Ľubomír Moravčík o postupe Sokolov na EURO: Tento výsledok podľa mňa vyriešil trénerskú otázku

Slováci oslavujú postup na EURO
Slováci oslavujú postup na EURO

BRATISLAVA - Podľa bývalého reprezentanta Ľubomíra Moravčíka je postup slovenských futbalistov na ME vítaná injekcia pre fanúšikov slovenského futbalu i športu.

"Zároveň by bola veľká škoda nepostúpiť cez Severných Írov, ktorí v tom zápase veľa neukázali," uviedol Moravčík v rozhovore pre TASR. Barážový zápas sledoval a pozorne si všímal výkony oboch tímov: "Severní Íri sú srdciari, atléti, ale nie sú to hráči oplývajúci futbalovou tvorivosťou. V tom zápase neukázali prakticky nič, slovenský tím sa na nich veľmi dobre pripravil. Žiaľ, na našom výkone bolo vidieť, že stále nám chýba ofenzívna sila a kvalita, ktorá by vedela rozhodovať takéto zápasy. Obrana hrala výborne, kvalitný výkon odviedol aj stred poľa, v ktorom si slovenskí hráči vedeli podržať loptu. Ukázali, že vedia o sebe, no tá ofenzíva je slabšia. Osobne očakávam viac od Alberta Rusnáka či Ondreja Dudu, ktorí sú schopní zakončovatelia, no chýba mi v ich hre niečo špeciálne, niečo navyše."

Slovenský tím mal zápas sľubne rozohraný, od gólu Juraja Kucku v 17. minúte dlho viedol, no vlastný gól Milana Škriniara v 88. minúte znamenal predĺženie. V ňom rozhodol o slovenskom postupe Michal Ďuriš. "Predĺženie bolo najmä o taktike, tam nikto nechcel spraviť chybu. Bolo vidieť, že obom tímom ubúdali sily, chýbala aj akási eufória. Bola by naozaj škoda nepostúpiť cez týchto Írov, ktorí nemali ktovieakú kvalitu, preto som veľmi rád, že sa to podarilo. Naša kvalita je určite väčšia než súperova, no niekedy je ťažké ju uplatniť. Jednoducho povedané, bol to boj. To víťazstvo bolo statočne vybojované, chlapci si za ním išli. Nie je jednoduché vyhrať takýto zápas, hráči súpera boli veľmi húževnatí. Klobúk dolu pred hráčmi, trebárs pred Jurajom Kuckom, ktorý bol pri našich dôležitých momentoch v kvalifikácii a aj v rozhodujúcom zápase dal gól. Oporou bol takisto brankár Marek Rodák, ktorý potvrdil skúsenosti s ostrovným futbalom. Kvalitné výkony podávali aj viacerí ďalší hráči," konštatoval Moravčík.

Postup na ME vníma aj ako potvrdenie kvalít generácie okolo Mareka Hamšíka či Juraja Kucku. Tí už vybojovali historickú účasť na MS v roku 2010 v JAR a aj predošlý postup na EURO 2016 vo Francúzsku. Tretí vrcholný turnaj je podľa Moravčíka pozitívna vizitka slovenského futbalu. "Ten tím bol tvorený viacerými hráčmi, ktorí sa zaslúžili o postup na MS i predošlé ME a potvrdili, že sú úspešná generácia. Postupne boli dopĺňaní svojimi nástupcami z dvadsaťjednotky a celkovo to vyústilo do fantastického výsledku. Totiž, tento postup je naozaj fantastický úspech. Treba si uvedomiť, že sme malá krajina, navyše celú spoločnosť i futbal trápi pandémia koronavírusu a peniaze chýbajú aj futbalu. A práve tento postup je preto vítaná injekcia pre fanúšikov, pre spoločnosť a v neposlednom rade aj pre SFZ, ktorý získa isté finančné prostriedky. Slovenský futbal, ale aj šport ako taký, potrebuje úspech. Úspech a peniaze."

Slováci sa v kvalifikácii v základnej E-skupine umiestnili za priamymi postupujúcimi Chorvátskom a Walesom, nádej v podobe baráže dosiahli cez Ligu národov. Do finále play off už slovenský tím vstúpil s hlavným trénerom Štefanom Tarkovičom, ktorý po prehrách v Lige národov so Škótskom a Izraelom nahradil Pavla Hapala. "Myslím si, že to bolo dobré rozhodnutie. Pavel je môj kamarát, skvelý človek a odborník, ktorý rozumie futbalu. V národnom tíme sa rozhodol dať šancu mladým hráčom, ktorými vypĺňal vznikajúce medzery. Tarkovič sa po nástupe do funkcie vrátil späť, vzal Tomáša Hubočana, chcel aj Martina Škrtela, jednoducho vsadil takpovediac na istotu. Práve Hubočan mal dosť významný podiel na tom, že sme mali proti Severným Írom veľmi dobrú defenzívu. Po výmene trénera sme prestali experimentovať a vrátili sa k tomu čo fungovalo. Mňa osobne prekvapil tým, že postavil Šatku a nie Valjenta, ale napokon aj tento krok prispel k dôležitému víťazstvu. Pavel hľadal alternatívy a viacerí mladíci ešte neboli dostatočne pripravení vyhrávať ťažké reprezentačné zápasy, keďže aj v kluboch mali svoje problémy a ich vyťaženie nebolo ideálne," uviedol štvrťfinalista MS 1990 v Taliansku.

Tréner Tarkovič má zmluvu do 30. novembra 2020, no podľa Moravčíka by mal viesť tím aj v ďalšom období vrátane ME. "Nie je dôvod niečo meniť. Myslím si, že Tarkovič mal viesť mužstvo v kvalifikácii a jeho zotrvanie malo byť plynulým krokom po tom, čo ako asistent pôsobil pri Jánovi Kozákovi. Príležitosť však dostal Pavel Hapal, ktorý mal predtým úspechy s dvadsaťjednotkou. Aj tento počin mal svoju logiku, no teraz by mal Tarkovič pokračovať ďalej. Spravil rozumný krok, keď sa obklopil kvalitnými asistentmi Marekom Mintálom a Samuelom Slovákom. Nie je dôvod niečo riešiť, výsledok so Severným Írskom podľa mňa vyriešil trénerskú otázku," vyjadril sa bývalý najlepší Futbalista SR na margo trénerskej otázky.


Tagy: Slovensko Ľubomír Moravčík

Zdroj:
TASR
Foto:
TASR/PA/Liam McBurney

DISKUSIA