VIDEO Šokovaní fanúšikovia si uctili Maradonu na jeho osudových miestach: Bol ako otec a my jeho deti

Fanúšikovia oplakávajú smrť božského Diega Maradonu v uliciach Buenos Aires
Fanúšikovia oplakávajú smrť božského Diega Maradonu v uliciach Buenos Aires

BUENOS AIRES - Šokovaní Argentínčania sa po smrti futbalovej legendy Diega Maradonu začali schádzať v uliciach Buenos Aires. Vyhľadávali miesta spojené so životom a kariérou geniálneho hráča, ktorý v stredu zomrel v 60 rokoch na infarkt.

Ľudia sa po oznámení Maradonovej smrti zhromažďovali pred skromným domom na predmestí Villa Fiorito, kde sa jeden z najlepších futbalistov histórie narodil a kde vyrastal. Ďalší fanúšikovia šli k štadiónu tímu Argentinos Juniors, na ktorom "Zlatý chlapec" v októbri roku 1976 krátko pred šestnástymi narodeninami zahájil profesionálnu kariéru.
 
Stovky ľudí sa zase zišli pred slávnym štadiónom La Bombonera - Maradonov ďalší osudový klub Boca Juniors. Fanúšikovia smútili tiež pri sídle klubu Gimnasia y esgrima La Plata, ktorý od vlaňajška trénoval.
 

"Zasiahlo ma to. Nedokážem to pochopiť, toto predsa nemôže byť skutočnosť. Diego nikdy nezomrie, dnešok je zrodením Maradonovho mýtu," citovala agentúra AP lekára Danteho Lópeza pred štadiónom Argentinos Juniors, ktorý nesie meno svojho najslávnejšieho hráča. Fanúšikovia pozdĺž steny štadióna kládli kvety a zapaľovali sviečky.
 

Ďalší z priaznivcov Mariano Jeijer sedel s manželkou a dieťaťom v malom aute v blízkosti štadióna Bocy Juniors, pretože nechcel smútiť doma. "Diego je symbolom Argentíny. Priniesol nám veľa radosti," povedal.
 
Podobne ako u mnohých ďalších Argentínčanov si pre neho Maradona vyslúžil status hrdinu vďaka dvom gólom vo štvrťfinále MS 1986 proti Anglicku. Víťazstvo 2:1 bolo v krajine vnímané ako odplata za vojnu o Falklandy, v ktorej Británia o štyri roky skôr Argentínu porazila.
 
"Najšťastnejší okamih pre mňa bol prvý gól proti Anglicku. Mal som dvanásť rokov. Jačala som ako šialenec. Ten druhý gól si asi ani nepamätám," uviedol Jeijer k zápasu, v ktorom Maradona ukázal svoje dve tváre. Prvý gól strelil úmyselne rukou, ktorú po zápase označil za "božiu", a krátko nato skóroval po úchvatnom sóle z vlastnej polovice ihriska.
 
"Maradona bol ako otec a my jeho deti," povedala Patricia Sanchezová, ktorá stála pred štadiónom Bocy Juniors so synom Ángelom oblečeným do modrožltého klubového dresu. Za Bocu hral Maradona v roku 1981 pred odchodom do Barcelony a potom sa tam v 90. rokoch vrátil a v roku 1997 ukončil kariéru.
 
Na predmestí Villa Fiorito, na ktorého zablatených miestach sa Maradona učil svoje futbalové finty, zneli miesto smutných slov oslavné chorály. "Olé, olé, Diego, Diego," spievali fanúšikovia pred domom, v ktorom Maradona žil do doby, než mu Argentinos Juniors obstarali lepší. "Diego je najväčší, je to národný poklad," skandovali ľudia, ktorí začali upravovať múr domu na spomienkové miesto na Maradonu.
 

Keď sa Mariela Córdobová dozvedela o smrti futbalovej legendy, ani nedojedla obed. "Hlad bol hneď preč a všetci sme prišli sem, aby sme pomohli s múrom, pretože sme svedkami Maradonovho života. Tunajší ľudia sú na to pyšní. Môžu povedať, že tu žil Maradona," uviedla žena.
 
V sídle klubu Gimnasia y esgrima, ktorý futbalový idol trénoval od vlaňajšieho septembra, plakalo mnoho fanúšikov na tribúnach. Maradona sa tam naposledy objavil 30. októbra pri oslave 60. narodenín, pri ktorej pôsobil smutne a unavene. Krátko potom bol hospitalizovaný a podrobil sa naliehavej operácii kvôli krvácaniu do mozgu. "Uchováme si spomienku na úsmev a najkrajší znak na tvojej hrudi. Bol to nezabudnuteľný príbeh," napísal klub na twitteri.

Tagy: Diego Maradona úmrtie

Zdroj:
ČTK
Foto:
SITA/AP/Marcos Brindicci; Video: YouTube

DISKUSIA