Volko sa tvrdo pripravoval v Tatrách: Pre slovenského reprezentanta je hlavným cieľom olympiáda

Ján Volko absolvoval prípravu vo Vysokých Tatrách
Ján Volko absolvoval prípravu vo Vysokých Tatrách

BRATISLAVA - Halový majster Európy na 60 m Ján Volko minulú nedeľu ukončil štvortýždňové sústredenie vo Vysokých Tatrách. Pôvodne sa mal v slovenských veľhorách pripravovať so svojou tréningovou skupinou iba dva týždne, no druhá vlna pandémie a s ňou súvisiace reštrikcie mu pobyt v Tatranskej Lomnici neplánovane predĺžili.

"V Tatrách sme trénovali od 18. októbra do 15. novembra. Pôvodne sme plánovali len dvojtýždňový kemp – prvý týždeň v rámci reprezentačného sústredenia, a potom ešte ďalší. Lenže pandémia všetko zmenila, takže Janko, tréner Robo Kresťanko a ja s rodinou – manželom Andym a deťmi Jakubom a Emou – sme ostali v penzióne v Tatranskej Lomnici mesiac," citoval oficiálny web Slovenského atletického zväzu (SAZ) Volkovu trénerku Naďu Bendovú.

Až mesiac v slovenských veľhorách – pre šprintérskeho šampióna to bola nová skúsenosť – dopadol pre Volka nadmieru dobre. Vyhýbali sa mu zranenia či choroby, v Tatrách sa však poriadne "namakal" na kondičke, ktorá bude základ pre celú sezónu. "Sústredenie sme zamerali na aeróbny výkon, na zlepšovanie Jankovej aeróbnej kapacity," tvrdí Volkova trénerka. "Pracoval na sebe naozaj veľmi tvrdo, venoval sa odrazom, odhodom a tempovým behom. Absolvoval päťstovky, šesťstovky i osemstovky v sedemdesiatpercentnej intenzite s krátkou trojminútovou pauzou. Behal na ideálnom trávnatom podklade okolo vodnej nádrže, akéhosi zásobníka na vodu, ktorý sa využíva na výrobu snehu."

 

“If you can dream, you can do it...”W.Disney #roadtotokyo

Uverejnil používateľ Ján Volko Fanpage Streda 18. novembra 2020

 

S regeneráciou pomohla tréningovej skupine mladá fyzioterapeutka Veronika Volnárová, ktorá Volkovi a spol. nezištne požičala na hyperbarickú terapiu drahý prístroj na simuláciu vysokohorského prostredia. Samozrejme, v rámci naberania "kondičky" nemohli chýbať ani horské túry. Najrýchlejší Slovák v histórii absolvoval spolu so sparingpartnermi priemerne tri v týždni. Vystúpili na Rysy (2499 m n. m), v chladnom počasí aj s použitím horolezeckých „mačiek“ prešli zo Zeleného plesa cez Svišťovku (2023 m n. m.) na Skalnaté Pleso, spravili si túru na Téryho chatu (2055 m n. m.) a vyšli aj na Jahňací štít (2230 m n. m.), pričom Volko s halovým majstrom Slovenska 2020 na 200 m Jakubom Bendom i koučom Marcelom Lopuchovským, ktorý bol na sústredení v rovnakom penzióne so svojou skupinou, si vtedy poriadne "zamakali".

V Tatranskej Lomnici sa určite spomínali v debatách aj blížiace sa halové ME v poľskom meste Toruň (4.-7. marca 2021), kde by mal Volko obhajovať titul halového majstra Európy z Glasgowa 2019. "Neuveríte, ale o obhajobe takmer vôbec nehovorí. Pre Janka je momentálne hlavný cieľ olympiáda – aspoň ja to tak cítim a vidím. Je fixovaný skôr na Tokio ako Toruň, intenzívne sa zaujíma o kvalifikačné kritériá o všetko, čo sa deje okolo olympiády," vraví trénerka a priznáva, že debaty o pretekoch či cieľoch vypustili. "Naplánovať čokoľvek je v súčasnosti nemožné. Teraz aj tréningový plán robím Jankovi len na týždeň."

 

Uverejnil používateľ Ján Volko Fanpage Pondelok 16. novembra 2020

 

Zároveň konštatuje, že z dlhodobého hľadiska sa zatiaľ zaujíma len o Toruň a halové MS v čínskom Nan-ťingu (19.–21. marca 2021), ktoré budú dva týždne po európskom zimnom vrchole. "To sú pre nás priority. Nás sa teraz Svetové atletické turné, v ktorom skončil Janko v tomto roku celkovo tretí, netýka, lebo šesťdesiatka nie je jeho súčasť. Nedajú sa získavať body do rebríčka, a preto ani nebudeme veľmi cestovať. Zameriame sa na halové ME a MS, čo sú dve šance na potrebný výsledok a to je pre nás fajn," objasňuje Volkova trénerka. "Verím, že aspoň jeden šampionát sa napokon v tejto neistej situácii uskutoční a zabojujeme na ňom o čo najlepšie umiestenie. To je jediné, čo nám môže výrazne pomôcť dostať sa na olympiádu, keďže v lete očakávam obrovský pretlak na mítingoch a každá krajina na nich bude uprednostňovať svojich atlétov. Olympijský kvalifikačný systém je podľa mňa najmä pre malé krajiny nespravodlivý."

Volko začne v halovej sezóne 2021 súťažiť neskôr ako doposiaľ – až v závere januára. Jeho premiérový štart by mal byť 31. januára na mítingu Elán v Bratislave, a potom o tri dni neskôr by sa mal predstaviť na Czech Indoor Gala v Ostrave. Volko sa momentálne pripravuje doma v Bratislave v atletickej hale Elán. "Nastal historický moment, lebo zväzu sa podarilo vybaviť, že v jej strede nie je florbalové ihrisko a môžeme naplno využívať šprintérsku rovinku. Som za to naozaj vďačná. Neverila som, že sa také niečo podarí, ale už týždeň trénujeme bez obmedzenia a presne vtedy, keď potrebujeme," konštatovala pre web atletika.sk Bendová. "Toto by mi momentálne stačilo, ale chalani ma presvedčili, aby sme išli na tri týždne na sústredenie na Kanárske ostrovy. A keďže sme tím, súhlasila som. Tréningy v piesku nám vždy priniesli dobré výsledky. Vlani sme ich vynechali a asi to potom chýbalo."

Volko a spol. by mali na Tenerife odletieť na budúci týždeň buď v stredu alebo v piatok, návrat majú naplánovaný na 20. december. "Potom v samom závere roka, verím, že hala Elán bude fungovať ako teraz. Otázne je, čo bude v januári. Črtajú sa dve možnosti: buď pôjdeme na dva týždne znova na Kanárske ostrovy, alebo si urobíme sústredenie v hale v poľskej Spale."


Tagy: Ján Volko

Zdroj:
TASR
Foto:
facebook.com - Ján Volko Fanpage

DISKUSIA