Ruská superstar nechce pustiť zbierku medailí: Rozhodnutie súdu? Jednoducho smiešne!

Jevgenij Usťugov (v strede)Jevgenij Usťugov (v strede) Zdroj: TASR/AP

MOSKVA - Ruský biatlonista Jevgenij Usťugov sa odvolal voči štvorročnému dopingovému dištancu, v dôsledku ktorého anulovali všetky jeho výsledky z rokov 2010-2014.

Športový arbitrážny súd (CAS) v októbri suspendoval Usťugova, ktorý pred šiestimi rokmi ukončil kariéru. CAS prišiel k záveru, že bývalý ruský reprezentant prijal pomoc, aby mohol zakryť svoje dopingové aktivity. "Jevgenij Uťsugov podal odvolanie voči rozhodnutiu antidopingovej komory CAS," povedal pre agentúru RIA Novosti jeho právnik Alexej Panič s tým, že termín pojednávania ešte nie je známy.

Ak sa na verdikte nič nezmení, 35-ročný Usťugov príde o zlatú medailu, ktorú získal v pretekoch s hromadným štartom na 15 kilometrov na ZOH 2010 vo Vancouveri, ako aj o bronz v štafete. V prípade, že sa Medzinárodný olympijský výbor (MOV) rozhodne posunúť medailistov, striebro v "masse" získa pôvodne bronzový Pavol Hurajt. Bývalý slovenský reprezentant by sa mal posunúť aj vo vytrvalostných pretekoch, v ktorých skončil pôvodne na piatom mieste a Usťugov bol štvrtý. Rus takisto príde aj o dve strieborné medaily, ktoré vybojoval na MS 2011 v Chanty-Mansijsku, uviedla agentúra AFP.

O štvorročnom dištance pre Usťugova na konci októbra informovala Jednotka pre integritu biatlonu (BIU) na základe rozhodnutia CAS. Ten rozhodol o treste na základe krvných údajov zhromaždených v rámci programu biologických pasov na zisťovanie účinkov dopingu. Medzinárodná biatlonová únia (IBU) už anulovala všetky jeho výsledky od januára 2010 až do konca roka 2014. Informovala, že CAS mu uložil trest, pretože Usťugov, ktorý ukončil kariéru v roku 2014, dostal pomoc pri utajovaní jeho dopingových aktivít. "Mal výhodu ochrany a podpory pri umelom zvyšovaní výkonnosti vďaka dopingu a pri vyhýbaní sa jeho odhaleniu," píše sa vo vyhlásení.

Usťugov tvrdil, že má z genetických dôvodov vyššiu hladinu hemoglobínu. Jeho právnik uviedol pre agentúru TASS, že rozhodnutie súdu je "jednoducho smiešne". "Antidopingová komora CAS nemá žiadnu právomoc skúmať tento prípad, pretože Jevgenij nikdy neakceptoval existenciu kompetencií tejto inštitúcie," vyhlásil právny zástupca s tým, že premlčacia doba IBU pre dopingové prípady sa predĺžila z ôsmich na desať rokov len v roku 2019.

Pre tridsaťpäťročného Usťugova to bol už druhý trest za tento rok, vo februári prišiel o zlato zo ZOH 2014 v Soči, keďže sa v jeho vzorke našli steroidy.

Viac o téme: CAS Jevgenij Usťugov Alexej Panič
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: TASR/AP
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články