Nadal vstúpil do Turnaja majstrov triumfom, Thiem v repríze vlaňajšieho finále zdolal Tsitsipasa

Rafael NadalRafael Nadal Zdroj: SITA/AP/John Walton

LONDÝN - Tretí nasadený rakúsky tenista Dominic Thiem úspešne vstúpil do turnaja majstrov v Londýne. V zápase skupiny s názvom Londýn 2020 zvíťazil v repríze vlaňajšieho finále nad obhajcom titulu Grékom Stefanosom Tsitsipasom 7:6 (5), 4:6, 6:3. Vzájomnú bilanciu skorigoval na 4:6. Vo večernom dueli v 02 aréne triumfoval druhý nasadený Španiel Rafael Nadal nad debutantom na Masters Rusom Andrejom Rubľovom 6:3 a 6:4.

V prvom sete si Tsitsipas i Thiem držali svoje podania a rozhodnutie padlo až v tajbrejku. V ňom viedol Grék 4:1, no Thiemovi sa podarilo otočiť nepriaznivý vývoj. Od stavu 3:5 získal víťaz tohtoročného US Open štyri body za sebou. Tsitsipas sa po strate úvodného dejstva rýchlo zmobilizoval. Za stavu 1:1 zobral Thiemovi servis a výhodu brejku pretavil v zisk druhého setu. V rozhodujúcom dejstve mal však navrch Thiem. Kľúčový bol druhý gem, v ktorom po skvelom obhodení a presnom stopbale prelomil podanie Tsitsipasa. Rakúšan si vybudoval náskok 3:0 a zápas už dotiahol do víťazného konca.

"V predchádzajúcich rokoch som sa presvedčil o tom, že vyhrať prvý zápas na turnaji majstrov je veľmi dôležité. Som rád, že sa mi to dnes podarilo. Bolo to veľmi náročné. Kurt je rýchly a obaja sme skvele podávali. Kľúčový bol úvod tretieho setu. V druhom geme som Stefanosovi zobral podanie a v bláznivom geme za stavu 3:1 som si dokázal podržať servis. Fyzicky sa cítim lepšie ako vlani. Je však namáhavé byť na turnajoch v 'bubline' a neustále pendlovať iba medzi kurtom a hotelom. Je to nová skúsenosť," uviedol Thiem v prvom pozápasovom interview.

Dominic Thiem Galéria fotiek (8) Zdroj: SITA/AP/John Walton

Vo večernom zápase si obaja hráči držali svoje podania až do stavu 3:2 pre Nadala. Tridsaťštyriročný Španiel potom v najdlhšom geme prvého setu využil druhý brejkbal a ujal sa vedenia 4:2. Rubľov sa následne snažil o rebrejk, ale neúspešne a Nadal v deviatom geme čistou hrou rozhodol úvodnú sadu pre seba. Dvadsaťtriročný Rus stratil hneď v úvode druhého dejstva svoje podanie a jeho súper sa dostal na koňa. Nadal ťažil z kvalitného servisu a robil veľmi málo chýb, v desiatok geme využil druhý mečbal a pripísal si víťazstvo.

"Samozrejme, je to dobrý začiatok, ale ešte na mňa čakajú Dominic a Stefanos, dvaja z najťažších možných súperov. Skúsim sa nachystať, bude to veľká výzva, no dúfam, že toto víťazstvo mi pomôže v nasledujúcich zápasoch," citovala Nadala agentúra DPA.