SFZ definitívne vyriešil otázku trénera: Tarkovič povedie reprezentáciu aj na EURO!

Štefan Tarkovič počas tlačovej konferencie po postupe na EURO
Štefan Tarkovič počas tlačovej konferencie po postupe na EURO

BRATISLAVA - Štefan Tarkovič povedie slovenskú futbalovú reprezentáciu aj v nasledujúcom období. Zmluvu so Slovenským futbalovým zväzom (SFZ) podpísal do decembra 2021. Výkonný výbor SFZ o tom rozhodol na utorňajšom rokovaní.

Tarkovič môže pri reprezentácii zotrvať aj dlhšie v prípade úspešnej kvalifikácii na MS 2022. "V prípade postupu do baráže, či na MS, môže zväz uplatniť jednostrannú opciu na ďalší kvalifikačný cyklus," uviedol na webe sfz.sk prezident zväzu Ján Kováčik.


Tarkovič viedol A-mužstvo Slovenska v uplynulých troch zápasoch, keď na lavičke nahradil odvolaného Pavla Hapala. S tímom sa mu podarilo postúpiť na EURO 2020 po zvládnutom finálovom zápase v Belfaste vo Windsor Parku proti Severnému Írsku (2:1 pp). Po jeho vedením Slováci zvíťazili aj v nasledujúcom zápase Ligy národov doma proti Škótsku (1:0), o tri dni neskôr podľahli v Plzni Česku 0:2.

"Výkonný výbor jednohlasne rozhodol o Štefanovi Tarkovičovi, iný kandidát nebol. Plat trénera bude 15.000 eur mesačne a za prípadný postup na MS dostane odmenu 200.000 eur tak, ako to bolo u predchádzajúcich trénerov," dodal Kováčik.

Štyridsaťsedemročný Tarkovič bol v rokoch 2013 až 2018 asistentom Jána Kozáka pri reprezentácii, po jeho odstúpení sa v januári 2019 presunul na post technického riaditeľa SFZ. "V tejto funkcii už pôsobiť nebude, hľadáme riešenie, kto ho nahradí. Meno už máme, ale ešte to nie je definitívne," uviedol Kováčik.

Práve Ján Kozák Tarkoviča odporučil za svojho nástupcu. Prešovský rodák viedol slovenský výber 16. októbra 2018 v prípravnom zápase v Štokholme proti domácim Švédom, duel sa skončil nerozhodne 1:1. Na klubovej úrovni pracoval Tarkovič ako tréner Košíc, Prešova aj Žiliny, dva roky pôsobil aj ako asistent v Baniyas SCC, prvoligistu v Spojených arabských emirátoch.

Realizačný výber Tarkoviča ešte nie je známy, na novembrových zrazoch mu robili asistentov Samuel Slovák a Marek Mintál. "Rozprávali sme sa o tom, dajte nám ešte chvíľu čas," reagoval Kováčik.

Prezident zväzu tiež informoval, akým kľúčom sa budú deliť odmeny za postup na EURO vo výške 3 milióny eur: "Časť dostanú hráči a časť realizačný tím. Odmenu dostane aj predchádzajúci realizačný tím pod vedením Pavla Hapala."


Slovenská reprezentácia zatiaľ nemá informácie o tom, kde bude mať tréningový kemp počas ME. Slováci budú hrať v E-skupine dva zápasy v Dubline. S Poľskom v pondelok 14. júna o 18.00 h a so Švédskom v piatok 18. júna o 15.00. Proti Španielsku nastúpia v stredu 23. júna o 18.00 h v Bilbau. "Minulý týždeň absolvovala naša výprava návštevu Írska, kde sme si pozreli tréningové priestory a hotely. Štefan Tarkovič sa ešte možno pôjde pozrieť do Bilbaa a potom sa rozhodneme, že kde bude mať reprezentácia hlavný stan," uzavrel šéf SFZ.


Tagy: Ján Kováčik SFZ Štefan Tarkovič

Zdroj:
TASR
Foto:
TASR/Jaroslav Novák

DISKUSIA