Nová Liga majstrov naberá reálnejšie kontúry: Klopp aj Guardiola budú peniť od zlosti!

Christer Olsson
Christer Olsson

ŽENEVA - Rozšírený formát Ligy majstrov by sa zmestil do futbalového kalendára. Uviedol to šéf organizácie združujúcej európske ligy Christer Olsson. Predstavitelia Európskej futbalovej únie (UEFA) zvažujú reformu súťaže, úpravou formátu odraziť snahy európskych veľkoklubov, ktoré zvažujú vytvorenie vlastnej superligy.

V prípade schválenia návrhu by reforma LM nastala od roku 2024. Podľa denníka The Times by doterajších osem skupín po štyroch účastníkov nahradil jediný ligový systém s 32 tímami a jednotnou tabuľkou. Každý klub by v základnej časti odohral 10 stretnutí proti desiatim rôznym súperom, ktorých by určil žreb. Systém by bol nastavený tak, aby ubudli "bezvýznamné" skupinové zápasy a pribudlo viac vzájomných duelov medzi najväčšími európskymi klubmi.


Väčší počet zápasov by však spôsobil nahustenejší program, na ktorý sa už teraz sťažujú viacerí tréneri, napríklad Jürgen Klopp z Liverpoolu či Pep Guardiola z Manchestru City. Napriek tomu si Olsson myslí, že zmena formátu by sa do kalendára vošla. "Ďalšie štyri zápasy by bolo možné odohrať," citoval Olssona agentúra AP.

Zatiaľ nie je jasný ani spôsob kvalifikácie do "novej" Ligy majstrov. UEFA sa bude reformou zaoberať na budúci týždeň, podľa Olssona by malo byť kritérium iba umiestnenie v tabuľke v jednotlivých ligách. "Toto je rozhodne červená čiara a myslím si, že UEFA má rovnaký názor," povedal Olsson, ktorý vylúčil možnosť, že by si účasť v nasledujúcom ročníku automaticky vybojovali aj semifinalisti či dokonca štvrťfinalisti: "Nemyslím si, že by to bolo správne, určite nie."

Hlavnou motiváciou Európskych líg je dosiahnuť viac peňazí pre kluby v LM. UEFA sa bude na budúci týždeň zaoberať aj rozdelením odmien na ďalšie tri sezóny. V tomto ročníku si 32 klubov v LM rozdelí dovedna dve miliardy dolárov.


Tagy: Liga majstrov Christer Olsson

Zdroj:
TASR
Foto:
Profimedia

DISKUSIA