VIDEO Senzačné víťazstvo v zjazde Svetového pohára: Slovinský lyžiar tomu nemohol uveriť

Martin ČaterMartin Čater Zdroj: SITA/AP/Alessandro Trovati

VAL D'ISERE - Slovinský lyžiar Martin Čater senzačne zvíťazil v nedeľňajšom zjazde Svetového pohára vo francúzskom Val d'Isere. Časom 2:04,67 min prekonal o 22 stotín sekundy Rakúšana Otmara Striedingera, tretiu priečku obsadil Švajčiar Urs Kryenbühl, ktorý zaostal o 0,27 s. Slovensko nemalo v súťaži zastúpenie.

Muži absolvovali úvodný zjazd v tejto sezóne. Na rozdiel od soboty, keď sa išiel super-G v hustom snežení a pri sťaženej viditeľnosti, panovali o deň neskôr priam ideálne podmienky. Organizátorom vyšiel ťah s prehodením poradia disciplín a na vyše trojkilometrovú trať s prevýšením 770 metrov svietilo slnko pri miernych mínusových teplotách.

Takéto podmienky nahrávali aj lyžiarom s vyššími štartovými číslami a Čater so 41-kou z nich vyťažil maximum. Vo veku 27 rokov dosiahol premiérový triumf na podujatiach prestížneho seriálu, do tohto úspechu skončil najvyššie na šiestej pozícii. "Keď som videl zelené čísla, nemohol som tomu uveriť. Cítil som, že to bola dobrá jazda, ale nepočítal som, že by to mohlo stačiť na víťazstvo. Podarilo sa mi nabrať rýchlosť po štarte a zvládol som aj zákruty v prostrednej pasáži. Konečne mi v pretekoch všetko vyšlo, potreboval som si zvýšiť sebavedomie," citoval Slovinca portál laola1.at.

Martin Čater Galéria fotiek (4) Zdroj: SITA/AP/Alessandro Trovati

Obsadenie celého pódia bolo prekvapujúce, dosiaľ najlepšími výsledkami Striedingera (č. 26) boli jedno druhé a dve tretie miesta. Na prvé víťazstvo v kariére siahal aj Kryenbühl (č. 14), ktorý sa doteraz umiestnil v elitnej desiatke pretekov SP jediný raz, keď obsadil druhú priečku. Súťaž museli na niekoľko minút prerušiť po páde Kanaďana Camerona Alexandera, ktorý utrpel zranenie kolena.

Výsledky zjazdu SP vo Val d'Isere:
1. Martin Čater (Slov.) 2:04,67 min, 2. Otmar Striedinger (Rak.) +0,22 s, 3. Urs Kryenbühl (Švaj.) +0,27, 4. Aleksander Aamodt Kilde (Nór.) +0,36, 5. Johan Clarey (Fr.) +0,42, 6. Beat Feuz (Švaj.) +0,53, 7. Andreas Sander (Nem.) +0,57, 8. Matthias Mayer (Rak.) +0,59, 9. Romed Baumann (Nem.) +0,60, 10. Dominik Paris (Tal.) +0,62