Zhrozený prezident olympijského a športového výboru Siekel: Neprípustné správanie musí skončiť!

Prezident SOŠV Anton SiekelPrezident SOŠV Anton Siekel Zdroj: SITA/Branislav Bíbel

BRATISLAVA - V uplynulých dňoch informoval Nový Čas o šokujúcej kauze extrénera slovenských akvabel Gábora Szaudera, ktorého obvinili kanadské reprezentantky zo šikany, obťažovania a ďalších ohavných praktík. Tréner bol tiež jednou zo záporných postáv prípadu talentovanej Viktórie Reichovej, ktorý jej rodičia napokon vlani v septembri na Športovom arbitrážnom súde (CAS) v Lausanne úspešne vyhrali.

Šikanovanie a ďalšie ohavné praktiky, ktoré sa objavujú aj v iných odvetiach športu, rezolútne kritizuje a odmieta prezident Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV) Anton Siekel, ktorý sa jednoznačne postavil za tých, ktorým extréner slovenských akvabel neprípustným správaním ubližil. Medzi mnohými dotknutými reprezentantkami nechýba ani talentovaná Reichová. Jej prípad skončil so záverom, že zo strany Slovenskej plaveckej federácie došlo k procesným nezrovnalostiam, pozastavenie štatútu reprezentanta bolo nadmerné a neprimerané a tvrdenia maďarského kouča, že by mladá nádej „trénovala až príliš“, alebo „bol jej zdravotný stav nedostačujúci“, neboli pravdivé. Talentovaná Reichová ale napriek tomu stratila dva roky kariéry a aj keď mohla počas tohto obdobia chodiť na súťaže, na reprezentačných akciách sa zúčastňovať nesmela. Že to Siekel so svojou iniciatívou myslí vážne, svedčí najnovší počin Šport v bezpečí, ktorý by v budúcnosti mal podobným prejavom voči športovcom zabrániť. 

Gábor Szauder Galéria fotiek (2) Zdroj: TASR - Michal Svítok

"Správanie pána Szaudera bolo a je neprípustné. Osoby, ktoré šikanujú športovcov, by v športe nemali pôsobiť. Násilie či obťažovanie v ňom jednoducho nemajú miesto a musia skončiť,“ uviedol v rozhovore pre Nový Čas Siekel, ktorý informácie o zlom prostredí dostával priamo od rodičov akvabel. "Keďže sa zaoberám každým podnetom, ktorý dostanem, a snažím sa obhajovať záujmy športovcov, stretol som sa s rodičmi aj s mladými športovkyňami. Po ich vypočutí som sa okamžite obrátil na Slovenskú plaveckú federáciu. Viackrát sme na ňu aj v spolupráci s komisiou športovcov SOŠV apelovali, aby problém vyriešila v záujme športovkýň, ktoré boli v citlivom mladom veku. Bohužiaľ, bez uspokojivého výsledku, o čom svedčí aj rozhodnutie CAS,“ dodal prezident SOŠV. 

Siekel narážal aj na exšéfku SPF Irenu Adámkovú, vtedajšieho viceprezidenta SPF Marcela Blaža, bývalého kontrolóra Ladislava Križana či na vedúcu sekcie umeleckého plávania Janu Labudovú, ktorí o podivných praktikách v hnutí dlhodobo vedeli a za ich éry boli všetky podnety zahladené pod koberček. 

Viac o téme: Anton Siekel Gábor Szauder Viktória Reichová
  • Autor: © Zoznam/
  • FOTO: SITA/Branislav Bíbel
  • Zdroj: športky, Nový Čas

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy