Stávkové podvody v Česku odhalené: Keď budeme vyhrávať po polčase a vyhráme, dostanete 175 tisíc!

Zásah polície v centrálke klubu FK Slavoj VyšehradZásah polície v centrálke klubu FK Slavoj Vyšehrad Zdroj: profimedia.sk

PRAHA - Polícia v kauze údajného ovplyvňovania výsledkov zápasov druhej a tretej českej futbalovej ligy vyšetruje tiež podozrenie zo stávkových podvodov. Vyplýva to z policajného uznesenia a zo záznamov odposluchov, ktoré zverejnila Česká televízia.

V kauze je stíhaných dvadsať osôb na čele s bývalým podpredsedom Futbalovej asociácie ČR Romanom Berbrom. Ten je od októbra vo väzbe rovnako ako niekdajší športový riaditeľ českého futbalového klubu Slavoj Vyšehrad Roman Rogoz. Centrom vyšetrovania sú podľa médií hlavne zápasy Vyšehradu, ktorý v sezóne 2018/19 postúpil z tretej do druhej ligy. A práve Rogoza odpočúvania zachytili pri ponúkaní finančnej odmeny rozhodcom, pokiaľ budú splnené určité podmienky, ktoré súvisia so stávkovaním. "Keď budeme vyhrávať po polčase, skončí a vyhráme, tak dostanete 175 tisíc," zaznelo v nahrávke.

Polícia podľa ČT tiež zaznamenala schôdzku obvineného bývalého ligového hráča Michala Káníka s niekoľkými rozhodcami, na ktorej sa malo takisto dojednávať ovplyvnenie zápasov za účelom stávok. "... inštruoval, aby za presne neurčenú sľúbenú výšku finančného plnenia, za účelom stávok, svojím výkonom rozhodcovia ovplyvnili, akým spôsobom má prebehnúť uvedený zápas, a to tak, aby na základe dohovoreného signálu v presne určenej dobe padol presne určený počet gólov," citovala ČT z policajného uznesenia.

Kauzu údajného ovplyvňovania futbalových zápasov prostredníctvom rozhodcov rozpútal v polovici októbra policajný zásah na niekoľkých miestach v krajine vrátane pražského sídla FAČR. Kriminalisti tvrdia, že všetko riadila organizovaná zločinecká skupina. Rogozov právny zástupca Oldřich Chudoba v ČT poprel, že by jeho klient bol súčasťou takejto skupiny.

Podľa vyšetrovateľov Berbr a skupina ľudí okolo neho tiež spreneverila 850 tisíc českých korún z plzenského krajského futbalového zväzu. Pred niekoľkými dňami policajti zaistili na niekoľkých miestach milióny korún v hotovosti patriace Berbrovi.

Roman Berbr Galéria fotiek (2) Zdroj: Profimedia

Šesťdesiatšesťročný Berbr už rezignoval na post podpredsedu FAČR a na pozície vo výkonnom výbore aj šéfa plzenského krajského futbalového zväzu. Funkciu v českom futbale opustila tiež Berbrova partnerka Dagmar Damková. Na vlastnú žiadosť skončila aj v komisii rozhodcov UEFA.

Viac o téme: FAČR Roman Berbr Roman Rogoz FK Slavoj Vyšehrad
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: profimedia.sk
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články