Únia ligových klubov predstaví konkrétny plán: Návrat fanúšikov na tribúny je prioritou!

Prezident Únie ligových klubov Ivan Kozák
Prezident Únie ligových klubov Ivan Kozák

BRATISLAVA - Priorita Únie ligových klubov (ÚLK) ako riadiacej organizácie futbalovej Fortuna ligy je postupný a koordinovaný návrat fanúšikov na zápasy. Vládnym predstaviteľom a Úradu verejného zdravotníctva navrhne spôsob, akým by návrat priaznivcov mohol nabrať reálne kontúry.

V najvyššej slovenskej súťaži je napriek pandémii nového koronavírusu odohraných 15 z 22 kôl základnej časti. O zápas menej absolvovali jedine Dunajská Streda so Sereďou. "Všetci rozumieme komplikovanej situácii, ktorá v súvislosti s pandémiou nastala, a to nielen v športe. Fanúšikovia sú však pre šport dôležití, tak ako šport samotný. Preto ich koordinovaný, postupný a riadený návrat musí byť našou prioritou. Sme v intenzívnom kontakte s Úradom verejného zdravotníctva a predstaviteľmi na úrovni vlády. V krátkej dobe predstavíme konkrétny plán návratu fanúšikov na tribúny. Veríme, že nájdeme pochopenie a dohodneme sa na spoločnom postupe," povedal prezident ÚLK Ivan Kozák na webe fortunaliga.sk.

Táto téma bola dôležitou súčasťou rokovania Prezídia ÚLK za účasti členských klubov Fortuna ligy, ktoré sa v pondelok konalo online. Na spoločnom postupe sa dohodlo všetkých dvanásť účastníkov súťaže: "Chceme zdôrazniť, že návrat fanúšikov by mal prebiehať postupne a koordinovane. Samostatný projekt obsahuje sektorizáciu štadiónov, percentuálny model obsadzovania štadiónov, pravidelné testovanie fanúšikov pred zápasom i riadený spôsob vstupu fanúšikov na štadión s využitím moderných technologických riešení. S fanúšikmi, ktorí navštívili samotné stretnutie, chceme online komunikovať. Takto dokážeme zabezpečiť komfort fanúšikov, dodržať všetky nastavené epidemiologické normy a zároveň prostredníctvom komunikácie zamedziť prípadnému šíreniu ochorenia."

Vedenie ÚLK čerpá skúsenosti i z Asociácie európskych líg, ktorej je člen. Spolu s predstaviteľmi dánskej Superligy komunikuje aj o Memorande o postupnom návrate fanúšikov na štadióny. "Sme súčasťou pracovnej skupiny, ktorá na týždennej báze preberá vývoj testovania hráčov a návrat fanúšikov na štadióny. V tomto Memorande sa členovia Asociácie európskych líg pripoja k spoločnej iniciatíve čo najskoršieho zodpovedného návratu fanúšikov na futbalové štadióny. Naša ambícia je využiť skúsenosti z využívania antigénových testov aj na národnej úrovni, keďže v rámci Slovenska máme práve s týmto typom testov najväčšie skúsenosti."


Tagy: Ivan Kozák Únia ligových klubov

Zdroj:
TASR
Foto:
TASR/Jakub Kotian

DISKUSIA