Slovan v gólovej prestrelke s tesným víťazstvom proti Nitre, Poprad rozstrieľal Zvolen

Na snímke vpravo Brendan Ranford (Slovan) po strelení prvého gólu a vľavo Milan Kytnár (obaja Slovan)Na snímke vpravo Brendan Ranford (Slovan) po strelení prvého gólu a vľavo Milan Kytnár (obaja Slovan) Zdroj: TASR - Pavel Neubauer

BRATISLAVA - Hokejisti Slovana Bratislava zdolali v šlágri 20. kola hokejovej Tipos extraligy HK Nitra 5:4. Vďaka triumfu sa "belasí" dostali na tretie miesto tabuľky, na druhú Nitru strácajú štyri body.

V Bratislave sa hral od úvodu vyrovnaný hokej, oba tímy sa tlačili do ofenzívy. Slovan postupne získaval prevahu, najmä streleckú. V desiatej minúte poslal puk na bránku Nitry Bačik, na jeho odraz výborne zareagoval Ranford a poslal domácich do vedenia - 1:0. Odpoveď Nitry prišla po štyroch minútach, Makarova prestrelil z pravej strany Minárik. Do konca tretiny už šance neprišli, za to však pribúdalo drobných šarvátok.

V druhej padol prvý gól do siete Makarova v čase, keď hral Slovan presilovú hru. Slovák výborne načasoval prihrávku na Zecha a obranca Nitry poslal puk do bránky. Početnú výhodu však Slovan využil, prudkou strelou prekonal Cowleya O'Donnell. Stav sa potom zmenil v 33. minúte, keď mali domáci výhodu presilovky 4 na 3, zámorský útok Slovana sa opäť postaral o vedenie domácich. Leeho strelu šikovne tečoval do siete Ranford. Nitra potom zvýšila tempo, dotiahla sa na súpera strelecky, ale vyrovnať sa jej nepodarilo ani v presilovej hre, keď Slovan niekoľkými zákrokmi podržal Makarov. Brankár "belasých" sa zaskvel aj pri samostatnom nájazde Hrnku a hostí to mrzelo ešte viac, keď v záverečnej sekunde druhej tretiny zavŕšil Ranford hetrik.

V tretej tretine hrali najskôr presilovku domáci, ale nevyužili ju. Naopak, Nitra svoju príležitosť využila po peknej spolupráci prvého útoku, zakončil Hrnka. Radosť hostí však trvala iba chvíľu, pretože Harris po spolupráci s Gašparom poslal Slovan opäť do dvojgólového vedenia. Záver zdramatizovali najskôr dve veľké šance Slovana, po ktorých sa mohlo definitívne rozhodnúť, ale napokon sa ešte hostia tešili z gólu po zásahu v power play. Na konečných 5:4 upravil Žitný.

Na snímke zľava Ivan Galéria fotiek (4) Zdroj: TASR - Pavel Neubauer

Slovan Bratislava - HK Nitra 5:4 (1:1, 3:1, 1:2)
Góly: 11. Ranford (Kytnár, Bačik), 28. O'Donnell (Ranford, Lee), 33. Ranford (Lee, Harris), 40. Ranford, 50. Harris (Gašpar, Studenič) – 14. Minárik (Šiška, Bodák), 28. Zech (Slovák, Hrnka), 48. Hrnka (Slovák, Tvrdoň), 60. Žitný (Šťastný, Cardwell). Rozhodovali: Stano, Adamec - Frimmel, Jedlička, vylúčení: 5:4 na 2 min, navyše Maier (Slovan) 10+DKZ za nešportové správanie, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:1, bez divákov.

Rudolf Jendek, asistent trénera Slovana: "Vedeli sme, že Nitra má dobré napádanie a presilovky. Podržal nás brankár Makarov a aj zvládnuté oslabenia. Ale zápas nám ukázal, že máme stále na čom pracovať."

Dušan Milo, asistent trénera Nitry: "Myslím, že sme odohrali výborný zápas. Chalanov musím pochváliť. Zápas sa lámal v druhej tretine, keď sme inkasovali v oslabení a v závere. V tretej tretine sme sa dotiahli, ale už nám v závere chýbali sily. Výkon potešil, aj keď nemáme body."

Liptáci schytali proti Michalovciam ďalší krutý výprask

Hokejisti HK Dukla Ingema Michalovce triumfovali v úvodnom nedeľnom zápase 20. kola Tipos extraligy v Spišskej Novej Vsi nad Mhk 32 Liptovský Mikuláš vysoko 7:1.

Hostia vyrazili za jednoznačným triumfom už v úvodnej tretine, v ktorej sa ujali vedenia 2:0. Skóre otvoril v 12. minúte Erkinjuntti, ktorý dorazil puk do odkrytej bránky. Michalovce zdvojnásobili náskok krátko pred prvou prestávkou, v presilovej hre sa presadil McCormack strelou od modrej čiary.

V polovici zápasu viedla Dukla už o tri góly, svoj druhý zásah v stretnutí pridal Erkinjuntti po veľkom ofenzívnom tlaku na dva razy prekonal domáceho brankára Krasanovského. Liptovský Mikuláš sa zo svojho čestného úspechu radoval v 35. minúte zásluhou Surového, ale už o minútu neskôr opäť inkasoval. Tentoraz sa do streleckej listiny zapísal Zekucia.

V tretej tretine sa dráma nekonala, naopak, Michalovce už len prikrášlili svoje víťazstvo. V 48. minúte skóroval Mihálik, vzápätí po ňom sa presadil v presilovej hre Bartánus a skóre uzavrel v 58. minúte Southron, ktorý takisto zužitkoval presilovku.

Mhk 32 Liptovský Mikuláš - HK Dukla Ingema Michalovce 1:7 (0:2, 1:2, 0:3)
Góly: 35. Surový (Petran, Štrauch) – 12. Erkinjuntti (Hickmott, Southorn), 19. Mccormack (Šoltés, Regenda), 31. Erkinjuntti (Southorn, McCormack), 36. Zekucia (Takáč, Mlynarovič), 48. Mihálik (Regenda, Galamboš), 49. Bartánus (Šoltés, Mccormack), 58. Southorn (Lalancette, Erkinjuntti). Rozhodovali: Goga, Lokšík - Vyšný, Jurčiak, vylúčení: 5:4, presilovky: 0:3, oslabenia: 0:0, bez divákov

Poprad deklasoval Zvolen a upevnili si pozíciu na čele

Hokejisti Popradu zvíťazili v nedeľňajšom zápase 20. kola Tipos extraligy nad HKM Zvolen vysoko 9:2 a upevnili si pozíciu na čele tabuľky.

Poprad, ktorý v posledných dvoch dueloch inkasoval od Košíc až 11 gólov, sa doma proti Zvolenu rozbiehal veľmi pomaly. "Kamzíkom" vyšla prvá pekná akcia až v 11. minúte a hneď z toho bol gól. O otvorenie skóre sa postarala štvrtá formácia. Bjalončík prestrčil prihrávku cez brániacich hráčov na voľného Matúša Paločka a ten poslal puk do odkrytej časti bránky. Hostia vyrovnali po kurióznej situácii. Odrazený puk sa po veľkom oblúku skĺzol za chrbát brankára Vošvrdu až napokon skončil v sieti. Pri vyrovnaní hostí bola posunutá konštrukcia popradskej brány a preto sa ešte telefonovalo. Videorozhodca po konzultácii zásah Zvolena odobril. Do kabín išli s tesným vedením napokon Popradčania. Tretí útok domácich si vymieňal puk za bránou Rahma až prišla prihrávka Taviho popred bránkovisko a Zagrapan sa z ostrého uhla nemýlil - 2:1.

Už po pár sekundách druhej tretiny šli podtatranci do dvojgólového trháku. Hatala chyboval v rozohrávke, ktorú vystihol Vandas. Individuálna akcia mu síce nevyšla, ale zo situácie profitoval Handlovský. Hostia si vyberali slabšie chvíľky. Jednu z nich potrestal v presilovej hre pohotový Livingston. Ako sa dá zahodiť nemožné, predviedol v 26. minúte Skokan po Haščákovom priťuknutí. V ďalšom priebehu sa hra upokojila. Hostí mohli vrátiť do zápasu ponúknuté presilové hry, ktoré ale nezahrali ideálne. Trest preto prišiel v samom závere druhého dejstva. V presilovej hre zvýšil na priebežných 5:1 Svitana.

Do záverečnej časti hry naskočili Zvolenčania s Adamom Trenčanom v bránke. Jeho kúzlo netrvalo dlho. V 45. minúte bol na konci peknej kombinácie Popradu kanonier Marcel Haščák. Demontáž Zvolena pokračovala ďalej. Už o necelých 30 sekúnd zvýšil na hrozivých 7:1 na dvakrát Vandas. Na hroziaci debakel reagoval tréner hostí oddychovým časom. "Rytieri" gólostroj Popradu pribrzdili, ale nezastavili. Na skórovanie v presilovej hre vyzval Haščáka Skokan a bolo 8:1. V 53. minúte mohol stav skorigovať počas početnej výhody Stupka. Proti bola konštrukcia Vošvrdovej bránky. O chvíľu na to hostia predsa len skórovali. Obranca Hraško si položil na zem brániaceho hráča a puk napálil do siete - 8:2. Mikulášska nádielka v podaní "kamzíkov" nepovedala posledné slovo. Minútu pred koncom riadnej hracej doby napálil puk na bránku súpera Drgoň a odrazený puk upratal do siete dvojgólový strelec zápasu Vandas.

HK Poprad - HKm Zvolen 9:2 (2:1, 3:0, 4:1)
Góly: 11. Matúš Paločko (Bjalončík, Matej Paločko), 18. Zagrapan (Tavi, Livingston), 21. Handlovský (Vandas), 25. Livingston (Tavi, Handlovský), 39. Svitana (Skokan, Haščák), 45. Haščák (Brejčák, Skokan), 46. Vandas (Hudec, Preisinger), 52. Haščák (Skokan, Svitana) 60. Vandas (Drgoň, Handlovský) – 15. Kelemen (Bondra, Mikúš), 54. Hraško (Nuutinen). Rozhodovali: Tvrdoň, Hronský – Kacej, Crman, vylúčení: 3:4, presilovky: 3:1, oslabenia: 0:0

Peter Mikula, tréner Popradu: "Bolo to podstatne ľahšie ako v utorok s Košicami. Boli sme koncentrovaní, hra sa nám darila. Boli sme efektívnejší. Zvolen sme si prečítali, kde má slabú stránku. Buď sme ich nachytali na hruškách, alebo nemali dobrý deň, čo sa prejavilo na výsledku. V prvom rade urobili dobrú prácu hráči."

Peter Oremus, tréner Zvolena: "Nefungovali nám hlavne prihrávky, čo nás zdobilo minulé zápasy. Puky sme odovzdávali súperovi. Z našej strany to bránenie ani oslabenia neboli zahraté tak, ako mali byť. Uľahčili sme im to. Realizácia šancí z ich strany bola veľmi dobrá. Prehrali sme vysoko."

Dukla uspela aj na ľade Banskej Bystrice

Hokejisti Dukly Trenčín triumfovali v nedeľňajšom zápase 20. kola Tipos extraligy na ľade HC'05 Banská Bystrica vysoko 5:1 a svoju víťaznú sériu natiahli na päť stretnutí.

Trenčania prišli do Zvolena, kde hrá domáce zápasy Banská Bystrica, so štvorzápasovou víťaznou sériou a s cieľom pripísať si aj piatu výhru. Úvod mali lepší hokejisti spod Urpína, keď v 45. sekunde Vašaš prešiel dopredu nikým neatakovaný a zakončil bekhendom, Valent bol proti a v druhej minúte ho ešte preveril dobrou strelou z medzikružia Šimun. Hostia pohrozili v presilovke, no Kettunen sa nepresadil, na opačnej strane bol ešte zaujímavý prienik Vašaša, ale na gólmana Dukly znovu nevyzrel. Do vedenia išli v početnej výhode hráči spod hradu Matúša Čáka. Vo ôsmej minúte prestrelil Alderson z kruhu prekvapeného Vaya. Bystričania potom nevyužili takmer dvojminútovú presilovku piatich proti trom. Faško-Rudáš neuspel z medzikružia a Lamper neprehodil puk cez betón Valenta. V ďalšej presilovke Breton neskóroval pred odkrytou svätyňou súpera. Hostia pohrozili Bezúchom, Vay zasiahol i so šťastím.

Na snímke zľava Ján Galéria fotiek (4) Zdroj: TASR - Ján Krošlák

V strednom dejstve ovládli najprv hru trenčianski hokejisti. Na 0:2 zvýšil v 21. minúte Kettunen v páde zblízka povedľa betónu maďarského brankára v službách HC '05, predchádzala tomu šikovná prihrávka Aldersona. Následne to skúšal Okuliar na neistého Vaya, no pokoril ho až v 25. minúte strelou od modrej Ackered. To už sa bystrický brankár po veľmi lacnom treťom góle porúčal na striedačku a nahradil ho Gajan. Ten do prestávky nemal veľa práce, pretože Okuliar mieril v šanci vedľa žrde a jeho spoluhráči hrali zväčša presilovky. A to tri v rade, dokonca trinásť sekúnd o dvoch hráčov, no mali iba jedinú vážnejšiu príležitosť, v ktorej Drew preveril Valenta. Napokon to Bystričanom vyšlo v 39. minúte už v hre piatich proti piatim. Petrinec vystrelil spoza kruhu a tečovaný puk skončil medzi žrďami. Obranca "baranov" tak zaknihoval premiérový gól v najvyššej súťaži.

Tretie dejstvo začali aktívne hostia, ale teč Valacha či strela Rehuša si cestu medzi žrde nenašli. Následne ožili "barani" a Valent sa v bránke rozhodne nenudil. Zasahovať musel po prieniku Winquista a veľmi dobrých koncovkách Giertla, Lampera, Misteleho a Šimuna. V 50. minúte dostala Dukla výhodu presilovky o dvoch hráčov v trvaní 79 sekúnd a využila ju. Po teči Hecla sa puk od žŕdky odrazil pred Kettunena a ten sa nemýlil – 1:4. Banskobystričania sa však nevzdávali a naďalej útočili, strieľali, lenže mali aj smolu, pretože najprv Breton opečiatkoval ľavú žŕdku a vzápätí Winquist hornú. Trenčanom sa potom nepríjemne zranil kapitán Starosta, ktorý nastúpil na druhý zápas po predchádzajúcom vyliečenom zranení. Navyše jeho tím hral následne v oslabení, no ubránil sa, dve šance zblízka nevyužil Šimun. Posledné slovo v zápase mal po peknej kombinácii v 58. minúte Sádecký, skóroval do odkrytej bránky po tretej asistencii v zápase od Mareka Hecla – 1:5.

HC'05 Banská Bystrica – HK Dukla Trenčín 1:5 (0:1, 1:2, 0:2)
Góly: 39. Petrinec (Winquist) - 8. Alderson (M. Valach, Okuliar), 21. Kettunen (Alderson, Okuliar), 25. Ackered (Rajnoha, M. Hecl), 51. Kettunen (M. Hecl, Ackered), 58. Sádecký (M. Hecl). Rozhodovali: D. Konc st., Fridrich – Synek, Stanzel, vylúčení: 6:9, navyše: J. Brejčák (Banská Bystrica) 10 minút za vrazenie na mantinel, presilovky: 0:2, oslabenia: 0:0

Norbert Javorčík, tréner Banskej Bystrice: "Myslím si, že to nebude korešpondovať z hľadiska výsledku, ale minimálne čo sa týka pohybu, vytvárania si príležitostí a tlaku či streleckých možností, tak sme odohrali dobrý zápas. V presilovkách nám to nešlo tak ako predchádzajúci zápas. Chýbala dobrá finálna prihrávka, dobré zakončenie. Keď sme sa už k nemu dostali, tak nás aj žŕdky delili od gólu. Chýbal nám gól z presilovky, ktorý by nás viac povzbudil do toho, aby sme duel otočili."

Ján Pardavý, tréner Trenčína: "S výsledkom môžem byť spokojný, no s hrou až tak veľmi nie. Mladý a korčuliarsky dobrý tím Banskej Bystrice nás dostával pod tlak, veľa nás forčekoval. Hlavne v prvej tretine sme robili príliš jednoduchých chýb. Druhá tretina bola z našej strany lepšia až do chvíle, keď sme hrali v oslabení. Tých bolo na môj vkus až príliš veľa v tomto zápase. Potom sme stratili rytmus, niektorí hráči boli viac vyťažení, iní menej. Dôležitý bol náš štvrtý gól v tretej tretine. Ten nás upokojil a zápas dopadol pre nás dobre. Určite máme na čom stavať, napríklad na dobrom Mišovi Valentovi v bránke, avšak tie zlé veci už nemôžeme opakovať."

Detva bodovala v Nových Zámkoch

Hokejisti Detvy zvíťazili v nedeľnom stretnutí 20. kola Tipos extraligy na ľade Nových Zámkov 4:3. Ešte v závere prvej tretiny prehrávali 0:2. Domáci prehrali druhýkrát za sebou, naopak, Detva bodovala naplno aj v piatok v Miškovci.

Domáci začali ideálne a už po necelých troch minútach sa dostali do vedenia. Seppanen vnikol do útočného pásma, potiahol puk a zadovkou našiel Obdržálka, ktorý nezaváhal. V 9. minúte Zámčania opäť predviedli peknú kombináciu, tentoraz Obdržálek prihral a Fereta pridal druhý zásah domácich. Potom však prevzali iniciatívu hostia. V 15. minúte ešte nezužitkovali prečíslenie, ale minútu a pol pred klaksónom sa im podarilo skorigovať vďaka Downingovi.

Druhú tretinu poznačilo viacero vylúčení, viac z toho vyťažila Detva. V 33. minúte bol na trestnej lavici Roman, v presilovke dostal Gachulinec priveľa priestoru, vystrelil z ľavého kruhu a vyrovnal. Hostia sa však neuspokojili a už o necelé tri minúty ich poslal do vedenia Viktor Fekiač.

Do záverečného dejstva vstúpili aktívnejšie domáci a snahu korunovali v 47. minúte počas presilovej hry. Spoza bránky dostal prihrávku Obdržálek a svojím druhým zásahom v zápase vyrovnal na 3:3. Nové Zámky pokračovali v ofenzívnej hre, ale napokon vyšli bodovo naprázdno. V 54. minúte využil chybu v obrane Rais a zabezpečil tri body pre hostí. Domácim nepomohla ani záverečná hra bez brankára.

HC Mikron Nové Zámky - HC 07 Detva 3:4 (2:1, 0:2, 1:1)
Góly: 3. Obdržálek (Seppanen, Bajtek), 9. Fereta (Obdržálek, Seppanen), 47. Obdržálek (Fereta, Bajtek) - 19. Downing (Valent), 34. Gachulinec (Valent, Downing), 37. V. Fekiač, 54. Rais (Downing). Rozhodovali: Šefčík, Baluška - Hercog, D. Konc ml., vylúčení: 5:6 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, bez divákov.

Hokejisti Košíc deklasovali Miškovec

Hokejisti Košíc deklasovali v nedeľnom zápase 20. kola Tipos extraligy domáci Miškovec 7:2. Maďarský tím prehral štvrtýkrát za sebou. Košičanom vyšla prvá tretina na výbornú. Už v 6. minúte otvoril skóre Mráz. Ešte pred klaksónom sa presadil Réway a 53 sekúnd pred koncom tretiny pridal tretí zásah hostí Cibák.

V druhej dvadsaťminútovke pokračovali "oceliari" v dominantnom výkone, na štvorgólový rozdiel upravil v 26. minúte Pavlin, ktorý ľahkou strelou prekonal Rajnu. V 31. minúte bol na trestnej lavici Vojtkó a hosťom trvalo asi šesť sekúnd, kým využili presilovku, opäť sa presadil Pavlin. Domácim sa podarilo vzápätí skorigovať vďaka Eglemu, ale posledné slovo v prostrednej časti patrilo Košciam - na 6:1 zvýšil Chovan.

V záverečnej tretine dokázal Miškovec pridať aj druhý gól, keď sa opäť presadil Egle, no aj tentoraz Košice odpovedali a na konečných 7:2 stanovil skóre Vrábeľ.

DVTK Miškovec - HC Košice 2:7 (0:3, 1:3, 1:1)
Góly: 33. Egle (Jordan), 50. Egle (Révész, Wehrs) - 6. Mráz (Klhůfek), 17. Réway (Chovan, Demek), 20. Cibák (Chovan, Růžička), 26. Pavlin, 31. Pavlin (Belluš, Vrábeľ), 37. Chovan (Demek), 56. Vrábeľ (Jokeľ, Michalčin). Vylúčení: 5:7 na 2 min, navyše Osterberg 10 min za nešportové správanie - Slovák 10 min+DKZ za nešportové správanie, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Orolin, Snášel - Ordzovenský, Beniač

Viac o téme: HK Dukla Ingema Michalovce