Hrozí Slovákom zákaz účasti na podujatiach? Rezort školstva reaguje na varovanie SLA

Ivan HusárIvan Husár Zdroj: TASR - Jakub Kotian

BRATISLAVA - Účinkovanie slovenských lyžiarov na medzinárodných podujatiach nie je ohrozené. V piatkovom stanovisku to uviedlo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR. Reagovalo tak na tvrdenia Slovenskej lyžiarskej asociácie, ktorá vo štvrtok upozornila na hroziacu neúčasť snoubordistov Klaudie Medlovej a Samuela Jaroša na pretekoch Svetového pohára i na podobné problémy u ďalších reprezentantov v lyžiarskych disciplínach.

"Prihlasovanie a účinkovanie slovenských lyžiarov vo FIS je podľa potvrdených informácií z FIS presmerované na Slovenský olympijský a športový výbor a preto tvrdenia predstaviteľov SLA nie sú pravdivé. Športovci nijako nie sú ovplyvnení udalosťami, ktorých ministerstvo školstva nie je pôvodcom. Tvrdenie SLA preto nie je pravdivé. Ministerstvo školstva sleduje situáciu v slovenskom lyžovaní, koná v súlade s platnou legislatívou a je pripravené okamžite konať v rámci zákona tak, aby neboli ohrození športovci, ich činnosť, súťaže a financovanie," uvádza sa v piatkovom komuniké ministerstva.

Slovenský olympijský a športový výbor už prevzal niektoré právomoci národného zväzu pre lyžovanie. V piatok to potvrdil na svojom webe s tým, že slovenskí lyžiari sa už môžu na súťaže FIS prihlasovať prostredníctvom SOŠV. "V súvislosti s aktuálnou situáciou v slovenskom lyžovaní, s ktorou súvisí spustenie procesu odoberania statusu národného športového zväzu Slovenskej lyžiarskej asociácii, je Slovenský olympijský a športový výbor po konzultácii s Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR na základe rozhodnutia Medzinárodnej lyžiarskej federácie dočasne poverený niektorými právomocami národného športového zväzu pre lyžovanie. V prvom rade sa to týka právomoci prihlasovať slovenských lyžiarov na podujatia FIS vo všetkých lyžiarskych disciplínach a riešiť aj administratívne záležitosti okolo akreditácie sprievodu pretekárov tak, aby súčasnou situáciou neboli postihnutí pretekári a aby mohli súťažiť," uviedol oficiálny portál SOŠV olympic.sk.

Na snímke vpravo otec Galéria fotiek (3) Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Podľa neho FIS v piatok ráno poslala na SOŠV prístupové kódy do prihlasovacieho systému FIS: "To umožňuje SOŠV realizovať prihlasovanie slovenských pretekárov na súťaže FIS. SOŠV v priebehu dnešného dňa zriadil osobitné mailové adresy, na ktoré treba nahlasovať prihlášky na súťaže FIS. Tieto adresy zahŕňajú prihlasovanie športovcov na súťaže FIS v šiestich lyžiarskych odvetviach, v ktorých prebieha súťažná sezóna (zjazdové lyžovanie, beh na lyžiach, skoky na lyžiach, severská kombinácia, akrobatické lyžovanie a snoubording)."

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR sa začiatkom tohto týždňa rozhodlo kontroverzie v slovenskom lyžovaní riešiť podporou novovznikajúceho Združenia slovenských lyžiarov. Ministerstvo avizuje odobratie štatútu národného športového zväzu Slovenskej lyžiarskej asociácii. Podľa štátneho tajomníka Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR pre šport Ivana Husára bolo treba zasiahnuť pre neutíchajúce konflikty v hnutí.

Na snímke zľava Igor Galéria fotiek (3) Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Podľa štvrtkového vyjadrenia SLA tým však ohrozili účasť slovenských reprezentantov na podujatiach pod hlavičkou FIS: "Slovenská lyžiarska asociácia dnes upozornila listom štátneho tajomníka MŠVVaŠ, ministra školstva, vedy, výskumu a športu SR, prezidenta FIS, Slovenský olympijský výbor, premiéra a prezidentku SR na skutočnosť, že štátny tajomník MŠVVaŠ Ivan Husár, listom zaslaným 1. 12. 2020 na FIS spôsobil, že Slovenskej lyžiarskej asociácii bol pozastavený prístup na prihlasovanie všetkých slovenských reprezentantov na medzinárodné podujatia pod hlavičkou FIS a neexistuje žiadna alternatívna možnosť prihlásenia. Touto aktivitou sú už reálne poškodení juniorskí pretekári v zjazdovom lyžovaní, ktorí mali štartovať v Taliansku a už sa nachádzali v dejisku pretekov, a na štart nemohli nastúpiť. Vážne je ohrozený aj štart najlepších slovenských snoubordistov Klaudie Medlovej a Samuela Jaroša na pretekoch Svetového pohára."

Viac o téme: FIS Klaudia Medlová SLA Samuel Jaroš
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: TASR/Jakub Kotian
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy