Slovan natiahol víťaznú sériu aj proti Liptákom, Zvolen rozstrieľal Banskú Bystricu

Radosť hráčov HC Slovan Bratislava Radosť hráčov HC Slovan Bratislava Zdroj: SITA/Branislav Bíbel

BRATISLAVA - Hokejisti Slovana Bratislava si v hokejovej Tipos extralige pripísali piate víťazstvo v sérii. V nedeľňajšom 18. kole zdolali posledný Liptovský Mikluláš hladko 6:2.

Slovan začal lepšie, mal viac z hry, ale potom jeho hráči dvakrát zohrievali trestnú lavicu a hostia sa vďaka tomu dostali do prvých príležitostí. Bránku domácich hájil v extralige po prvý raz Tyler Parks a Slovanu pomohol prekonať ťažké chvíle v oslabení. Po prvej polovici úvodného dejstva sa už Slovan gólovo presadil, úspešní boli Zigo a Kundrik. "Belasí" mohli vyhrávať aj väčším rozdielom, Liptákov však podržal brankár Kozel.

V druhej tretine sa obraz hry nezmenil, ale Harris v prvej gólovej šanci zlyhal. Potom sa však presadil Gašpar a hneď po ňom opäť Kundrík. Liptáci v polovici zápasu znížili zásluhou Hunu, ale bodku za druhým dejstvom dal svojím druhým gólom Zigo.

V tretej tretine zavŕšil Zigo hetrik, ale ešte predtým sa presadil hosťujúci Kalousek. Chvíľa útočníka Slovana prišla v 49. minúte, keď šikovne tečoval strelu Urbánka. Liptáci mohli znížiť pri šanci Lištiaka, ale Slovan zachránil výborný Parks. Slovan sa tešil aj v 57. minúte po zásahu Kytnára, ale gól po skúmaní videorozhodcom neplatil. Záver zápasu ešte spestrila šarvátka, keď Bača zbytočne atakoval brankára Parksa, čo nenechal bez povšimnutia Maier.

Slovan Bratislava - MHK 32 Liptovský Mikuláš 6:2 (2:0, 3:1, 1:1)
Góly: 12. Zigo (Valach), 14. Kundrík (Lee, Bortňák), 26. Gašpar (Štajnoch), 27. Kundrík (Petráš, Maier), 37. Zigo (Kytnár, Gašpar), 49. Zigo (Urbánek, Sersen) – 30. Nemec (Huna, Kurali), 44. Kalousek (Haluška). Rozhodovali: Kalina, Valach - Janiga, Kacej, vylúčení: 3:3 na 2 min, navyše: Maier - Bača 5+DKZ za hrubosť, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, bez divákov

Rudolf Jendek, asistent trénera Slovana: "Zvládli sme úlohu favorita, za čo tímu ďakujem a ideme ďalej. Brankár Parks premiéru zvládol, mal to ťažké, keďže sa len spoznáva s mužstvom."

Milan Jačuška, tréner L. Mikuláša: "Prejavila sa nesporná kvalita Slovana. Nevyhli sme sa individuálnym chybám a zaostávali sme v súbojoch jeden proti jednému. Mali však aj svetlé momenty, Rudo Huna mohol dať hetrik, ale Slovan sme chceli potrápiť viac."

Zvolen rozstrieľal Banskú Bystricu

Hokejisti HKM Zvolen triumfovali v nedeľnom zápase 18. kola Tipos extraligy nad HC'05 Banská Bystrica 6:1. Domáci duel Banskej Bystrice sa odohrával vo Zvolene, keďže pod Urpínom sa rekonštruuje zimný štadión. Lepšie začali hostia dobre poznajúc svoj ľad. Vo štvrtej minúte po chybe obrancu HC'05 Bretona išli do prečíslenia Puliš s Bondrom, posledne menovaný zakončil pri pravej žrdi, no neprekonal Vaya. Vzápätí v presilovke dvakrát strieľal z kruhu Helewka, no iba do bystrického brankára. "Barani" sa prebrali až v desiatej minúte, najprv preveril Húsku Lamper a po ňom i Faško-Rudáš. Skóre sa zmenilo na opačnej strane.  "Bryndziari" uspeli z rýchleho protiútoku, keď McPherson z pravej strany našiel na ľavej Puliša a ten vystrelil bez prípravy a presne – 0:1. Neuplynula ani minúta a pol a bolo 0:2, pretože zadovka Stupku spoza bránky našla pred ňou dôrazného Kelemena. Domáci tím na papieri mohol znížiť v poslednej minúte prvej tretiny. Melcher z kruhu opečiatkoval spojnicu dvoch žrdí. Šancu mal do prestávky ešte aj Zvolen, konkrétne McPherson v úniku, ale nenamieril presne.

Momentka zo zápasu HC'05 Galéria fotiek (4) Zdroj: TASR - Ján Krošlák

V strednom dejstve boli prvých desať minút aktívnejší Banskobystričania, ale strely od modrej vyriešil Húska, ktorý dostal prednosť v bránke pred Rahmom. Kapituloval v 29. minúte, opäť od modrej vypálil Drew a keďže puk išiel po osi cez troch hráčov a možno bol i tečovaný, stav sa zmenil na 1:2. Hneď nato mohol vyrovnať pred odkrytou bránkou HKM Šimun, netrafil puk a na opačnej strane neskóroval z krátkeho sólového nájazdu Nuutinen. Toho to mrzieť nemuselo, pretože Zuzin od mantinelu poslal puk pred Vaya, McPherson natiahol hokejku a zvýšil na 3:1 pre Zvolen. Od zásahu "baranov" uplynulo len 82 sekúnd. Zvolenčania razom ožili a po nevyužitých šanciach Puliša, Bondru a Zuzina pridali štvrtý gól v presilovke. Rozobrali po peknej kombinácii súpera a Mikúš sa z ľavého kruhu nepomýlil. Tím spod Urpína potom nevyužil ani presilovku piatich proti trom v trvaní 108 sekúnd, Faško-Rudáš neuspel zoči–voči Húskovi.

Na začiatku tretej tretiny zaujal šikovný bekhend bystrického útočníka Tamášiho, Húska s problémami zasiahol. Skóre sa znovu zmenilo na opačnej strane. Po vyhratom buly si puk pristavil Bondra a spoza kruhu ho švihom poslal za Vaya – 1:5. Šiesty gól mohol pridať Puliš, v nájazde bol faulovaný a nepremenil ani následné trestné strieľanie. Zvolenčania boli lepším tímom, Bondra si takmer pripísal ďalší zásah hokejkou pri ľavej žrdi, stačilo len puk doťuknúť. "Barani" hrozili v presilovke a keďže v nej recept na brankára HKM nenašli, prišiel trest. Už v piatich proti piatim trestali "bryndziari" z prečíslenia, konkrétne Bondra – 1:6. V závere mohol ešte znížiť Lamper, no trafil žrď a nepresadili sa ani Breton a Faško-Rudáš v sľubných možnostiach. Zvolen pre zmenu nevyužil na samom konci početnú výhodu.

HC'05 Banská Bystrica – HKM Zvolen 1:6 (0:2, 1:2, 0:2)
Góly: 29. Drew (Breton, Winquist) - 13. Puliš (McPherson, Viedenský), 15. Kelemen (Stupka, Hraško), 30. McPherson (Zuzin, Kelemen), 33. Mikúš (Puliš, Helewka), 43. R. Bondra (Mikúš), 54. R. Bondra (Mikúš). Rozhodovali: Žák, Müllner – Hercog, Junek, vylúčení: 4:4, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0

Norbert Javorčík, tréner Banskej Bystrice: "Je to krutá prehra, táto zvlášť v derby. Nerobili sme malé dobré veci, v našej obrane sme mali deň otvorených dverí. Pohyb od puku, veľké oblúky namiesto brzdy, málo zblokovaných striel – to boli príčiny prehry. Nehrali sme v obrane tak, ako sme si predstavovali. Nechcem sa vyhovárať, že na ľad bol zvyknutý viac Zvolen, hoci sme oficiálne doma hrali my. Na tento štadión si zvykáme ako na naše domáce prostredie, hoci tomu tak úplne nie je. Nebolo to však tým, že sme stratili body. Od štvrtého gólu mali už Zvolenčania kontrolu nad zápasom. My sme chceli v tretej tretine nájsť nejaké 'momentum' po našom strelenom góle, ale opak bol pravdou."

Andrej Kmeč, tréner Zvolena: "S výsledkom sme spokojní. Boli tam pasáže, v ktorých sme mali problémy, Bystrica vtedy hrala dobre. Avšak sme to napokon vyriešili. Ubránili sme skvele oslabenia. Od toho sme sa odrazili a využívali sme i šance. Spokojní môžeme byť aj s výkonom brankára Húsku, podporil svojím výkonom mužstvo a bol základným kameňom nášho úspechu."

Trenčianski hokejisti uspeli na nitrianskom ľade

Trenčianski hokejisti triumfovali v nedeľnom zápase 18. kola Tipos extraligy na nitrianskom ľade 6:3. Prvá tretina bola z pohľadu striel vyrovnaná, no efektívnejší boli hostia. Trenčania boli dôraznejší a najmä pozorní v obrane. Už v 2. minúte otvoril skóre Hecl po chybnej rozohrávke Švarného. O tri minúty neskôr presne namieril v presilovke Okuliar. V 8. minúte našla prihrávka od Lantošiho hokejku Šťastného a ten zblízka znížil. Pred odchodom do kabín však platil dvojgólový rozdiel. V 16. minúte skóroval Nick Shore.

Dôležitý gól sa podarilo streliť hosťom v 26. minúte, keď vo vlastnom oslabení zúžitkoval Okuliar zaváhanie Nitry. Nitrania znovu vyprodukovali až 16 striel, ale za Valenta nepretlačili ani jeden puk. Najbližšie bol k tomu Zech, no jeho strelu švihom brankár Trenčína vyrazil. Nitru následne podržal brankár Cowley, ktorý zmaril šance Aldersona a výborne hrajúcich Shoreovcov.

Trojgólové manko zmazal v 15. sekunde tretej tretiny Slovák, no nie nadlho. V 45. minúte opäť úradovala súhra Shoreovcov, keď Cowley nedokázal zareagovať na pohotovú strelu Drewa. Nitranom sa snaha nedala uprieť, v 56. minúte ešte vykresal nádej Zech, ktorý šikovne z uhla namieril nad rameno Valenta. "Corgoni" skúsili aj hru bez brankára, v ktorej na konečných 6:3 z pohľadu Trenčína upravil druhým gólom v zápase Drew Shore.

HK Nitra - HK Dukla Trenčín 3:6 (1:3, 0:1, 2:2)
Góly: 8. Šťastný (Lantoši, Kollár), 41. Slovák (Nemec, Pupák), 56. Zech (Lantoši) - 2. Chromiak (Hecl), 5. Okuliar (Ackered, N. Shore), 16. N. Shore (Okuliar, D. Shore), 26. Okuliar (Rehuš), 45. D. Shore (N. Shore, Okuliar), 59. D. Shore (Okuliar, N. Shore). Rozhodovali: Baluška, Štefik - Durmis, D. Konc ml., vylúčení: 4:5, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:1

Dušan Milo, asistent trénera Nitry: "Mne sa zápas hodnotí ťažšie, pretože sme prehrali. Trenčín bol lepším mužstvom. Vyškolili nás, najmä v prvej tretine, premieňaním šancí a pohybom. Mali sme problémy v obrannom pásme so šikovnými útočníkmi Trenčína. Inkasované góly nás zrážali dolu. Gratulujem Trenčínu k výhre a my musíme zapracovať."

Peter Frühauf, asistent trénera Trenčína: "Tento zápas sa mi bude hodnotiť ľahko. Presne takýto zápas sme potrebovali. Ako body, tak hlavne dobrý výkon. Po ťažkom období nám prišiel veľmi vhod. Dôležité bolo, že sme vždy dokázali reagovať na inkasovaný gól a držali sme si súpera na dištanc. Neustále sme hrozili z protiútokov a narúšali sme kompatibilitu súpera v prechode do útočného pásma. Naša výhra bola podporená dobrým výkonom brankára. Môžeme na tomto stavať."

Poprad zostáva na čele

Hokejisti Popradu sú aj po 18. kole na čele tabuľky v Tipos extralige. V nedeľňajšom súboji zvíťazili na ľade Detvy 4:3. Hostia z Popradu začali na ľade Detvy lepšie, ale neskôr prebrali taktovku domáci aj vďaka vylúčeniu brankára hostí Vošvrdu za zdržovanie hry. V presilovke dal gól Ščurko, no zásah neplatil pre hru vysokou hokejkou. O šesť minút neskôr však poslal Detvanov do vedenia Sýkora. Onedlho už viedli domáci o dva góly, keď vylúčenie Česánka potrestal Rymsha. Gól potom dali aj hostia, opäť sa však arbitri museli poradiť s videorozhodcom. Zagrapan ho dosiahol korčuľou, dvojgólový náskok Detvy sa po prvej dvadsaťminútovke nezmenil.

Po prestávke sa však "Kamzíci" zahrýzli do súpera a už po štyroch minútach Dalhuisen znížil na rozdiel gólu. V nasledujúcej presilovke mohli hostia vyrovnať, ale podarilo sa im to až v 33. minúte, keď najlepší ligový kanonier Haščák zužitkoval výbornú prihrávku Svitanu. V závere druhej tretiny mal ideálnu možnosť poslať Detvu opäť do vedenia obranca Rymsha, ktorý si naskočil z trestnej lavice rovno do nájazdu, ale Vošvrda podržal Poprad.

V tretej tretine favorit ukázal, prečo je líder tabuľky. Aktivitu hostí korunoval v 43. minúte Livingston a už o tri minúty neskôr poslal Poprad do dvojgólového vedenia opäť Haščák. Poprad potom mohol ísť do výraznejšieho vedenia, Detvanov však niekoľkokrát podržal brankár Sholl a záver bol dramatický. Najskôr v 58. minúte upravil Askarov na 3:4 a domáci potom hrali bez brankára. Poprad si však triumf ustrážil.

HC 07 Detva - HK Poprad 3:4 (2:0, 0:2, 1:2)
Góly: 13. Sýkora (Marttinen), 15. Rymsha (Cox), 58. Askarov (Lalík, Čacho) - 24. Dalhuisen (Matej Paločko), 33. Haščák (Svitana, Skokan), 43. Livingston (Zagrapan), 46. Haščák (Svitana, Drgoň). Rozhodovali: D. Konc st., Výleta - Tvrdoň, J. Konc ml., vylúčení: 3:3 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, bez divákov

Hokejisti Nových Zámov uspeli na ľade DVTK Miškovec

Hokejisti Nových Zámov zvíťazili v nedeľňajšom zápase 18. kola Tipos extraligy na ľade DVTK Miškovec 3:2 po predĺžení. O ich triumfe rozhodol v 63. minúte Markus Västilä. Hneď v úvode mohli ísť Novozámčania do vedenia, ale Bajtek proti Kissovi neuspel. Naopak, domáci vo svojej prvej šanci v zápase skórovali, Miškovec poslal na začiatku 4. minúty do vedenia Jordan. Náskok DVTK mohol byť onedlho ešte väčší, ale hostí podržal brankár Kiviaho.

Druhá tretina priniesla šance na oboch stranách. Najskôr nevyužil chybu obrany hostí strelec prvého gólu Jordan, na opačnej strane nepremenil dobrú šancu Bajtek. V 28. minúte zachránila Novozámčanov žrď po strele Magosiho. Ďalšiu šancu hostí mal Mustajärvi, ale z gólu sa v 44. minúte tešili opäť domáci. Recept na Kiviaha našiel Osterberg. Miškovec však prišiel o sľubné vedenie v priebehu 37 sekúnd. Najskôr znížil Västilä a hneď po ňom vyrovnal Seppänen. Hostia mohli ísť dokonca do vedenia, ale Jurík v nájazde neuspel.

V tretej tretine hrali najskôr presilovku domáci a potom aj hostia, ale stav sa nemenil. Nezmenil sa ani v závere po obrovskej šanci DVTK, Nové Zámky zachránil opäť Kiviaho. V predĺžení mali hostia viac z hry, o ich triumfe rozhodol po 127 sekundách svojím druhým gólom Västilä.

DVTK Miškovec - HC Mikron Nové Zámky 2:3 pp (1:0, 1:2, 0:0 - 0:1)
Góly: 4. Jordan (Wolff), 44. Osterberg (Magosi, Szirányi) - 38. Västilä (Ondrušek), 38. Seppänen (Fereta, Obdržálek), 63. Västilä (Rogoň, Okoličány). Rozhodovali: Snášel, Orolin - Stanzel, Beniač, vylúčení: 6:6 na 2 min, navyše: Jordan 10 min za vrazenie na mantinel + 10 min za nešportové správanie - Embrich 10 min za nešportové správanie, presilovky a oslabenia: 0:0, bez divákov

Košice zdolali Michalovce po samostatných nájazdoch

Hokejisti HC Košice zvíťazili v nedeľnom zápase 18. kola Tipos extraligy na ľade HK Dukla Ingema Michalovce 1:0 po samostatných nájazdoch. O ich víťazstve rozhodol útočník Bruno Mráz. Dianie v prvej tretine príliš nenadchlo a ponúklo iba minimum zaujímavých príležitostí. Dve vylúčenia v úvode zápasu nepriniesli gólové šance a brankári si postrážili čisté kontá aj pri ďalších nie príliš nebezpečných príležitostiach.

Skóre mohol krátko po prvej prestávke zmeniť Bartánus, ale Riečický zmaril jeho sľubný pokus. Domáci mali v druhej časti hru vo svojej réžii, často ohrozovali košického brankára, ale gól nepriniesla ani šanca po spolupráci Galamboša s Hickmottom v 29. minúte. Hostia sa dostali k slovu v presilovke v 36. minúte, ale Pospíšil v skrumáži neprekonal Tomeka. Naopak, skóre mohol otvoriť v oslabení Galamboš, no Riečický opäť podržal svoj tím.

Aj v tretej tretine si tímy dávali pozor na defenzívu a brankári boli výraznými prekážkami v ofenzívnych snahách. Aktéri sa nedostávali do výhodných streleckých pozícií a brankári riešili prevažne jednoduché situácie po strelách zo stredných vzdialeností.

Za bezgólového stavu sa v Michalovciach predlžovalo. Košičania dostali po faule Regendu na Pospíšila presilovku, ale ani v nej neprekvapili defenzívu súpera. V samostatných nájazdoch skórovali Bartánus, Belluš a rozhodujúci gól dosiahol Mráz.

HK Dukla Ingema Michalovce - HC Košice 0:1 pp a sn (0:0, 0:0, 0:0 - 0:0, 0:1)
Rozhodujúci samostatný nájazd: Mráz. Rozhodovali: Tvrdoň, Stano - Synek, Šoltés, vylúčení: 4:4 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, bez divákov

Ivan Droppa, asistent trénera Michaloviec: "Sme sklamaní, že sme nepremenili vyložené šance. Mali sme ich hlavne v druhej tretine."

Jan Šťastný, tréner Košíc: "Dnes je to prvýkrát, čo sme 'vonku' naplno bodovali a je to o to cennejšie, že sa tak stalo práve v Michalovciach. Možno sme neboli lepší, ale bojovnosťou sme to zlomili na svoju stranu. Pochváliť chcem hlavne brankára Dominika Riečického, ktorý chytal výborne a dal nám šancu na zisk bodov."

Viac o téme: HC Košice Slovan Bratislava HKM Zvolen MHK 32 Liptovský Mikuláš