Bývalý tréner hokejovej reprezentácie Ján Filc o postupe: Je to dobré pre celý slovenský šport!

Ján Filc
Ján Filc

BRATISLAVA - Bývalý tréner slovenskej hokejovej reprezentácie Ján Filc vníma postup futbalistov na EURO 2020 ako veľmi potrebný impulz pre celú spoločnosť v čase pandémie koronavírusu.

"Je to veľmi dobré pre celý slovenský šport," uviedol kouč majstrov sveta z Göteborgu 2002 pre TASR. "Ako povedal aj prezident Slovenského futbalového zväzu Ján Kováčik, spoločnosť potrebuje v tomto čase niečo pozitívne."

Fanúšikovia športu a futbalu sa podľa neho majú na čo tešiť: "Majstrovstvá Európy úplne ináč vyznejú, keď sa na nich zúčastní aj naša reprezentácia. Postup je úspech, treba ich však vidieť v širších súvislostiach, je to aj otázka počtu zúčastnených krajín na ME, ktorý sa stále navyšuje. Je však dobre, že sme sa zaradili medzi lepšiu polovicu európskych krajín, to je určite pozitívum."

Slovenská reprezentácia pod vedením Štefana Tarkoviča zvládla štvrtkový zápas o všetko a vo finále play off EURO 2020 zvíťazila v Severnom Írsku 2:1 po predĺžení. Po MS 2010 a EURO 2016 sa prebojovala na tretí veľký turnaj v ére samostatnosti. "Čo ma potešilo v porovnaní s predchádzajúcimi vystúpeniami, proti Severným Írom hralo mužstvo skutočne ako tím a bolo vidieť, že každý z hráčov, ktorý nastúpil, odviedol maximum. Výsledok je dôsledkom aj toho nasadenia. Samozrejme, nebol to ideálny výkon, ale bol veľmi sympatický. V tomto čase sa ani nedajú očakávať ideálne výkony. Hráči ukázali, že ich vzťah k reprezentácii nie je iba formálny, ale aj obsahový," zdôraznil Filc.

Okrem tímového výkonu vyzdvihol aj vysokú streleckú efektivitu mužstva: "Dôležité bolo, že hráči dokázali z minima príležitostí využiť maximum. Na ihrisku boli futbalisti, ktorí vedeli daný moment nejako vystihnúť. Striedajúci hráči dokázali tých odchádzajúcich plnohodnotne nahradiť, čo svedčí o solídnom a vývojaschopnom kádri. Napriek tomu, že Marek Hamšík nemal svoj najlepší deň, mužstvo vedelo nájsť spôsob, ako vyplniť stred poľa. Potešujúce bolo, že obrana stála na pomerne pevných nohách, nevyskytli sa nejaké vážne problémy, hoci súper sa v niektorých momentoch snažil veľmi zatlačiť. Je treba povedať, že Severní Íri nevynikali nejakou výnimočnou kvalitou. Z priebehu zápasu bolo cítiť, že futbalová kvalita je viac na našej strane."

Slovenskí futbalisti sa v E-skupine ME stretnú s Poľskom, Švédskom a Španielskom a podľa Filca nie sú bez šance na postup do vyraďovacej fázy: "Mužstvo pôjde na turnaji od zápasu k zápasu, pokúsi sa v každom stretnutí urobiť nejaký dobrý výsledok. Nevieme, aká bude vtedy situácia, či bude pokračovať táto pandémia, čo to všetko so sebou prinesie. V skupine sú dva-tri tímy, ktoré sa dajú ťažko zdolať, ale v jednom zápase sa dá uspieť proti každému z nich. Bude záležať, v akej polohe sa budú mužstvá v danej chvíli nachádzať."


Tagy: Ján Filc Slovensko SFZ

Zdroj:
TASR
Foto:
TASR/Jakub Kotian

DISKUSIA