Škótsko po postupe na EURO premárnilo veľkú šancu: Prekonali sme dlhú cestu, na to by sme nemali zabúdať

Radosť hráčov Izraela po góle
Radosť hráčov Izraela po góle

NETANYA - Škótskym futbalistom stačilo v záverečnom dvojzápase Ligy národov jedno víťazstvo na postup do A-divízie. V novembri však v 2. skupine B-divízie prehrali na pôde Slovenska aj Izraela zhodne 0:1 a v nasledujúcej edícii si medzi elitou na ich úkor zahrajú Česi. Izrael sa vďaka stredajšiemu domácemu víťazstvu udržal vlastnými silami a do "céčka" vypadlo Slovensko.

Škótsko odštartovalo asociačný termín eufóriou, keď po zvládnutom jedenástkovom rozstrele vo finále baráže ME 2020 na srbskej pôde ukončilo 23-ročné čakanie na účasť na veľkom turnaji. Potom však prišli dva neúspechy. "Musíme sa zlepšiť. Ušla nám šanca postúpiť k najlepším, chceli sme si merať sily v A-divízii. Za krátky čas sme však urazili dlhú cestu a na to by sme nemali zabúdať. Zároveň si uvedomujeme, aká dlhá cesta je ešte pred nami, ak sa chceme pravidelne kvalifikovať na finálové turnaje. Dobré výsledky musíme dosahovať aj u súperov a nielen doma. Hráčom v týchto dvoch dueloch nemôžem vyčítať nedostatok snahy, no chýbalo nám trocha kvality, keď sme ju potrebovali," povedal tréner Steve Clarke, ktorého zverenci až do vystúpení v Trnave a Netanyii neprehrali trinásť mesiacov.


EURO 2020 bude pre Škótsko prvým vrcholným podujatím od MS 1998 a už predtým odštartuje kvalifikácia svetového šampionátu 2022 v Katare. "Postup na záverečný turnaj je významný míľnik, už dlho sa nám to nepodarilo. Blok sme síce uzavreli sklamaním po dvoch prehrách 0:1, ale musíme sa sústrediť na pozitíva, ktoré si z tohto asociačného termínu môžeme zobrať. Zhodnotím si záverečné dve stretnutia a dúfam, že v marci odštartujeme na pozitívnej vlne," citoval Clarkea portál BBC.

Škóti neskórovali na Slovensku ani v Izraeli a kalendárny rok uzavreli so šiestimi strelenými gólmi v ôsmich vystúpeniach. Podľa 57-ročného kouča sa musia zlepšiť v ofenzíve: "Snáď to dokážeme, nesmieme prestať veriť, že v mužstve máme hráčov, ktorí vedia dávať góly. Proti Izraelu sme vyslali možno štrnásť, pätnásť, šestnásť striel, z toho sedem išlo na bránku. Pokiaľ chceme uspieť na tejto úrovni, jednu alebo dve musíme premeniť na góly."


Tagy: Izrael Škótsko Liga národov

Zdroj:
TASR
Foto:
SITA/AP/Ariel Schalit

DISKUSIA