VIDEO Toto sa len tak nevidí! Školácka chyba mechanikov pripravila Mercedes o víťazstvo

George Russell George Russell Zdroj: SITA/AP/Tolga Bozoglu

SACHIR - Veľkú cenu Sachiru formuly 1 nečakane vyhral Sergio Pérez z Racing Pointu. K prvej výhre v kariére pomohlo mexickému jazdcovi aj veľmi nešťastné vystúpenie majstrovského Mercedesu, ktorý sa o pravdepodobný double pripravil nepodarenou zastávkou v boxoch.

Veľa nechýbalo a Veľká cena Sachiru formuly 1 mohla mať pre Georga Russella rozprávkový koniec. Ten v Mercedese nahradil chorého sedemnásobného majstra sveta Lewisa Hamiltona a preteky odštartoval z druhého miesta. Hneď po štarte sa ale posunul pred víťaza kvalifikácie a dočasného tímového kolegu Valtteriho Bottasa do čela a závod mal plne pod kontrolou. 

Nerozhodil ho ani nevídane nepodarený pit stop v 63. kole, kedy sa v Mercedese pokúsili o prezutie oboch pretekárov, no mechanici to nezvládli. Zamenili si pneumatiky pre Russela a Bottasa, pričom Brit sa v ďalšom kole vrátil do boxov. "Celkovo sme to kolosálne pobabrali. Zlyhali nám vysielačky v garáži a jedna skupina mechanikov nepočula pokyny. Prišlo auto, nemali inštrukcie a nasadili zlé gumy," vysvetlil šéf Mercedesu Toto Wolff.

 

 

Russell sa na trať vrátil na piatom mieste za Bottasom, ktorý kvôli nevydarenému pit stopu nemohol nasadiť nové gumy a klesol z druhej na štvrtú priečku. Russell bez problémov postupoval vpred, ale keď sa na druhej priečke dotiahol za Péreza, musel deväť kôl pred koncom kvôli defektu zadnej pneumatiky opäť do boxov. "Stiahli sme ho z bezpečnostných dôvodov. Mohli sme zostať na trati, ale myslím, že sme rozhodli správne," uviedol Wolff.

"Zažil som preteky, kde som prišiel o víťazstvo, ale aby sa to stalo dvakrát v jednom závode... To je jednoducho neuveriteľné," povedal Russell. "Dal som do toho všetko, mal som preteky pod kontrolou a aj po tom nepodarenom pit stope som veril, že Sergia doženiem. Som úplne zdrvený, ale aj neuveriteľne pyšný a šťastný za šancu, ktorú som dostal," dodal.

George Russell Galéria fotiek (7) Zdroj: SITA/AP/Tolga Bozoglu

Za deviate miesto si pripísal prvé body a najlepší výsledok v kariére. Skončil tesne za Bottasom, ktorý si vďaka ôsmej priečke upevnil pred záverečnou Veľkou cenou Abú Zabí druhé miesto v priebežnom poradí. "Keď idete prvý závod za Mercedes, idete skvele, máte na dosah víťazstvo a nakoniec to nedopadne, tak to je zbytočné komentovať. Bolo to emotívne. Ale toto nebola jeho posledná šanca na víťazstvo. Narodila sa nová hviezda," pridal Wolff na Russellovu adresu.

Nemecká stajňa Formuly 1 musí navyše zaplatiť ešte aj pokutu 20-tisíc eur za chybu pri výmene pneumatík. Podľa vyšetrovania komisárov išlo o nedorozumenie medzi vedením stajne a mechanikmi. Dvadsaťdvaročný Russell, ktorý v pretekoch zastupoval za Lewisa Hamiltona, však o svoje prvé body nepríde.

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 7
Viac o téme: Mercedes George Russell
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: SITA/AP/Tolga Bozoglu; VIDEO: Twitter/cokeFIN3
  • Zdroj: ČTK, TASR, športky

Súvisiace články