Tarjei Bö po víťaznom šprinte v Kontiolahti: Je fajn niekedy ukázať, kto je tu veľký brat

Arnd Peiffer, Tarjei Bö a Johannes Thingnes Bö na stupni víťazovArnd Peiffer, Tarjei Bö a Johannes Thingnes Bö na stupni víťazov Zdroj: TASR/AP - Antti Aimo-Koivisto

KONTIOLAHTI - Nór Tarjei Bö triumfoval vo štvrtkovom šprinte na 10 km v rámci 2. kola Svetového pohára biatlonistov vo fínskom Kontiolahti. Na druhom mieste finišoval Nemec Arnd Peiffer (+13,9 s) a tretí bol mladší z bratov Böovcov Johannes Thingnes (+29,4 s), ktorý si zároveň upevnil pozíciu na čele celkového poradia. Z trojice Slovákov na štarte skončil najlepšie na 61. mieste Michal Šima s mankom 2:27,4 min.

Pre tridsaťdvaročného Tarjei Böa to bolo desiate individuálne víťazstvo, doposiaľ posledné získal pred tromi rokmi taktiež v šprinte vo švédskom Östersunde. "V posledných rokoch bolo ťažké dostať sa k triumfu cez Johannesa a Martina Fourcadea, ktorí si delili víťazstvá medzi sebou. Bolo to ťažké pre všetkých ostatných. Teraz je jeden preč a druhý je môj brat. Dnes to bol môj deň a i keď často nevyhrávam, je dobrý pocit, keď sa mi to znovu podarí. S Johannesom máme rovnaké gény, ale musím byť úprimný, on má niečo čo ja nie. To, čo dokázal v posledných sezónach, je neuveriteľné, na lyžiach doslova tancuje. No je fajn ho niekedy zdolať a ukázať, kto je tu veľký brat," uviedol pre oficiálnu stránku Medzinárodnej biatlonovej únie (IBU).

Tarjei Bö Galéria fotiek (5) Zdroj: TASR/AP - Antti Aimo-Koivisto

Dvadsaťsedemročný J. T. Bö, víťaz úvodného šprintu, bol najväčší favorit aj vo štvrtok, no už na ležke spravil jednu chybu. V druhom kole potvrdil dobrú bežeckú formu a po stopercentnej stojke sa zaradil na čelo. V cieli zdolal o 15 sekúnd dovtedajšieho lídra Slovinca Jakova Faka, ktorý zastrieľal čisto. Čas lídra nedokázali ohroziť ani ďalší pretekári s čistými položkami. Podarilo sa to až jeho bratovi Tarjeiovi, ktorý vybehol z druhej streleckej položky s náskokom 20,3 sekundy na svojho brata a v poslednom kole bol dokonca o ďalších deväť sekúnd rýchlejší. Medzi nórsku dvojicu sa vtesnal už len Nemec Arnd Peiffer s čistou streľbou a mankom 13,9 s na víťaza.

Johannes Thingnes Bö pri Galéria fotiek (5) Zdroj: TASR/AP - Antti Aimo-Koivisto

Strelecky sa nedarilo Švédom Sebastianovi Samuelssonovi a Martinovi Ponsiluomovi, ktorí v úvodnom šprinte ukázali veľmi rýchle nohy a zhodne s jednou chybou obsadili druhé respektíve tretie miesto. Tentokrát strieľali opäť navlas rovnako - na ležke minuli obaja jeden terč, na stojke dva. Ponsiluomovi to stačilo na deviate miesto (+52,0 s), Samuelsson finišoval na 18. priečke (+1:10,3 s). Z francúzskej zostavy skončil najlepšie na 11. mieste Florent Claude (+54,0 s). Dobrý výkon predviedol Švajčiar Benjamin Weger, ktorý obsadil s čistou streľbou 4. miesto (+35,9 s), i desiaty Čech Michal Krčmář (+52,5 s).

J. T. Bö má na čele celkového poradia dokopy 162 bodov, jeho starší brat ich nazbieral o 47 menej rovnako ako tretí Samuelsson. O bod menej majú Peiffer a Fak. V poradí šprintu je prvý taktiež J. T. Bö (108 b) pred Peiffer (90 b) a svojím bratom (86 b).

Johannes Thingnes Bö Galéria fotiek (5) Zdroj: TASR/AP - Antti Aimo-Koivisto

Z trojice Slovákov bol najlepší rovnako ako v prvom šprinte sezóny Michal Šima, ktorý zvládol prvú položku čisto, na druhej minul jeden terč a v cieli obsadil 61. miesto s mankom 2:27,4 min. Za postupom do stíhacích pretekov zaostal len o sekundu a pol. Tomáš Hasilla mal s bilanciou 1+1 stratu 2:57,6 min, čo mu stačilo na 75. pozíciu, Matej Baloga skončil s rovnakou streľbou na 84. priečke (+3:25,5 min).

Arnd Peiffer, Tarjei Bö Galéria fotiek (5) Zdroj: TASR/AP - Antti Aimo-Koivisto

2. kolo SP v Kontiolahti - šprint mužov na 10 km: 1. Tarjei Bö (Nór.) 24:03,7 min (0 tr. okruhov), 2. Arnd Peiffer (Nem.) +13,9 s (0), 3. Johannes Thingnes Bö (Nór.) +29,4 (1), 4. Benjamin Weger (Švaj.) +35,9 (0), 5. Erlend Bjöntegaard (Nór.) +44 (0), 6. Jakov Fak (Slovin.) +45,3 (0), 7. Johanns Dale (Nór.) +50,8 (1), 8. Benedikt Doll (Nem.) +50,9 (1), 9. Martin Ponsiluoma (Švéd.) +52,0 (3), 10. Michal Krčmář (ČR) +52,6 (0), ... 61. Michal ŠIMA +2:27,4 (1), 75. Tomáš HASILLA +2:57,6 (2), 84. Matej BALOGA (všetci SR) +3:25,5 (2)

celkové poradie SP (po 3 pretekoch): 1. J. T. Bö 162 b, 2. T. Bö 115, 3. Sebastian Samuelsson (Švéd.) 115, 4. Peiffer 114, 5. Fak 114, 6. Erik Lesser (Nem.) 105

poradie v šprinte (po 2 pretekoch): 1. J. T. Bö 108, 2. Peiffer 90, 3. T. Bö

Viac o téme: Tarjei Bö Johannes Thingnes Bö Michal Šima Arnd Peiffer