Petra Vlhová a ďalší opúšťajú Slovenskú lyžiarsku asociáciu: Sme na okraji priepasti!

Petra VlhováPetra Vlhová Zdroj: TASR - Martin Baumann

BRATISLAVA - Slovenská lyžiarka Petra Vlhová, ako aj ďalší členovia Slovenskej lyžiarskej asociácie (SLA), sa odhodlali k radikálnemu kroku. Po dlhom neriešení problémov vystúpili z asociácie. Informoval o tom web tvnoviny.sk.

"Piati zo šiestich členov predsedníctva alpských disciplín spolu so 46 športovými klubmi, ktoré v sebe združujú 1317 členov, ukončujú členstvo v SLA," uviedla na utorkovom brífingu Jana Palovičová, poverená vedením športového odvetvia alpských disciplín SLA. "Členstvo ukončuje nadpolovičná väčšina zjazdárskych klubov, ktorá predstavuje takmer 40-percent členskej základne SLA. Dlhodobé neriešenie, ignorovanie a absencia skutočne korektného zásahu činiteľov štátu nás doviedlo na okraj priepasti, do ktorej padá slovenské lyžovanie," citoval Palovičovú web tvnoviny.sk.

"To, čo sa dlhodobo deje v Slovenskej lyžiarskej asociácii, nemá so športom, ani s národom, ani asociačným aspektom nič spoločné. Môžem s plnou vážnosťou a zodpovednosťou potvrdiť slová bývalého prezidenta SLA Františka Repku, ktorý ako dôvod svojej rezignácie uviedol, že v rámci predsedníctva SLA dochádza k účelovej manipulácii s informáciami, zo strany prezidenta a viceprezidentov dochádza tiež k ovplyvňovaniu členov predsedníctva SLA, presadzovaniu ich osobných názorov a záujmov," dodala Palovičová.

"Trápim sa dvanásť rokov. Som rád, že by sa malo niečo udiať. Štát by si mal uvedomiť, že nás nemôže riešiť jeden človek a ešte k tomu Talian. Musí to skončiť. Musí začať riešiť šport, deti, juniorov," povedal Igor Vlha, otec Petry Vlhovej.

 

 


​Podľa Palovičovej nespokojní lyžiari už 10 rokov upozorňujú všetky kompetentné orgány štátnej správy, a to premiérov, ministrov školstva, štátnych tajomníkov pre šport či hlavnú kontrolórku športu. Na praktiky predsedníctva SLA, a to manipuláciu, obchádzanie dôležitých zákonných predpisov a interných smerníc: "V asociácii neexistuje dialóg, len direktíva a absencia elementárnych znakov slušnosti k svojim členom, popierajú sa tam základné princípy športu, hodnoty príležitostí a fair play," uviedla v tlačovej správe Palovičová.

Odchádzajúcich členov podporujú aj Lyžiarska akadémia Veroniky Velez-Zuzulovej, Ski Team Žampa či Ski Team Vlha. "Nechceme byť spájaní s praktikami a spôsobmi, ktoré sa používajú v Slovenskej lyžiarskej asociácii. Náš tím je plne ochotný reprezentovať Slovensko, avšak prostredníctvom inej organizácie ako SLA," povedal Igor Vlha. "Všade musia byť a potom platiť rovnaké pravidlá pre všetkých," dodal Tomáš Žampa.

Nespokojnosť prepukla aj v kluboch so športovcami v rýchlostnom, akrobatickom, skokanskom, bežeckom či trávovom lyžovaní. Katastrofálny stav v organizácii vníma aj predseda športovo-technickej komisie zjazdového lyžovania zdravotne znevýhodnených za Slovenský paralympijsky výbor (SPV) Martin Makovník. "V blízkej budúcnosti má náš šport prejsť pod národný športový zväz s napojením na FIS. Neviem si predstaviť, že podobnú frustráciu, s akou dnes bojujú lyžiari na Slovensku, budeme musieť riešiť aj my," oznámil Makovník.

Zástupcovia vystupujúcich zo SLA vyzvali následne predstaviteľov štátu, aby s okamžitou platnosťou zastavili financovanie a odobrali štatút národného športového zväzu Slovenskej lyžiarskej asociácii (SLA). 

Viac o téme: Petra Vlhová SLA Igor Vlha Jana Palovičová
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: TASR/Martin Baumann; VIDEO: TASR/Jakub Popelka
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články