Božský Diego poriadne vytrápil aj Československo: Bol takmer pri všetkom, čo sa na ihrisku dialo!

Diego Maradona zomrel vo veku 60 rokov
Diego Maradona zomrel vo veku 60 rokov

PRAHA - Dvakrát v kariére si legendárny argentínsky futbalista Diego Maradona, ktorý v stredu v 60 rokoch zomrel na infarkt, zahral proti československej reprezentácii. Hoci sa gólovo nepresadil, hráčom s levom na prsiach v oboch dueloch na začiatku 80. rokov poriadne podkuroval.

Prvýkrát "božský Diego" nastúpil proti vtedajšiemu Československu v októbri 1980 v príprave v Buenos Aires. Aj keď ešte nemal ani 20 rokov, už to bol jeho dvadsiaty zápas v drese úradujúcich majstrov sveta. V 17. minúte vymyslel pred 80 tisíckami divákov akciu, po ktorej Díaz strelil jediný gól zápasu.

"Mladý Maradona opäť ukázal, že je mimoriadne talentovaným futbalistom s veľkými tvorivými schopnosťami. Bol takmer pri všetkom, čo sa na ihrisku dialo. Nevďačnú úlohu strážiť tohto futbalistu dostal Štambachr a plnil ju so striedavými úspechmi," napísalo o argentínskom záložníkovi Rudé právo.

O rok a pol neskôr sa zverenci trénera Jozefa Vengloš na horúcu argentínsku pôdu vrátili. Na mokrom trávniku v Mar del Plata tentoraz Maradona nastúpil v útoku. V strede ihriska sa mu venovali striedavo Pelc a Šreiner, pred bránkou si ho bral pod dohľad skúsený Fiala. Hráč s desiatkou na chrbte sa za celý zápas ani raz nedostal k zakončeniu, aj preto skončila príprava na svetový šampionát v Španielsku bezgólovou remízou.

"Keď som vtedy videl, ako prišiel sám na rozcvičku, robil si tie svoje pätičky, nožičky, napálil loptu do vzduchu a fanúšikovia na štadióne jasali, išiel som k Honzovi Fialovi, nášmu obrancovi, urobil mu krížik na čele a povedal: tak toto ti nezávidím," spomínal na zápas, v ktorom debutovali neskorší reprezentační tréneri Petr Rada s Karlom Jarolímom, striedajúci Ladislav Vízek.

Kým v európskych pohároch si Maradona vo farbách Barcelony ani Neapola proti českým celkom nezahral, ​​v Taliansku proti nemu nastúpili prví legionári v Serii A Luboš Kubík a Tomáš Skuhravý. "Mal som možnosť proti nemu hrať aj sa s ním stretnúť a musím uznať, že je najlepší," uviedol Skuhravý, ktorý sa po úspešných MS 1990 v Taliansku stal hviezdou FC Janov.

Takmer o tri dekády neskôr sa s Maradonom stretol v Dynamo Brest Marcel Lička, ktorý v bieloruskom klube pôsobil ako asistent trénera, zatiaľ čo slávny Argentínčan bol menovaný jeho prezidentom. "Od klubu to bol skôr taký marketingový ťah. A musím povedať, že sa náramne vyplatil. Okamžite sa o Brest zaujímali ľudia vlastne zo všetkých kútov sveta," povedal Lička.


Tagy: Diego Armando Maradona Československo

Zdroj:
ČTK
Foto:
TASR/AP

DISKUSIA