Dychberúca sezóna, rekord sa už otriasa v základoch: V nedeľu sa môže prepísať história

Lewis Hamilton
Lewis Hamilton

ISTANBUL - V nedeľu je na programe prvá Veľká cena Turecka Formuly 1 po deviatich rokoch a hneď môže znamenať zápis do histórie. Pilot Lewis Hamilton si na okruhu v Istanbule môže zabezpečiť siedmy titul majstra sveta, vyrovnať rekord slávneho Michaela Schumachera a stať sa najúspešnejším jazdcom v histórii.

Hamilton vyhral deväť z doterajších trinástich pretekov v sezóne a pred troma týždňami prekonal Schumacherov rekord v počte víťazstiev. V priebežnom poradí má 282 bodov a jeho jediný súper s matematickou šancou na titul Valtteri Bottas naňho štyri preteky pred koncom sezóny stráca 85 bodov.

Aby si Hamilton upevnil pozíciu najúspešnejšieho jazdca v histórii, potrebuje po pretekoch v Turecku mať pred Bottasom náskok 79 bodov. Kombinácií, ktoré tridsaťpäťročnému Britovi zaistia titul, je hneď niekoľko. Dokonca ani nemusí bodovať, čo sa nestalo viac ako dva roky, ak Bottas neskončí na šiestom a lepšom mieste.

Štatistiky hovoria jednoznačne v Hamiltonov prospech, pretože v tejto sezóne len dvakrát nebol na stupňoch víťazov a jeho najhorším umiestnením je siedma priečka. Za sebou má tiež rekordnú sériu 46 Veľkých cien na bodovaných pozíciách a maxima drží aj v počte pole position (97) alebo umiestnení na stupňoch víťazov (162).

Hamilton tiež vyhral tri posledné preteky a pred dvoma týždňami v Imole prispel Mercedesu k zisku rekordného siedmeho triumfu v Pohári konštruktérov za sebou. V prospech bývalého jazdca McLarenu hrá aj skutočnosť, že si ako jeden z mála jazdcov v súčasnom štartovom poli v minulosti vyskúšal okruh v Istanbule.

Formula sa na jeho obľúbenej trati naposledy predstavila v roku 2011, kedy zvíťazil Sebastian Vettel. "V minulosti sa na ňom pretekalo skvele, tak bude zaujímavé sledovať, ako si na ňom povedú moderné stroje formuly 1," povedal pilot Kimi Räikkönen z Alfy Romeo, ktorý vyhral prvú Veľkú cenu Turecka v roku 2005.


Tagy: Michael Schumacher Lewis Hamilton F1 Mercedes Veľká cena Turecka

Zdroj:
ČTK
Foto:
SITA/AP/Kenan Asyali

DISKUSIA