Pistolerov chabý pokus o podvod: Študenti, takýmto praktikám sa vyhnite oblúkom!
PERUGIA - Uruguajský futbalista Luis Suárez v septembri podvádzal pri jazykových testoch na univerzite v Perugii, aby získal talianske občianstvo. Taliansky pritom vôbec nevedel. Vyšetrovanie ukázalo, že témy skúšky boli s uchádzačom dohodnuté a vyhodnotenie bolo známe už pred testom.
Stíhaniu z podvodu a falšovania dokumentov čelila rektorka školy i zodpovedný učiteľ. Rektorku univerzity pre zahraničných študentov v Perugii Giulianu Gregovú suspendovali na osem mesiacov za nekalé praktiky.
Vtedajší futbalista Barcelony Suárez sa na konci minulej sezóny dohodol s Juventusom Turín na prestupe. Podmienkou talianskeho klubu však bolo, aby získal tamojšie občianstvo, pretože "Stará dáma" v lete naplnila kvótu pre hráčov z krajín mimo Európskej únie.
Vedenie Juventusu sa pred jazykovou skúškou v Perugii podľa vyšetrovateľov dohovorilo s predstaviteľmi univerzity, že Suárez bude poznať otázky vopred. Informácie o vyšetrovaní podvodu sa však neskôr dostali na verejnosť a zo Suárezovho prestupu do Juventusu zišlo. Uruguajský útočník nakoniec odišiel do Atlética Madrid.
V kauze vyšetrujú aj športového riaditeľa Juventusu
Prokurátor v Perugii už začal trestné stíhanie, pričom medzi podozrivými je aj športový riaditeľ Juventusu Fabio Paratici. Podrobnosti vyšetrovania nezverejnili. "Klub dôrazne opakuje, že stojí za prácou Paraticiho a je presvedčený, že vyšetrovanie preukáže jeho nevinu," citovala agentúra AP stanovisko Juventusu Turín.
"Bola to fraška. Pri vyšetrovaní vyšlo najavo, že témy skúšky boli vopred dohodnuté a že Suárezovi bola udelená známka ešte pred vykonaním skúšky. A to bez ohľadu na overenie základných znalostí talianskeho jazyka," stojí vo vyhlásení prokuratúry, ktoré citoval denník La Repubblica.
Univerzita v Perugii tak neuspela s obhajobou, že chcela jazykovým testom splniť požiadavky Juventusu a zabezpečiť dobrý obraz univerzity v očiach verejnosti. Suárezova žiadosť o talianske občianstvo navyše bola vyriešená v priebehu iba 15 dní, zatiaľ čo ostatní cudzinci čakajú spravidla dva až štyri roky.
- Autor: © Zoznam/
- FOTO: SITA/AP/Yuri Kochetkov
- Zdroj: ČTK, TASR