Anglická legenda bojuje proti demencii: Tréning je oveľa nebezpečnejší ako zápas!

Ilustračné foto
Ilustračné foto

LONDÝN - Bývalý anglický futbalista Geoff Hurst pokračuje v boji proti demencii, s ktorou po kariére bojovalo až päť jeho spoluhráčov z tímu majstrov sveta z roku 1966. Apeluje na kluby, aby obmedzili hlavičkovanie počas tréningov.

"Počas zápasov sú hlavičky naozaj ojedinelé. Vo West Hame sme však napríklad mali loptu, ktorá visela zo stropu a snáď 45 minút sme strávili tým, že sme túto hernú činnosť trénovali. V telocvični sme si potom zahrali tenis len s použitím hlavy a nasledoval nácvik štandardných situácií. Rohové kopy sme zakončovali hlavičkou na prvej žrdi. Toto trvalo ďalších približne tridsať minút. Tréning je preto v tomto ohľade oveľa nebezpečnejší ako samotný zápas," povedal Hurst. To, že 78-ročný Angličan myslí boj s touto chorobou naozaj vážne, podčiarkuje aj fakt, že po smrti chce darovať svoj mozog na výskumné účely.

Demenciou sa v nadväznosti na úmrtie Nobbyho Stylesa, Hurstovho spoluhráča z národného tímu, začala zaoberať aj anglická Asociácia profesionálnych futbalistov (PFA). Na skúmanie spojitosti profesionálneho futbalu s jej výskytom dokonca vytvorila pracovný tím. Informovala agentúra AP.


Tagy: Geoff Hurst demencia hlavičky

Zdroj:
TASR
Foto:
SITA/AP

DISKUSIA