Slovan vo vyhrotenom šlágri pokoril Košice, trojnásobný majster pokračuje v trápení

Samuel Petráš a Martin Belluš rozdeľovaní rozhodcamiSamuel Petráš a Martin Belluš rozdeľovaní rozhodcami Zdroj: TASR – František Iván

BANSKÁ BYSTRICA - Hokejisti HC Mikron Nové Zámky zvíťazili v nedeľnej dohrávke 1. kola Tipos extraligy na ľade HC'05 Banská Bystrica 5:3 a poistili si vedúcu pozíciu v tabuľke. Zhodne dvomi gólmi sa pod triumf hostí podpísal Filip Bajtek a Marcel Holovič. Trojnásobný majster utrpel v šiestom tohtosezónnom zápase štvrtú prehru a zostáva naďalej na desiatej priečke.

Úvod stretnutia mal solídne tempo. Šance si vytvorili oba tímy, do vedenia mohli ísť najprv hostia, no Bajtek ani Okoličány pred Vayom neuspeli. Na opačnej strane sa nepresadil v dvoch koncovkách pred Kiviahom Kabáč. Skóre sa menilo v 5. minúte, keď vystrelil Hain, bystrický brankár puk iba vyrazil a z dorážky ho zamietol medzi žŕdky pohotový Embrich – 0:1.

Zámčania potom nevyužili presilovku, v nej mal dobrú príležitosť Obdržálek a tesne po jej skončení namieril Holovič z kruhu iba do žŕdky. V 11. minúte sa domáci dostali do prečíslenia a po prihrávke Lampera zakončil Winquist, dobrý zákrok hokejkou predviedol Kiviaho. Kapituloval však o pár sekúnd neskôr, pretože Drew si nakorčuľoval do medzikružia a razantne vystrelil – 1:1. Do prestávky mohol zmeniť stav ešte Bajtek, ktorý sa ocitol zblízka pred Vayom, no nepresadil sa.

V druhej tretine tempo opadlo, oba tímy síce často strieľali, ale brankári si s pukmi zväčša poľahky poradili. Nové Zámky využili v 24. minúte presilovku, keď Okoličány na útočnej modrej vysunul do úniku Bajteka a ten poslal puk pomedzi betóny Vaya – 1:2. Banskobystričania potom nedokázali vyrovnať ani z troch presiloviek v rade, dobré možnosti mali Drew a Lamper. Prišiel tak trest. V 39. minúte domáci Demo odpálil spred bránky puk, ten pristál na hokejke Holoviča, ktorý sa v početnej výhode nemýlil – 1:3.

Nástup do tretej tretiny mali Banskobystričania rezkí. Rýchlo znížili Lamperom, ktorý mal veľa priestoru pred bránkou po predchádzajúcej strele Drewa – 2:3. Domáci legionár však vyrobil o tri minúty neskôr chybu, spoza vlastnej bránky poslal puk rovno na hokejku Holoviča a ten túto možnosť zužitkoval aj druhýkrát v zápase, tentoraz z medzikružia – 2:4.

Následne sa hokejisti spod Urpína snažili dostať do zápasu kontaktným gólom, avšak hosťom sa naskytli možnosti na protiútoky. Z jedného mohol zvýšiť vedenie Andrisík, namieril však do bočnej siete a v početnej výhode sa nepresadili ani Hain s Juríkom. V 58. min hrali Banskobystričania bez brankára a znížili na rozdiel gólu. Z ľavého kruhu prestrelil Kiviaha Marek Sloboda – 3:4. Ďalšia hra bez brankára sa už domácim nevyplatila, výsledok z pohľadu hostí poistil na 5:3 Bajtek.

HC'05 Banská Bystrica – HC Mikron Nové Zámky 3:5 (1:1, 0:2, 2:2)
Góly: 11. Drew (Winquist), 42. Lamper (Drew, Winquist), 58. Marek Sloboda (Drew) - 5. Embrich (Hain), 24. Bajtek (Okoličány, Drtina), 39. Holovič (Bajtek, Drtina), 45. Holovič, 59. Bajtek (Andrisík, Holovič). Rozhodovali: D. Konc st., R. Výleta – M. Orolín, Crman, vylúčení: 6:4, presilovky: 0:2, oslabenia: 0:0, bez divákov.

Banská Bystrica: Vay – Ďatelinka, Žiak, J. Brejčák, Drew, Breton, Biro, Welsh, Demo – Kabáč, Tamáši, Šimun – M. Sloboda, Winquist, Lamper – Faško-Rudáš, Fafrák, Vašaš – L. Lunter, Sojka, Výhonský

Nové Zámky: Kiviaho – Västilä, Hain, Ligas, Fereta, Martin Šeliga, Drtina, P. Mikuš – J. Jurík, Seppänen, Obdržálek – Bajtek, Holovič, Okoličány – Rogoň, Ondrušek, Andrisík – Giľák, Embrich, Barto

Norbert Javorčík, tréner Banskej Bystrice: "Je to pre nás sklamanie. Očakával som od svojich zverencov lepší výkon a aj lepší výsledok. Nechcem sa na nič vyhovárať. Nemyslím si, že bola príčina našej prehry v tom, že mali hráči v nohách ešte piatkový zápas v Detve po predchádzajúcej dlhej karanténe. Góly, ktoré sme obdržali, boli veľmi jednoduché. Či už to boli inkasované góly v oslabeniach alebo v hre piatich proti piatim. Aj z toho pramení moje sklamanie."

Marcel Holovič, autor dvoch gólov Nových Zámkov: "Bol to ťažký zápas, no vyšiel nám dobre. Bolo trošku zvláštne, že sme hrali o trinástej hodine, ale je skvelé, že sme to zvládli a vyhrali. Na moje góly mi prihrali hráči súpera, no ja som minule prihral na gól Liptovskému Mikulášu, teraz pre zmenu Bystričania nahrali mne, sme hokejová rodina... Sme radi za prvé miesto v tabuľke, hráme ako tím a drží nás i brankár."

Miloš Šeliga, asistent trénera Nových Zámkov: "Bol to ťažký zápas. Vedeli sme, že Banská Bystrica na nás vybehne a bude chcieť hrať nátlakový hokej. Dobre sme sa na to pripravili. Chlapci ustáli súboje, chceli hrať, klobúk dole pred nimi. Prišli sme si to do Zvolena užiť aj bez hlavného trénera, no bol som s ním v kontakte, sledoval duel cez video. Telefonovali sme spolu. Pomohol mi s koučovaním aj Imre Valášek a tréner brankárov Stano Petrík. Na skorší čas zápasu sa nesťažujeme, poradili sme si s tým."

Triumf belasých zariadil Kanaďan

Hokejisti HC Slovan Bratislava zvíťazili v dohrávanom zápase 5. kola Tipos extraligy na ľade HC Košice 2:0. Oba góly zaznamenal kanadský útočník Brendan O'Donnell.

V košickom tíme absolvoval premiéru stredný útočník Bruno Mráz, ktorý prišiel práve zo Slovana. V drese hostí debutoval krídelník Rastislav Gašpar, nová akvizícia z Detvy.

Hostia mali lepší štart do zápasu a snažili sa o rýchly gól. Strely obrancov Leeho a Štajnocha ešte neznamenali zmenu skóre, ale v 6. minúte O'Donnell vymietol ľavý horný roh košickej bránky - 0:1. Prvá tretina priniesla aj viacero šarvátok, z ktorých vyplynulo aj niekoľko presiloviek. V 8. minúte sa do šance predral Mráz, ale Makarova neprekonal. Domáci neskórovali ani v niekoľkých presilovkách, v ktorých neprekvapili súperovu obranu.

Brankár Dominik Riečický, vpravo Galéria fotiek (10) Zdroj: TASR – František Iván

Ani v druhej tretine nebola núdza o vylúčených, ale gólových príležitostí príliš nepribudlo. Ofenzívne akcie oboch tímov sa často končili už v zárodku, na ľade pribudlo nepresností a svoje tímy viackrát podržali aj brankári. V 32. minúte sa Buček natlačil pred bránku Riečického, ale puk do nej nedostal. Na opačnej strane neprekvapili Makarova pokusy Michalčina či Klhůfeka.

V 41. minúte nevyrovnal Jenyš, ktorého tutovku zmaril Makarov. V 53. minúte Valach uvoľnil O'Donnella, ale ten zblízka neprekonal Riečického. Košičania v tretej časti zvýšili aktivitu v ofenzíve, ale ani Baránekova dorážka v 57. minúte neskončila v bránke. O'Donnell v 58. minúte využil chybu v rozohrávke Košičanov a poradil si aj s Riečickým - 0:2.

Gólová radosť hráčov HC Galéria fotiek (10) Zdroj: TASR – František Iván

HC Košice - HC Slovan Bratislava 0:2 (0:1, 0:0, 0:1)
Góly: 6. O'Donnell (Urbánek, Štajnoch), 58. O'Donnell. Rozhodovali: Snášel, Orolin - Šoltés, Kacej, vylúčení: 7:11 na 2 min., navyše Belluš (Koš.) 10 min. OT za pästný súboj, Harris 10 min. OT za vrazenie na mantinel, Studenič (obaja Slov.) 10 min. OT + DKZ za nešp. správanie, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, bez divákov.

HC Košice: Riečický - Pavlin, Baránek, Michalčin, Růžička, Slovák, Deyl, Cibák  - Réway, Pospíšil, Chovan - Belluš, Mráz, Klhůfek - Milý, Eliaš, Jokeľ - Krasničan, Frič, Jenyš - Havrila

HC Slovan Bratislava: Makarov - Sersen, Bačik, Meszároš, Štajnoch, Lee, Valach, Ališauskas, Beňo - Harris, Zigo, Buček - Ranford, Kytnár, Studenič - Gašpar, Urbánek, O'Donnell - Rapáč, Petráš, Jendek

Jan Šťastný, tréner HC Košice: "Od rána sme na hráčoch videli chuť zlomiť nepriaznivú sériu. Zvládli sme oslabenia, no rozhodlo to, že sme nenašli recept na výborne chytajúceho brankára hostí. Šance máme, hráči na tom pracujú. Nevešiame hlavy, naopak, motivuje nás to do ďalšej práce. Verím, že to prelomíme už v utorok proti Novým Zámkom. Radosť mi dnes spravil návrat nášho brankára Dominika Riečického na extraligovú scénu."

Rudolf Jendek, asistent trénera HC Slovan Bratislava: "V prvej a druhej tretine sme mali viac z hry, o čom svedčil aj počet striel. Zradili nás presilovky, ktoré musíme vylepšiť. Výborní sme však boli v oslabeniach, pričom nás podržal aj brankár Makarov. V tretej tretine nás súper zatlačil a aj so šťastím sme to ubránili."

11-gólová prestrelka pod Zoborom

Hokejisti HK Nitra si aj po šiestom zápase sezóny udržujú stopercentnú bilanciu. V nedeľnej dohrávke 6. kola Tipos extraligy zdolali na domácom ľade MHK 32 Liptovský Mikuláš 6:5. V tabuľke im patrí s plným počtom 18 bodov druhé miesto o skóre za vedúcimi Novými Zámkami, oproti lídrovi však majú tri zápasy k dobru.

V úvode stretnutia ukázali Liptáci, že favorit je síce jasný, no kožu lacno nepredajú. Už v 4. minúte dokázali hostia zatlačiť súpera, výsledkom čoho bol otvárací gól z hokejky Okuliara. Rovnaký hráč bol aj pri druhom presnom zásahu hostí, keď nabíjal Petranovi. “Corgoni” zasypali bránku Kozla až 22 pokusmi a dvojgólové manko dokázali zmazať v priebehu tridsiatich sekúnd. Najskôr v 17. minúte nekompromisne zakončil presilovkovú akciu Tvrdoň a po ňom vyrovnal na 2:2 strelou po ľade Žitný.

V nastolenom trende pokračoval aj začiatok prostrednej časti. V rozmedzí 28 sekúnd sa presadili domáci dvakrát. Dauda strelou príklepom a Škvarek dorážkou puku po Minárikovej aktivite. Na rozdiel troch gólov mohol upraviť Tvrdoň, ktorý minul odkrytú bránu. Naopak, Liptákov vrátil späť do zápasu v 32. minúte Oško - 4:3. V predposlednej minúte tretiny ešte strelil druhý gól v zápase útočník Nitry - Žitný.

V doťahovaní skóre pokračoval Liptovský Mikuláš aj v tretej tretine. Presilovú hru dokázal využiť hosťujúci obranca Pavúk - 5:4. Na domácich bolo vidieť snahu, no ich výkon pôsobil veľmi ťažkopádne. Uvoľnenie priniesol až gól Daudu, ktorý opäť príklepom prestrelil Kozla. Piaty gól Štraucha z trestného strieľania už prišiel neskoro, a tak Nitrania neprehrali ani v šiestom ligovom stretnutí.

HK Nitra - MHk 32 Liptovský Mikuláš 6:5 (2:2, 2:1, 2:2)
Góly: 17. Tvrdoň (Cardwell, Hrnka), 18. Žitný (Dauda, Holešinský), 23. Dauda (Žitný, Pupák), 24. Škvarek (Minárik, Šiška), 39. Žitný (Dauda, Holešinský), 57. Dauda (Žitný, Vitáloš) - 4. Okuliar (Hamráček, Huna), 13. Petran (Okuliar, Hamráček), 32. Oško (J. Nemec, Kurali), 45. Pavúk (Okuliar, Petran), 60. Štrauch Rozhodovali: Müllner, Goga - Vyšný, Hercog, vylúčení: 3:5, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, bez divákov.

Nitra: Cowley - Mezei, Cardwell, Švarný, Vitáloš, Pupák, Š. Nemec, Knižka - Tvrdoň, Slovák, Hrnka - Kollár, Šťastný, Lantoši - Holešinský, Dauda, Žitný - Minárik, Šiška, Škvarek - Pätoprstý

Liptovský Mikuláš: Kozel - J. Nemec, Kurali, Pavúk, Petran, Mezovský, Rusina, Droppa, Patlevič - Štrauch, Oško, Rudolf Huna - Hamráček, Okuliar, Michalík - Uhrík, Lištiak, M. Surový - Haluška, Toma, M. Matoušek

Antonín Stavjaňa, tréner Nitry: "Šesť gólov sme dali, to by sa hodnotilo pekne, ale inkasovať päť, to nie je dobrá vizitka. Máme skupinu hráčov, ktorí sa trápia, či už Šťastný alebo Hrnka. Ich herný prejav nie je taký, ako by mužstvo potrebovalo. Tým, že sa im podarilo otočiť z 0:2 na 4:2, tak zápas nedocenili a za stavu 6:5 ešte dovolili Liptákom vystreliť na bránku. S prejavom nie sme spokojní a myslím si, že aj šatňa si to uvedomuje, že to nebolo ideálne."

Milan Jančuška, tréner Liptovského Mikuláša: "Škoda tohto zápasu, nehrali sme zle. Dobre sme vstúpili do stretnutia, keď sme vyhrávali 2:0. Škoda hrubých individuálnych chýb, ktoré nás stáli góly. Dali sme päť gólov na súperovom ihrisku, ale nebodujeme. Boli sme veľmi blízko k tomu, aby sa tak stalo. S výkonom sme spokojní, ale znovu sme sa nevyvarovali zbytočných chýb."

Poprad premárnil dvojgólové vedenie

Hokejisti HK Poprad neudržali v nedeľnej dohrávke 7. kola Tipos extraligy dvojgólový náskok a na domácom ľade prehrali s HC 07 WPC Koliba Detva 2:3 po predĺžení. Po sérii štyroch víťazstiev sa tak museli "kamzíci" tentoraz uspokojiť so ziskom bodu. O výhre hostí rozhodol v 65. minúte z trestného strieľania Jonathan Charbonneau.

Domáci mali expresný nástup. Po minúte a pol sa presadil Vandas, ktorý po krídle unikol a puk do siete poslal pomedzi Shollove betóny. Popradčanom hra chutila, v 5. min počas hry vo štvorici poslal Haščák puk z rohu klziska na obrancu Drgoňa a ten si dôrazne na dvakrát poradil s obranou i brankárom Detvy. Pri hre 4 na 4 prišla v 16. min aj chvíľa útičníka Detvy Jána Sýkoru. Ten sa po priťuknutí od Valenta utrhol a súboj s brankárom "kamzíkov" zvládol na jednotku - 2:1. Krátko pred odchodom do šatní zahodil tutovku domáci Svitana, ktorého ideálne pred bránkou našiel Bjalončík. Sholl vynikajúcim zákrokom gól do šatne nepripustil.

Rovnako dobre zasiahol na začiatku druhej tretiny aj domáci brankár Vošvrda. Po chybe jeho spoluhráčov sa na neho rútila dvojica Čacho a Charbonneau, prvý menovaný to zobral na seba, ale puk do siete po blafáku neprepasíroval. Vyrovnanie mal na hokejke v 33. minúte Klíma. Puk sa Gachulinecovej strele odrazil od zadného mantinelu rovno ku Klímovi, jeho pohotové zakončenie z uhla brankár domácich kryl. Tesne pred druhou prestávkou hrali Popradčania presilovú hru, v nej opakovene od modrej pálil Dalhuisen, jednu z jeho deloviek zastavila až konštrukcia bránky.

Vyrovnania sa hostia dočkali v 42. minúte. Domácim opäť unikla dvojica hráčov Detvy a tentoraz si zakončením poradili. Po Čachovej prihrávke pomedzi brankárove betóny trafil Cox. "Kamzíci" pokračovali v kostrbatom výkone, hostia ich niekoľkokrát zatlačili na dlhší čas pred vlastnú bránku. Desať minút pred koncom riadneho hracieho času sa Popradu zranil Svitana. Padajúceho útočníka nepríjemne zasiahol hosťujúci obranca Lalík a domáci hráč v zápase skončil s podozrením na otras mozgu. Rozhodnúť duel odmietol v 53. minúte Vandas, ktorého vyzval na skórovanie do prázdnej brány Zagrapan.

V 60-tich minútach rozhodnutie neprišlo, predĺženie viac sedelo hosťujúcemu mužstvu. V ňom najprv Charbonneau trafil žŕdku, ale všetko si vynahradil o pár momentov neskôr. Po faule na neho rozhodcovia v 65. minúte nariadili trestné strieľanie, ktoré legionár Detvy s prehľadom premenil a rozhodol o víťazstve hostí.

HK Poprad - HC 07 WPC Koliba Detva 2:3 po predĺžení (2:1, 0:0, 0:1 - 0:1)
Góly: 2. Vandas (Dalhuisen), 5. Drgoň (Haščák, Bjalončík) - 16. Sýkora (Valent), 42. Cox (Čacho, Charbonneau), 65. Charbonneau (z tr. strieľania). Rozhodovali: Stano, Lokšík – Gegáň, Frimmel, vylúčení: 3:4, presilovky a oslabenia: 0:0, bez divákov.

Poprad: Vošvrda – Drgoň, Hudec, Brejčák, Dalhuisen, Ulrych, Erving, Česánek – Svitana, Skokan, Haščák – Vandas, Preisinger, Handlovský – Matúš Paločko, Zagrapan, Livingston – Mešár, Bjalončík, Matej Paločko – Hájnik

Detva: Sholl – Korím, Turan, Lalík, Rais, Jendroľ, Gachulinec, F. Fekiač, Rymsha – Žilka, V. Fekiač, Klíma – Cox, Čacho, Charbonneau – Ľupták, Downing, Ščurko – Sýkora, Valent, Askarov

Peter Mikula, tréner HK Poprad: "Mali sme výborný úvod, hrali sme výborne, ale od stavu 2:0 pre nás to bola katastrofa. Gól na 2:2 - fatálna chyba, v predĺžení - fatálna chyba. Hlavy nám prestali fungovať, prišlo uspokojenie. V globále sa od stavu 2:0 na výkon nedá nič pozitívne povedať."

Ernest Bokroš, tréner HC 07 Detva: "Z nášho pohľadu sme mali veľmi zlý začiatok. Prehrávať v Poprade 0:2 je veľký luxus, ktorý si nemôžeme dovoliť. Je to organizovaný tím s rozdielovými hráčmi a výbornými presilovkami. Tím musím pochváliť, že sme sa z toho stavu vyhrabali. Fungovala nám organizácia hry, aj disciplína. Vezieme z Popradu dva body, s výkonom som spokojný."

Viac o téme: HC Košice HC Slovan Bratislava HC 05 Banská Bystrica HC Mikron Nové Zámky Tipos extraliga