Rozbehnutého lídra z Popradu nezastavili ani barani, Slovan si zastrieľal proti maďarskému súperovi

Dávid Skokan a Ivan ĎatelinkaDávid Skokan a Ivan Ďatelinka Zdroj: TASR - Ján Krošlák

BRATISLAVA - Hokejisti Banskej Bystrice prehrali v utorňajšom zápae Tipos extraligy na svojom ľade s Popradom 2:5. Hostia natiahli víťaznú sériu na štyri zápasy.

Úvod zápasu vo Zvolene poznačil sporný moment, keď v tretej minúte skóroval korčuľou Skokan v presilovke a videorozhodca gól napokon uznal. Popradčania hrali dve presilovky za sebou, v tej druhej mohol zvýšiť vedenie ešte Preisinger. Bystričania odpovedali v ôsmej minúte. Faško-Rudáš pekne vypichol puk, posunul ho Šimunovi a ten sa zoči – voči Vošvrdovi presadil. Domáci mohli následne otočiť skóre, avšak Tamáši trafil do žŕdky. Hostia potom hrali tretiu presilovku a v nej mal dve dobré možnosti Skokan. V početnej výhode mohli skórovať i hokejisti spod Urpína, ale Lamper, Drew a Vašaš nedokázali nájsť recept na gólmana Podtatrancov.

V strednom dejstve najprv hrozili Banskobystričania. Neujal sa teč Faška-Rudáša pred bránkou, v presilovke nebolo dopriate streliť gól ani Lamperovi a po jej skončení sa nepresadil z dvoch metrov voľný Tamáši. Na opačnej strane pohorel pred Vayom Skokan, ani na dvakrát ho neprekonal. V 32. minúte predviedli 'barani' utešenú akciu, Sloboda pekne uvoľnil Tamášiho a ten predviedol úspešný bekhendový blafák – 2:1. Tento stav vydržal len 32 sekúnd, pretože hostia rýchlo odpovedali Drgoňom v páde z dorážky. A to nebolo všetko. V závere tretiny šikovne tečoval puk pri ľavej žrdi Handlovský a bolo 2:3.

Brankár Banskej Bystrice Adam Galéria fotiek (9) Zdroj: TASR - Ján Krošlák

Tretiu dvadsaťminútovku začali lepšie domáci. Skórovať mohli Žiak a Výhonský, no Vošvrda bol proti. Veľkú šancu mali potom i hostia vďaka Haščákovi, ktorý sa v rýchlosti zblízka nepresadil pred Vayom a úspech neslávilo ani prečíslenie dvoch na jedného s koncovkou Svitanu. O pár sekúnd sa však po strele Dalhuisena ujal teč Vandasa a bolo 2:4. Bystričania mali snahu s nepriaznivým skóre niečo urobiť, ale ťažko sa dostávali do šancí. V závere odvolali brankára, hrali v šestici, vytvorili si tlak, no z vlastnej tretiny odpálil puk Skokan a ten prešiel až do opustenej bránky.

HC'05 Banská Bystrica – HK Poprad 2:5 (1:1, 1:2, 0:2)
Góly: 8. Šimun (Faško-Rudáš), 32. Tamáši (Marek Sloboda, Vašaš) – 3. Skokan (Haščák, Drgoň), 33. Drgoň (Mešár, Livingston), 39. Handlovský (Ulrych, Preisinger), 50. Vandas (Dalhuisen, Preisinger), 59. Skokan (D. Brejčák). Rozhodovali: Tvrdoň, P. Stano – Kacej, Synek, vylúčení: 3:2, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0

Banská Bystrica: Vay – Drew, Breton, Žiak, Ďatelinka, Petrinec, Biro, Lopejský – Vašaš, Tamáši, Marek Sloboda - Lamper, Šimun, Faško-Rudáš –Vybíral, Sojka, Výhonský – L. Lunter, Giertl, K. Gabor

Poprad: Vošvrda – Drgoň, Ulrych, D. Brejčák, Dalhuisen, Repe, M. Hudec, Kramár – P. Svitana, Skokan, Haščák – Handlovský, Preisinger, Vandas – Livingston, Zagrapan, Mešár – Hájnik, Bjalončík, Matej Paločko

Richard Zedník, nový asistent trénera Banskej Bystrice: "Nemáme byť prečo sklamaní. Poprad má vynikajúce mužstvo. My sme podali veľmi dobrý výkon. Mladí chlapci bojovali, vytvorili si dostatok šancí, najmä v druhej tretine, no bohužiaľ ich nepremenili. Súper využil svoje šance, trestal i naše chyby, ukázal po hernej stránke prečo je na prvom mieste v tabuľke a odváža si tri body. My sme však celkovo odohrali dobrý zápas."

Peter Mikula, tréner Popradu: "Hrali sme štvrtý zápas obdeň a to sa už dnes prejavilo na ľade. Bola to otázka vôle. Výkon prvé dve tretiny nebol z našej strany nadštandardný. Tretiu tretinu sme to stiahli na tri lajny a dokázali sme vystupňovať tempo. V tejto časti hry sme mali navrch a Bystričanov sme už nepúšťali pri ich napádaní a snahe do šancí. Teší nás, že sa nám darí a sme v tabuľke nahor."

Dávid Skokan, dvojgólový strelec Popradu: "Bystričania hrajú urputný, bojovný a jednoduchý hokej. Hoci nemajú až takú kvalitu ako vlani. My sme mali v nohách predchádzajúce zápasy, ale snažili sme sa hrať chytro, s rozumom a počkať si na naše šance. Tie prišli a využili sme ich, za čo sme radi."

Slovan si zastrieľal aj proti maďarskému súperovi

Hokejisti Slovana Bratislava zvíťazili v utorňajšom stretnutí 14. kola Tipos extraligy nad DVTK Miškovec 6:3. "Belasí sa vďaka triumfu posunuli na 4. miesto tabuľky, maďarský tím prišiel o trojzápasovú víťaznú sériu. Bodovo sa darilo útočníkovi domácich Brendanovi Ranfordovi, ktorý strelil dva góly a pridal tri asistencie, Cameron Lee si pripísal na konto štyri asistencie.

Slovan sa ujal vedenia už  2. minúte, keď Ranford potrestal vylúčenie Wehrsa. Brankárovi hostí Rajnovi dobre clonil Harris. Už o pár sekúnd po góle nasledovala druhá presilovka "belasých", no trvala len minútu, keďže fauloval aj Urbánek, následne i Štajnoch a tak mali hostia početnú výhodu 5 proti 3. Tú síce nevyužili, no ďalšiu o jedného hráča v 8. minúte už áno. Prudkou strelou sa presadil Wehrs - 1:1. V 11. minúte predviedol peknú individuálnu akciu Studenič, ale na Rajnu nevyzrel. Záver tretiny patril domácim, ktorí zásluhou presnej strely O'Donnella a presilovkového gólu Harrisa zvýšili na 3:1.

Krátko po zmene strán zužitkovali aj ďalšiu početnú výhodu. Lee vystrelil od modrej a Studenič šikovným tečom vyhnal Rajnu z bránky. Na jeho miesto sa postavil B. Kiss. Hráčom Miškovca sa podarilo znížiť v 26. minúte, keď sa strelou z pravého kruhu presadil Láda a chvíľu na to mohol byť rozdiel už len jednogólový, no Rokalyho samostatný nájazd zneškodnil Durný. Zápas pokračoval vo vysokom tempe aj v ďalších minútach, hra sa prelievala zo strany na stranu a obaja brankári boli neustále v permanencii. Viac práce mal B. Kiss, ktorý predviedol dobré zákroky pri šanciach Petráša a Ranforda. V 35. minúte išiel sám na bránku Studenič, ale pri blafáku mu preskočil puk hokejku. Dve minúty pred koncom tretiny hostia znížili, keď sa pri hre 4 na 4 presadil tvrdou strelou z ľavého kruhu Rauhauser - 4:3. Slovan však odpovedal z následnej presilovky, gól Harrisa potvrdilo aj video.

Slovan si zahral v úvode tretieho dejstva ďalšie dve presilovky, ale nedokázali ich premeniť na góly. V 47. minúte mohol znížiť Vas, no Durný si s jeho prudkou strelou na dvakrát poradil. Miškovec stupňoval tlak, ale nedokázal si vypracovať čisté šance. V 54. minúte definitívne rozhodol o triumfe domácich Ranford, ktorý tečoval do bránky strelu Ališauskasa - 6:3. Hostia si následne zobrali oddychový čas, no v zostávajúcich minútach už s výsledkom nič nespravili.

Slovan Bratislava - DVTK Miškovec 6:3 (3:1, 2:2, 1:0)
Góly: 2. Ranford, 17. O'Donnell (Gašpar, Lee), 20. Harris (Lee, Ranford), 22. Studenič (Lee, Ranford), 40. Harris (Ranford, Lee), 54. Ranford (Ališauskas, Kytnár) - 8. Wehrs (Osterberg, Rokaly), 26. Láda (Révész), 38. Rauhauser (Szirányi, Galanisz). Rozhodovali: Snášel, Korba - Stanzel, Konc, vylúčení: 7:7 na 2 min, presilovky: 3:1, oslabenia: 0:0, bez divákov.

Slovan Bratislava: Durný - Ališauskas, Sersen, Štajnoch, Bačik, Valach, Lee, Beňo – Urbánek, Harris, Rapáč – Studenič, Kytnár, Ranford – Gašpar, Zigo, O'Donnell – Jendek, Bortňák, Petráš – Kundrík

DVTK Miškovec: Rajna (22. B. Kiss) – Szirányi, Wehrs, D. Kiss, Wolff, Vojtkó, Láda, Rauhauser – Egle, Vas, Rokaly – Magosi, Galanisz, Csányi – Jordan, Osterberg, Miskolczi – Révész, Ritó

Roman Stantien, tréner Slovana: "Ďakujem trénerovi za pochvalu. Dnes nám naozaj išli presilovky a som rád, že dávame dosť gólov. I keď sme vyhrávali 4:1, tak sa výsledok nerodil ľahko. Súper sa dotiahol a stále hrozil z takých kontier. Som rád, že sme dnes bodovali naplno. Oproti začiatku sezóny sme sa zlepšili v zakončovaní, ale na druhej strane dostávame doma aj veľa gólov. Čo sa týka zranených hráčov, tak s Bučekom to vyzerá na dlhšie, Makarov ide zajtra na špeciálne vyšetrenie a uvidíme, ako sa to bude vyvíjať. Jakub Sukeľ začal dnes prvýkrát asi po mesiaci korčuľovať, ešte to vidím tak minimálne na tri, štyri týždne."

Dave Allison, tréner DVTK: "Dali viac gólov ako my, majú výborný prechod do útoku a vyšli im aj presilové hry. Za dnešný výkon si zaslúžia uznanie."

Drámu v Nových Zámkoch rozhodlo až predĺženie

Hokejisti HC Mikron Nové Zámky zvíťazili v utorkovom dueli 14. kola Tipos extraligy nad HK Dukla Ingema Michalovce 3:2 po predĺžení. O triumfe domácich rozhodol v 63. minúte svojím druhým gólom v zápase skúsený útočník Petr Obdržálek. Michalovce ukončili sériu štyroch ligových zápasov bez bodového zisku, šnúru prehier však natiahli na päť stretnutí.

Hosťom sa vydaril vstup do zápasu a už po 97 sekundách sa ujali vedenia zásluhou Mihálika, ktorý po prihrávke Takáča prepálil Kiviaha v domácej bránke. Náskok Michaloviec mohol krátko na to zvýšiť Majdan, strelou orazítkoval hornú žŕdku. Zámčania sa postupne osmelili smerom dopredu a v 12. min po akcii Rogoňa otestoval Tomekovu pozornosť Zahradník. Domácim to vyšlo až o štyri minúty neskôr, keď Västilä efektnou zadovkou spoza bránky našiel Obdržálka, ktorý pohotovo vyrovnal na 1:1. V závere tretiny mal tutovku na hokejke Mihálik, jeho druhému gólu v zápase však zabránil Kiviaho.

V druhej tretine "býci" pridali v aktivite a odmenou im bol gól Bajteka, ktorý profitoval z chyby skúseného Southorna - 2:1. Do dvojgólového náskoku mohol domácich dostať Holovič, ktorý sa v polovici zápasu dostal do samostatného úniku, Tomek jeho blafák vystihol. Michalovce ďalej kopili chyby, ďalšiu veľkú dieru v defenzíve nevyužil Seppänen. Na opačnej strane si vytvoril dobrú streleckú pozíciu Southorn, Kiviaho však svoj tím podržal.

Obrancovi Dukly sa podarilo vyrovnať až v 44. minúte, keď od modrej čiary prestrelil všetko, čo mu stálo v ceste - 2:2. Hosťom dodal gól sebavedomie. Zakrátko musel Kiviaho vytiahnuť skvelé dva zákroky pri strele Venteläeho i dorážke Galamboša. Hra sa v týchto momentoch prelievala z jednej strany na druhú a obe mužstvá boli blízko k rozhodujúcemu tretiemu gólu. V 52. min sa po hrúbke Mašlonku dostal k puku Holenda, ktorý sa rútil sám na Tomeka, no v koncovke minul bránku Michaloviec.

Keďže po 60 minútach svietil na tabuli nerozhodný stav 2:2, nasledovalo predĺženie. V 63. min rozhodol o víťazstve domácich Obdržálek, ktorý využil zaváhanie Majdana a z nájazdu prekonal Tomeka.

HC Mikron Nové Zámky - HK Dukla Ingema Michalovce 3:2 pp (1:1, 1:0, 0:1 - 1:0)
Góly: 16. Obdržálek (Fereta, Västilä), 26. Bajtek, 63. Obdržálek - 2. Mihálik (Takáč, Southorn), 44. Southorn (Majdan). Rozhodovali: Baluška, Konc st. – Jurčiak, Crman, vylúčení: 4:3 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0.

HC Mikron Nové Zámky: Kiviaho – Mikuš, Hain, Ligas, Västilä, Šeliga, Fereta, Barto, Michal Roman – Iso-Mustajärvi, Seppänen, Obdržálek – Rogoň, Embrich, Zahradník – Bajtek, Holovič, Jurík – Rehák, Ondrušek, Okoličány

HK Dukla Ingema Michalovce: Tomek – McCormack, Ventelä, Southorn, Mihálik, Ťavoda, Louis, Zekucia, Farkaš – Regenda, Lalancette, Majdan – Takáč, Hickmott, Bartánus – Korhonen, Galamboš, Mašlonka – Chalupa, Češík, Török

Nitra si poradila s Detvou

Hokejisti HK Nitra zdolali v utorkovom zápase 14. kola Tipos extraligy na domácom ľade HC 07 WPC Detva 4:1.

Stav po prvej tretine príliš nezodpovedal obrazu hry a dvojgólové vedenie, ktoré si vypracovali domáci, bolo pre Detvu kruté. Ak boli hostia v niektorej hernej činnosti horší, tak to určite bolo zakončovanie akcií. V 16. minúte pretlačil za Sholla puk Šťastný a o minútu neskôr navýšil náskok úspešnou dorážkou Škvarek. Domáci brankár Cowley musel zneškodniť až 20 striel hostí a šance Askarova, Downinga či Čacha si pýtali lepšiu realizáciu.

Nástup do druhej tretiny mali opäť lepší Detvania, ale gól z ich tlaku nevyplynul. Znovu z toho takmer dokázali ťažiť Nitrania, ale puk po Kollárej strele neprekročil bránkovú čiaru. Hra Nitry sa zlepšila v druhej polovici tretiny. Gól mal na hokejke z trestnej lavice naskočený Švarný, no jeho blafák Sholl prečítal.

Gól na 3:0 mohol dať v úvode tretej časti Slovák, ale jeho bekhendový blafák si Sholl postrážil. V 46. minúte sa na opačnej strane dočkali hostia. Gachulincova strela prepadla Cowleymu pod betón a bolo 2:1. Detvania sa už do záverečného tlaku nedostali. Navyše v 49. minúte strelil pekný gól Tvrdoň a v 56. minúte spečatil na konečných 4:1 pre Nitru dorážajúci Žitný.

HK Nitra - HC 07 WPC Detva 4:1 (2:0, 0:0, 2:1)
Góly: 16. Šťastný (A. Sýkora, Švarný), 17. Škvarek (Šiška, Pätoprstý), 49. Tvrdoň (Šiška, Škvarek), 56. Žitný (Šťastný, Švarný) - 46. Gachulinec (Nauš, Ľupták). Rozhodovali: Šefčík, Štefik - Durmis, Junek, vylúčení: 4:5 na 2 min, navyše: Žitný (Nitra) 10 minút za vrazenie na mantinel, presilovky a oslabenia: 0:0.

Nitra: Cowley - Pupák, Cardwell, Švarný, Bodák, Vitáloš, Š. Nemec, Knižka - Tvrdoň, Slovák, Holešinský - Kollár, Šťastný, Žitný - Minárik, Dauda, O. Stümpel - Pätoprstý, Šiška, Škvarek - A. Sýkora

Detva: Sholl - Gachulinec, Turan, Rymsha, Korím, Rais, Jendroľ, F. Fekiač - Žilka, V. Fekiač, Askarov - Cox, Čacho, Charbonneau - Ľupták, P. Halama, Nauš - J. Sýkora, Downing, Ščurko - Magdolen

Antonín Stavjaňa, tréner Nitry: "My sme zostavu lepili a na poslednú chvíľu vypadol Tomáš Hrnka. Povolali sme ďalšieho juniora a mladý Sýkora si odbil premiéru. Všetci robili z našich porážok sériu, takže som rád, že sme to uťali. Základom výhry bolo, že sme prežili prvú tretinu, kde tradične mávame útlm. Detva neskórovala a potom sme už verili, že to dokážeme uhrať až do konca."

Ernest Bokroš, tréner Detvy: "Mňa táto prehra veľmi mrzí. Nebola to tá Nitra, ktorá hrala prvý zápas u nás. Myslím si, že sme mohli uspieť. Žiaľ, boli sme málo efektívni pri všetkej snahe, ktorú sme vyvinuli. Len prvú tretinu sme vystrelili 20-krát na brankára. Nechcem hodnotiť Nitru, ale bola efektívnejšia ako my. Využili ponúknuté šance a to bol jeden veľký rozdiel. Snaha na kvalitných súperov nestačí. My sme ukázali iba tú snahu a kvalita zaostala, preto je výsledok pre nás krutý."

Futbalová dráma v Košiciach

Hokejisti HC Košice zvíťazili v dohrávke 3. kola Tipos extraligy nad HK Dukla Trenčín 1:0. O jediný gól zápasu sa v 37. minúte postaral Juraj Milý. Košický brankár Jakub Sedláček dosiahol prvé čisté konto v slovenskej extralige. Pre Trenčanov to bola už piata prehra po sebe.

Už v 2. minúte sa mohol v staronovom drese ideálne uviesť Okuliar, ale v sľubnej šanci neprekonal košického brankára Sedláčka. Domáci sa rozbiehali pomalšie a Valenta vážnejšie ohrozili až v 11. minúte, keď neuspel Mráz. Gól nepriniesla ani šanca Trenčana Kukuču v 16. minúte a v najväčšej príležitosti prvej tretiny neuspel Frič, ktorý v samostatnom úniku neprekonal Valenta.

V druhej tretine sa hral svižnejší hokej a nechýbali ani zaujímavé príležitosti. Presilovka Trenčína v 23. minúte priniesla sľubnú šancu Hecla, ale aj príležitosť domáceho Mráza. Obaja brankári boli aj v druhej tretine oporami svojich tímov a potvrdili to aj pri šanciach domáceho Baráneka, resp. Trenčana Ferenyiho, ktorý mal šancu po návrate z trestnej lavice. Potlesk oboch tímov si v 2. tretine vyslúžil domáci obranca Růžička, ktorý rozhodcom priznal, že ho Krajč nefauloval a tí napokon nevylúčili trenčianskeho hráča. Skóre zápasu otvoril v 37. minúte domáci Milý, ktorý Valenta prekonal blafákom do backhendu - 1:0.

V 48. minúte mohol vyrovnať Hecl, ale zblízka neprekvapil košického brankára. Tretia tretina priniesla najmä snahu Trenčanov o vyrovnanie, no pre nich bol veľkou prekážkou rozchytaný brankár Sedláček. Ten zmaril viacero sľubných príležitostí "vojakov" a odolal aj v 25-sekundovom oslabení o dvoch hráčov v 56. minúte. V trenčianskej presilovke nevyrovnal ani Väyrynen, keď na bránkovej čiare hokejkou zasiahol košický obranca Deyl. Hostia v závere skúsili hru bez brankára, ale bez želaného efektu.

HC Košice - HK Dukla Trenčín 1:0 (0:0, 1:0, 0:0)
Gól: 37. Milý (Klhůfek, Mráz). Rozhovali: Müllner, Adamec - Hercog, Šoltés, vylúčení: 7:4 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, bez divákov.

HC Košice: Sedláček - Pavlin, Baránek, Michalčin, Růžička, Slovák, Deyl, Cibák - Chovan, Pospíšil, Jenyš - Milý, Mráz, Klhůfek - Belluš, Eliaš, Jokeľ - Krasničan, Havrila, Frič - Džugan

HK Dukla Trenčín: Valent - Starosta, Rajnoha, Ackered, Bokroš, E. Švec, Mesikämmen, Stacha - Bezúch, Kettunen, Kukuča - Hecl, Valach, Chromiak - Okuliar, J. Švec, Väyrynen - Krajč, Ferenyi, Ďurina - Vaňo

Jan Šťastný, tréner HC Košice: "Dnes sme neboli lepší tím. Mali sme viac šťastia a výborne chytajúceho brankára. Ten hore nám k tomu pomohol možno aj vďaka fair play gestu Davida Růžičku. Som rád, že aj v tejto lige sa objavujú takéto momenty a vyzdvihuje to charakter, na ktorom staviame. Vedeli sme, že Trenčín je nepríjemný súper a vraveli sme o tom, že zápas môže byť o jednom góle. Ani ľad nebol najlepší, bolo to také oranisko. Vážime si tieto tri body, pretože ten výkon nebol ideálny, no predtým sme viackrát hrali dobre a nebodovali."

Ján Pardavý, tréner HK Dukla Trenčín: "Od druhej tretiny zápasu v Detve sa zlepšujeme. Dnes bol badateľný progres, žiaľ, bez želaného výsledku. Chlapcom nemôžem vytknúť bojovnosť, škoda je iba nevyužitých šancí a slabej efektivity. Všetci hráči odviedli maximum, takto musíme hrať v každom zápase. Verím, že od nedele naštartujeme víťaznú sériu."

Viac o téme: HK Poprad HC Slovan Bratislava DVTK Miškovec