Ruskí juniori sú šokom pre celý turnaj: Degradácia? Omyl, český tréner to môže oľutovať

Ruskí hráči oslavujú gól
Ruskí hráči oslavujú gól

HELSINKI - Rusko poslalo na tradičný hokejový turnaj Karjala Cup reprezentáciu zloženú výhradne z juniorov do 20 rokov. Rozhodnutie Ruskej hokejovej federácie vyvolalo kritiku od zvyšných účastníkov turnaja seriálu Euro Hockey Tour - Česka, Fínska i Švédska.

"Trúfam si tvrdiť, že nominácia ruskej dvadsiatky je určitá degradácia turnaja a celej série Euro Hockey Tour. Aj keď hodnotenie nepatrí do mojich kompetencií, tak si myslím, že je to zo strany ruskej federácie iba zámer vymyslieť pre ich dvadsiatku program pred majstrovstvami sveta," citoval portál sport.cz pred turnajom slová trénera českej reprezentácie Filipa Pešána.

Mladý ruský tím tak dostal na turnaji v Helsinkách málo očakávanú príležitosť na kvalitnú previerku pred juniorskými MS na prelome rokov v kanadskom Edmontone. "Myslím si, že to od nich nie je úplne fér. Mohol sa z tohtoročnej Karjaly urobiť turnaj dvadsiatok a potom by to bolo pre všetky strany fér," dodal Pešán. Ten na ruský krok i na početné ospravedlnenia vo vlastnom výbere taktiež zareagoval zaradením ôsmich mladíkov z juniorského národného tímu do svojej nominácie.

Lenže juniorský výber Ruska na úvod porazil domácu reprezentáciu 6:2 a aj Švédov 2:1 po samostatných nájazdoch. Česi zdolali "Tre kronor" 3:1 a Fínsko 2:0. Dnes sa tak so zbornou stretnú v priamom súboji o prvé miesto na turnaji.

"S Rusmi to bude zápas ako každý iný. Už ten ich štvrtkový zápas s Fínskom potvrdil, že mladí chalani z Ruska sú šikovní. My ich tím rešpektujeme, chceme proti nim podať čo najlepší výkon a vyhrať, nech už proti nám stoja ktokoľvek," uviedol obranca Jakub Galvas.


Tagy: Rusko Česko Švédsko Fínsko Karjala Cup

Zdroj:
TASR, ČTK
Foto:
SITA/Vesa Moilanen/Lehtikuva via AP; Video: Youtube

DISKUSIA