Tarkovič možno bude musieť donominovať nejakých hráčov: Hancko odchádza, Weiss je otázny

Štefan Tarkovič počas tlačovej konferencie po postupe na EUROŠtefan Tarkovič počas tlačovej konferencie po postupe na EURO Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

BRATISLAVA - Futbalisti Slovenska a Škótska sa vo štvrtok kvalifikovali na budúcoročný finálový turnaj EURO 2020. Teraz sa však musia nastaviť na vzájomný súboj v Lige národov, ktorý je na programe už v nedeľu v Trnave v rámci 2. skupiny B-divízie. Škóti prípadným víťazstvom môžu spečatiť triumf v skupine a postúpiť o úroveň vyššie. Ďalším duelom skupiny bude 15. novembra konfrontácia Česka s Izraelom v Plzni.

Slováci triumfovali vo štvrtok v Belfaste nad Severným Írskom 2:1 po predĺžení a dosiahli na druhý postup na ME za sebou. Škótsko uspelo na pôde Srbska v Belehrade 5:4 v jedenástkovom rozstrele po tom, ako sa zápas v riadnom hracom čase i po predĺžení skončil nerozhodne 1:1. Hostia postúpili na európsky šampionát prvýkrát od roku 1996. V júni 2021 sa skončí aj ich 23-ročné čakanie na účasť na veľkom turnaji, naposledy sa na ňom predstavili na MS 1998.

Slováci sú v tabuľke na poslednom mieste, na tretí Izrael strácajú 4 body. Ak by na ŠAM v nedeľu prehrali, spečatili by zosun do C-divízie. S Izraelom majú horšie vzájomné zápasy, v septembri s ním vonku remizovali 1:1, resp. v októbri doma prehrali 2:3. Po tomto zápase skončila na slovenskej lavičke český kouč Pavel Hapal, ktorého nahradil Štefan Tarkovič. Výber škótskeho kouča Steva Clarka v skupine ešte neprehral, s 10 bodmi je lídrom pred šesťbodovým Českom.

Tarkovič ešte len musí zbilancovať stav kádra, ktorý v Belfaste absolvoval 120 minút. Na piatkovej tlačovej konferencie po návrate výpravy oznámil, že tím opustil obranca Dávid Hancko zo Sparty Praha. O osude Vladimír Weissa ml. zo Slovana Bratislava sa má rozhodnúť v priebehu dňa. Zdravotný problém hlásil obranca Tomáš Hubočan z Omonie Nikózia. "Ani neviem, prišli sme o šiestej ráno. Hráči išli spať, o 12.00 sme sa nechali podľa reglementu UEFA otestovať PCR testami. Teraz to budeme zisťovať a sumarizovať. Hubočan dostal koňara, Hancko odchádza do klubu a popoludní budeme riešiť Weissa, či bude k dispozícii na najbližšie zápasy," odvetil na otázku o zdravotnom stave Tarkovič. Ten má zatiaľ zmluvu na zostávajúce dva zápasy so Škótmi a v Česku (18. novembra v Plzni), ale prezident SFZ Ján Kováčik prezradil, že výkonnému výboru zväzu navrhne jeho zotrvanie na reprezentačnej lavičke aj pre EURO a ďalší kvalifikačný cyklus.

V kádri v Belfaste bolo 25 hráčov, Tarkovič pripustil, že povolá nových: "Všetci hráči sú profesionáli, vedia, čo futbal obnáša. Program poznáme, teraz treba emócie nechať odznieť. Zápas so Škótskom je ďalšou métou, kde sa chceme posunúť ďalej. Rozmýšľame aj o donominovaní niektorých hráčov, doriešime to zajtra."

Zápas v Trnave má výkop už o 15.00 SEČ, ako hlavný rozhodca ho povedie Rumun István Kovács, ktorému na čiarach budú asistovať krajania Vasile Florin Marinescu a Ovidiu Artene.