Slovenská lyžiarska asociácia vracia úder: Precedens, ktorý nemá obdobu! Štátny tajomník klamal

Ivan Ivanič
Ivan Ivanič

BRATISLAVA - Slovenská lyžiarska asociácia (SLA) zverejnila v stredu otvorený list ako reakciu na utorňajšie udalosti, keď sa Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR rozhodlo kontroverzie v slovenskom lyžovaní riešiť podporou novovznikajúceho Združenia slovenských lyžiarov.

Ministerstvo avizovalo odobrať SLA štatút národného športového zväzu, podľa štátneho tajomníka pre šport Ivana Husára bolo treba zasiahnuť pre neutíchajúce konflikty. Športová redakcia uverejňuje otvorený list SLA v plnom znení a bez redakčných úprav:

"Otvorený list Slovenskej lyžiarskej asociácie

V týchto dňoch, ako už iste všetci postrehli, čelíme precedensu, ktorý v histórii športu nemá obdobu. Napriek tomu, že ani Ministerstvo školstva, vedy výskumu  a športu, ani Ministerstvo financií nezistilo kontrolami žiadne pochybenia, resp. niektoré kontroly ani ukončené neboli, napriek tomu splnomocnenec vlády pre šport Karol Kučera verejne vyhlásil, že SLA prišla o štatút národného športového zväzu. Neskôr toto vyjadrenie korigoval štátny tajomník MŠVVaŠ  Ivan Husár, ktorý sa vyjadril, že SLA bude odobraný štatút národného športového zväzu max. do 2 dní a alternatívou je ZSL, ktorý nahrádza SLA. Ten však podľa zákona ani nespĺňa kritériá na udelenie štatútu národného športového zväzu ani ku dnešnému dňu a už vôbec nie v čase, kedy to prezentoval štátny tajomník spolu s predstaviteľmi Vlády SR. SLA zastrešuje všetky športové odvetvia (7 odvetví), ktoré majú aktívnych pretekárov, na rozdiel od zväzu vybratého štátnym tajomníkom, ktorý v žiadnom prípade nezastupuje väčšinu lyžiarov na Slovensku.

Štátny tajomník Ivan Husár vo vyhlásení na tlačovej konferencii argumentoval počtom členov z nepodloženého právneho dokumentu, a týmto svojím konaním oklamal médiá, širokú verejnosť ako aj členov vlády SR, ktorí sa na jeho tlačovej konferencii zúčastnili. Až na druhý deň po jeho verejnom vystúpení  a masívnej mediálnej kampani zmätení a zavedení členovia SLA poslali niekoľko žiadostí o vystúpenie zo SLA ako fyzické osoby.  Voči takémuto konaniu SLA podnikla právne kroky na ochranu svojich práv, ako aj všetkých jej členov, zároveň sa obracia na súdy Slovenskej republiky, kde si bude vymáhať všetky vzniknuté škody týmto jeho konaním. V prípade potreby sa SLA obráti aj na Medzinárodný arbitrážny súd.

SLA si nie je vedomá žiadneho porušenia pravidiel FIS ani iných pravidiel, a preto nevidí dôvod na to, aby podľa stanov Medzinárodnej lyžiarskej federácie SLA nemala byť považovaná za pridruženého člena FIS.  SLA má v radoch členov stále viac ako 4000 členov (vystúpilo 46 členských klubov z 4419 z celkového počtu 4419 členov SLA) Pritom väčšina členov vystúpených klubov ani nemá informáciu o tom, že ich materský klub o vystúpenie zo SLA požiadal.

Predsedníctvo SLA a 6 zo siedmych odvetví  SLA sa dištancuje od zavádzajúcich vyjadrení štátneho tajomníka MŠVVaŠ Ivana Husára a upozorňujú  všetkých členov asociácie, ale aj členov iných športových zväzov a všetkých priaznivcov akýchkoľvek športov na skutočnosť, že takéto uplatňovanie a demonštrácia politickej moci a zasahovanie do autonómie športového zväzu vytvára precedens,  ktorý nemá miesto v demokratickej krajine a môže rovnako postihnúť ktorýkoľvek iný športový zväz v Slovenskej republike.

Vedenie SLA,
s podporou odvetvia bežeckého lyžovania, snowbordingu, akrobatického lyžovania, skokov na lyžiach, severskej kombinácie, lyžovania na tráve i časti odvetvia alpského lyžovania"


Tagy: Slovenská lyžiarska asociácia Ivan Ivanič

Zdroj:
TASR
Foto:
TASR/Jaroslav Novák; Video: Youtube

DISKUSIA