajšom stretnutí 13. kola Fortuna ligy na pôde MFK Ružomberok 1:0. O jediný gól zápasu sa postaral v 63. minúte Bamidele Yusuf.

MFK Ružomberok – Spartak Trnava 0:1 (0:0)
Gól: 63. Yusuf. Rozhodovali: Kružliak – Ferenc, Galo, ŽK: J. Maslo, Sapara (asistent trénera), Regáli – Grič, Yusuf, Kolesár

Ružomberok: Macík – Čurma, J. Maslo, Mrva – Kmeť, Kostadinov (69. Ďungel), Kochan, Takáč, Mojžiš (82. T. Bobček)– Regáli, Gerec (69. Almási)

Trnava: Rusov - Turňa, Tumma, Anthony, Tsaousis (46. Yao) – Savvidis, Grič – Cabral (79. Kolesár), Vlasko (74. Bukata), Mikovič – Olejník (46. Yusuf)

Prvý polčas bol až príliš pokojný, čo sa týka futbalového vzruchu a aj celkovo futbalovo diétny. Vpredu pohrozili len Trnavčania, kým domáci futbalisti sa k bezprostrednému ohrozeniu brány súpera ani nedostali. V 9. minúte Vlasko z pravej strany poslal roh do "malého vápna" a Savvidis hlavou zatriasol ružomberským brvnom. V 29. minúte Grič zvnútra šestnástky minul domácu bránu. V 43. minúte brankár MFK Macík zlikvidoval nebezpečnú Tummovu hlavičku.

V 63. minúte sa o prvé vážnejšie nebezpečenstvo pred bránou hostí postaral Mrva, no jeho hlavička neskončila v sieti. Ružomberčania si pýtali rohový kop, ale rozhodcovia boli iného názoru. A Trnavčania hneď z protiútoku do otvorenej obrany súpera udreli, keď zoči-voči Macíkovi sa presadil Yusuf. V 75. minúte sa striedajúci Ďungel ocitol v sľubnej streleckej pozícii v pokutovom území súpera, lenže jeho pravačka nenašla pravý dolný kút brány Spartaka.

V 79. minúte však mohlo byť 0:2, Yaova bomba skončila na ružomberskej žrdi. Hostia, hoci viedli, nestiahli sa a stále sa snažili byť aktívni, čo domácim hráčom robilo problémy. V nadstavenom čase obrovskú príležitosť spálil Yao. Potom na druhej strane Rusov "vyzmizíkoval" tutovku J. Maslovi. Na stave sa už ale nič nezmenilo a Trnava si spod Čebraťa odniesla všetky tri body.

Ján Haspra, tréner Ružomberka: "Obe mužstvá dostali minulý týždeň facku a lepšie na ňu zareagovala Trnava, ktorá ukázala trochu viac emócie a chuti než my. V prvom polčase sme sa nevedeli dostať do hry a nevedeli sme si vytvoriť šance. Táto časť zápasu bola vyrovnaná. Do druhej polovice sme vstúpili lepšie. Rozbiehali sme sa, no potom nás pribrzdila gólová situácia, ktorá bola veľmi sporná. Od tohto momentu mal súper veľa príležitostí, keď my sme už hrali vabank. Napriek veľkej snahe sme si v závere vytvorili len jednu šancu a tým pádom sme neskórovali a nezvrátili výsledok, ako sa nám to už párkrát predtým podarilo."

Norbert Hrnčár, tréner Trnavy: "Som veľmi rád, že mužstvo do zápasu vložilo obrovskú energiu a emóciu a potom prišla aj kvalita. To boli hlavné atribúty nášho výkonu a nášho víťazstva. Po prehre s Michalovcami sme celý týždeň pracovali na tom, aby sme prišli s jasným konceptom a hlavne s túžbou po víťazstve. To bola prvá veta, ktorú som povedal, že do Ružomberka musíme ísť vyhrať. Mrzia ma akurát situácie z druhého polčasu, keď sme mali obrovské šance, prečíslenia a nedotiahli sme zápas do výraznejšieho gólového rozdielu. Je to tvrdo odrobené, ale zaslúžené víťazstvo."

Viac o téme: Spartak Trnava AS Trenčín MFK Ružomberok ŠK Slovan Bratislava MFK Zemplín Michalovce Fortuna liga FC DAC 1904 Dunajská Streda FK Pohronie FC ViOn Zlaté Moravce-Vráble