Spor v slovenskom lyžovaní bude dlhodobým procesom: SOŠV pripravuje projekt, ktorý môže pomôcť

Na snímke zľava prezident Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV) Anton Siekel a generálny sekretár SOŠV Jozef LibaNa snímke zľava prezident Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV) Anton Siekel a generálny sekretár SOŠV Jozef Liba Zdroj: TASR - Martin Baumann

BRATISLAVA - Riešenie sporu medzi Slovenskou lyžiarskou asociáciou (SLA) a Zväzom slovenského lyžovania (ZSL) bude dlhodobým procesom. Slovenský olympijský a športový výbor (SOŠV) sa ho pokúsi skrátiť na minimálnu možnú mieru a zároveň pripravuje projekt, ktorým by sa podobným problémom dalo predchádzať už v ich zárodku.

Prezident SOŠV Anton Siekel na utorňajšom brífingu zdôraznil, že jeho organizácia môže dočasne pokrývať technickú stránku vrátane prihlasovania športovcov na súťaže, no nie pracovať na rozvoji lyžiarskeho športu. "Z pohľadu medzinárodného športového hnutia to nie je úplne najlepšia vizitka, ktorou sa momentálne prezentujeme v kontexte Svetového pohára, ale aj našej práce ako národného olympijského výboru," povedal Siekel, podľa ktorého by veľkým pomocníkom pri riešení sporov v ich začiatkoch mohol byť Športový arbitrážny súd.

 

 

Medzinárodný Športový arbitrážny súd (CAS) so sídlom vo švajčiarskom Lausanne funguje od roku 1984: "SOŠV už dlhšiu dobu pripravuje v spolupráci s rezortom a najlepšími kapacitami športového práva, ktoré v krajine máme, projekt Športového arbitrážneho súdu. Mal by možnosť pracovať pod SOŠV a bol by práve inštitúciou, ktorá by mala predpoklady, aby riešila takéto situácie v prospech práva v zásadách fair play. Športovci, ale aj zväzy by mali priestor uplatniť svoje názory na krivdu alebo situáciu, ktorá im vadí. Pevne verím, že do najbližšieho valného zhromaždenia sa nám podarí pripraviť tento projekt tak, aby sme ho mohli prezentovať našim členom."

Nezhody v slovenskom lyžovaní však už vyeskalovali do bodu, keď sú nutné promptné kroky. Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR začalo konanie, ktoré má smerovať k odobratiu štatútu národného športového zväzu SLA. FIS jej odobrala právo registrovať športovcov na súťaže, túto úlohu dočasne prebral SOŠV. Ten v pondelok rokoval so SLA a ZSL na úrovni generálnych sekretárov, Siekel už hovoril aj s prezidentom SLA Ivanom Ivaničom a výkonným viceprezidentom ZSL Ladislavom Smolenom.

"Vstúpili sme do rokovaní so zástupcami oboch zväzov. Dochádza tu k presunu športovcov z jednej asociácie do druhej. Bude čas hľadať príčiny, prečo to tak je, vyhodnotiť a možno prijať závery, aby k takýmto situáciám nedochádzalo. Ak je športovec nespokojný s prácou funkcionárov, nezáleží, ako sa bude príslušný zväz volať, ale je to veľký výkričník. V najbližších týždňoch a mesiacoch budeme pozorne komunikovať s ministerstvom, aj SLA a ZSL, aby sme dospeli k záveru, ktorý túto situáciu definitívne vyrieši. Treba oceniť, že obe strany deklarovali rovnaký záujem. Momentálny stav nie je uspokojivý, robíme maximum, aby sme zamedzili náhlym škodám a aby sa táto prechodná doba čo najviac skrátila," povedal Siekel.

Na snímke prezident Slovenského Galéria fotiek (2) Zdroj: TASR - Martin Baumann

ZSL sa uchádza o členstvo v SOŠV a o to, aby sa stal národným športovým zväzom pre lyžovanie: "Na výkonnom výbore sme prerokovali prihlášku, ktorá zo ZSL došla už pred niekoľkými mesiacmi a bola posudzovaná v komisii pre prijímanie nových členov. Výkonný výbor odporúča na najbližšom valnom zhromaždení túto prihlášku schváliť. Nie je možné, aby dve občianske združenia zastupovali rovnaký šport, vylučujú to stanovy aj Medzinárodný olympijský výbor. Budeme posudzovať, či bude SLA stále držiteľom štatútu národného športového zväzu. Ak nebude, je možné prijať za národný športový zväz ZSL. V opačnom prípade bude ZSL prijatý ako subjekt podporujúci všeobecne šport, bez toho aby zastupoval iba lyžovanie."

Siekel dodal, že po zasadnutí exekutívy je SOŠV pripravený zvolať aj mimoriadne valné zhromaždenie: "Pokiaľ by to bolo potrebné, s jedným bodom programu, a tým by bolo riešenie tejto situácie, nebudeme čakať na riadne valné zhromaždenie. Bezprostredne po tom, ako dostaneme všetky dokumenty a rozhodnutia príslušných orgánov, sme pripravení urobiť to operatívne."

Viac o téme: SLA Anton Siekel SOŠV ZSL
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: TASR - Martin Baumann; VIDEO: TASR - Pavol Zachar
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články