VIDEO Slovan s hladkým víťazstvom proti Banskej Bystrici, Trenčín zdolal lídra po nájazdoch

Sebastián Hudec z HC '05 Banská Bystrica a Jeraj Valach z HC Slovan BratislavaSebastián Hudec z HC '05 Banská Bystrica a Jeraj Valach z HC Slovan Bratislava Zdroj: SITA/Jakub Julény

ZVOLEN - Hokejisti Slovan Bratislava zvíťazili v nedeľnom zápase 22. kola Tipos extraligy nad domácou Banskou Bystricou 5:1 a dosiahli tretí triumf za sebou. Naopak, "barani" prehrali aj štvrtý duel v sérii.

Hostia sa od úvodu vo Zvolene zahryzli do Bystričanov, ktorí hrajú svoje domáce zápasy v susednom meste. Už v 39 sekunde mal Sersen šancu a hoci ju nepremenil, o päť sekúnd neskôr sa tešil jeho spoluhráč Ranford, ten bol dôrazný pred bránkoviskom a otvoril skóre stretnutia. Vyloženú možnosť mal následne i Buček, ale Vay bol pozorný a vyriešil v ôsmej minúte i nájazd Studeniča. Tento útočník Slovana bol mimoriadne aktívny, skúšal to i z dobrej pozície asi z dvoch metrov, no neúspešne. Zblízka sa nepresadil ani Rapáč. Hokejisti spod Urpína ťahali v prvej tretine za kratší koniec, gólovú príležitosť si vypracovali až tesne pred prestávkou z rýchleho protiútoku, no Mistele na Parksa nevyzrel.

Stredné dejstvo sa začalo aktivitou banskobystrických hokejistov, ale chýbala vyložená šanca. Tie mali v presilovke Bratislavčania, konkrétne O'Donnell, dokonca dvakrát a po ňom i Zigo zblízka, recept na Vaya obaja nenašli. V polovici stretnutia to na opačnej strane skúšal Winquist, nemieril presne. Ďatelinka vyslal tvrdú strelu z kruhu, ale ani on Parksa nepokoril. Slovan hrozil v ďalšej presilovke Bortňákom, ani ten puk nedokázal poslať medzi žrde. Podarilo sa to až Harrisovi v oslabení v 36. minúte, keď hosťom vyšlo prečíslenie dvoch na jedného – 0:2. Bystričanom sa predsa len podarilo skórovať ešte v tejto časti hry, po vyhratom buly sa totiž ocitol s pukom za bránkou Vybíral, naznačil, že ju ide obísť, ale nestalo sa tak a využil presunutie Parska, keď puk zasunul pri ľavej žrdi za neho – 1:2.

V tretej tretine si opäť viac príležitostí začali vytvárať Slovanisti. Bučekov bekhend volal po góle, no strelil ho až v presilovke O'Donnell, tvrdo pálil spoza kruhu a zvýšil vedenie svojho tímu. Banskobystričania tak museli viac útočiť a tlačiť sa dopredu, čo aj napĺňali, ale šance si nevytvárali. Naopak inkasovali v oslabení z hokejky O'Donnella, ktorý skóroval z dvoch metrov pohotovo po prihrávke Harrisa spoza bránky – 1:4. Domácich to rozhodilo a o pár sekúnd inkasovali aj piatykrát, tentoraz z hokejky Bučeka po peknom preštrikovaní sa. Po oddychovom čase sa Bystričania snažili otriasť a aspoň ešte znížiť, no to sa im už nepodarilo.

HC 05 Banská Bystrica – HC Slovan Bratislava 1:5 (0:1, 1:1, 0:3)
Góly: 39. Vybíral (Kraut, Róbert Huna) - 1. Ranford (Studenič, Štajnoch), 36. Harris (Ranford), 48. O'Donnell (Meszároš, Harris), 56. O'Donnell (Harris, Bortňák), 56. Buček (B. Rapáč). Rozhodovali: D. Konc st., Müllner – J. Konc ml., Hercog, vylúčení na 2 min.: 6:3, zmeny: 31. Kraut za K. Gabora – 41. Slovan bez Ranforda, presilovky: 0:2, oslabenia: 0:1, bez divákov.

Trenčín zvíťazil v Poprade po nájazdoch

Hokejisti Popradu utrpeli prvú prehru po štyroch zápasoch. V nedeľnom stretnutí 22. kola Tipos extraligy podľahli na svojom ľade Trenčínu 2:3 pp a sn.

Rozbehnutí "vojaci" z Trenčína potvrdzovali pod Tatrami dobrú formu od úvodných minút. Lepšie korčuľovali aj kombinovali. Už v 5. minúte pretavili svoju prvú presilovú hru v zápase na gól, ktorého autorom bol pohotový Okuliar. Domácim sa hra nedarila a rozbiehali sa veľmi ťažko. Druhý úder Trenčína prišiel krátko pred prvou prestávkou. Po vhadzovaní sa k vyrazenému puku pred Vošvrdovým bránkoviskom dostal Hecl a hostia viedli rozdielom dvoch gólov.

V úvode druhej časti hry mali domáci trištvrteminútovú presilovku o dvoch hráčov. Tú síce zahrali dobre, ale Handlovského strela skončila iba na hornej žŕdke Lacouveeho bránky. Domáci pridávali na otáčkach a hostia sa len s ťažkosťami dostávali za útočnú modrú. Ojedinelú šancu mal Švec, jeho zakončenie tesne minulo tri žrde. "Kamzíci" sa kontaktného gólu dočkali až v 34. minúte. Ulrychova krížna prihrávka cez stredné pásmo aj so šťastím prepadla k osamotenému Skokanovi, ktorí si napriek signalizovanému faulu poradil pekným blafákom s brankárom hostí - 1:2.

Vyrovnanie na sebe nenechalo dlho čakať. V 44. minúte vyhral Skokan súboj pri mantineli a perfektnou zadavkou vysunul do gólovej príležitosti Haščáka, ktorý si so zakončením poľahky poradil - 2:2. O tri minúty neskôr sa presadil Matúš Paločko. Jeho dorážka prišla po hvizde rozhodcu a tak gól neplatil. Vzápätí hráči predviedli v hokeji málo výdanú pasáž bez prerušenia hry, ktorá trvala sedem minút a 35 sekúnd. Tri minúty pred koncom riadnej hracej doby mali hostia veľkú možnosť rozhodnúť zápas v ponúknutej početnej výhode. Hostia ju však nezahrali dobre a o minútu neskôr si mužstvá úlohy vymenili.

Popradčania si minútu z presilovky preniesli do predĺženia. Potom mali k dispozícii ešte jednu dvojminútovú výhodu, ale stretnutie nerozhodli. Samostatné nájazdy domácim vôbec nešli, naopak, hostia premieňali jeden za druhým. Ten rozhodujúci premenil v druhej sérii kanadský legionár hostí Berisha.

HK Poprad  - HK Dukla Trenčín 2:3 pp a sn (0:2, 1:0, 1:0 - 0:0, 0:1)
Góly: 34. Skokan, 44. Haščák (Skokan) - 5. Okuliar (Kettunen, Valach), 19. Hecl (Lemcke, Paukovček), rozhodujúci sam. nájazd: Berisha. Rozhodovali: Stano, Tvrdoň – Crman, Frimmel, vylúčení: 3:6 na 2 min, navyše Valach (Trenčín) 10 min za nešportové správanie sa, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0

Peter Mikula, tréner Popradu: "Náš neúspech bol podložený v prvom rade veľmi zlou prvou tretinou. Tam sme hrali slabý hokej, ktorý sme neprodukovali už dosť dlho. Keď v zápase nevyužijeme presilovku 5 na 3 a potom dvakrát 4 na 3, tak nie je o čom rozprávať. Tieto veci z hľadiska obetavosti súper zvládol a šťastie sa k nemu priklonilo v samostatných nájazdoch."

Ján Pardavý, tréner Trenčína: "My sme s dvoma bodmi z Popradu veľmi spokojní, pretože Poprad má skvelé mužstvo. Mali sme výbornú prvú tretinu. Šli sme do vedenia. V druhej tretine sme spravili viac chýb, boli tam straty pukov. Súper si vytvoril šance a z jedného úniku aj znížil. Tretia tretina a predĺženie bolo ovplyvnené našimi vylúčeniami. Dnes dávam klobúk dole pred chalanmi, ktorí chodia na oslabenia a pred brankárom LaCouvee."

Nitra uspela v Michalovciach

Hokejisti HK Nitra zvíťazili na ľade HK Dukla Ingema Michalovce 4:2 v zápase 22. kola Tipos extraligy. Hostia si víťazstvom upevnili priebežnú 2. priečku, Michalovce sú naďalej na 8. mieste.

Prvá tretina priniesla vyrovnaný hokej a spokojnejší boli po nej hostia. Tí sa v 9. minúte dostali k prvej presilovke, v ktorej Šťastný zužitkoval prihrávku Lantošiho - 1:0. Tímy si dávali pozor na defenzívu a v ďalších minútach prvej tretiny nemali brankári veľa práce.

Michalovčania vstúpili do druhej časti aktívne, výrazne pridali v ofenzíve a boli aj odmenení. V 24. minúte Török neuspel v sľubnej príležitosti, no krátko na to Chalupa zblízka prekonal Cowleyho - 1:1. V polovici druhej časti mali domáci dve presilovky, v ktorých síce neuspeli, no po nich sa predsa len dočkali gólu. V 37. minúte Galamboš v neprehľadnej situácii dostal puk za brankára Nitry - 2:1. Krátko na to mohli Michalovčania zvýšiť svoj náskok, avšak nevyužili presilovku a po nej pykali. V 40. minúte Kollár pohotovou strelou vyrovnal na 2:2.

Z tretej tretiny uplynulo 32 sekúnd, keď Tvrdoň prekvapil brankára domácich Tomeka a hostia opäť viedli - 3:2. V tretej časti pribudlo vylúčených, ale skóre sa počas trestov nezmenilo. Domáci v závere skúsili hru so šiestimi hráči, no v nej uzavrel skóre Slovák - 4:2.

Na snímke sa hráči Galéria fotiek (4) Zdroj: TASR – Roman Hanc

HK Dukla Ingema Michalovce - HK Nitra 2:4 (0:1, 2:1, 0:2)
Góly: 25. Chalupa (Galamboš, Mihálik), 37. Galamboš (Chalupa) - 10. Šťastný (Lantoši), 40. Kollár (Švarný, Lantoši), 41. Tvrdoň (Hrnka, Slovák), 60. Slovák (Tvrdoň). Rozhodovali: Štefik, Kalina - Janiga, Bogdaň, vylúčení: 4:7 na 2 min., navyše Louis (Mich.) 10 min. OT za vrazenie na mantinel, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, bez divákov.

Tomek Valtonen, tréner HK Dukla Ingema Michalovce: "Bol to zvláštny hokej. Zvyčajne vyhrá tím, ktorý má pomer šancí 34:12, pričom tými šancami myslím ozajstné gólové príležitosti a nie iba strely. Prvá tretina bola vyrovnaná, v druhej sme boli všade, ale nedokázali sme skórovať. Potom sa súper dostal do náskoku a hoci sme sa snažili, už sme nevedeli vyrovnať. Inak som však spokojný s našou hrou. V hokeji rozhodujú okamihy a my sme dnes mali niekoľko slabších chvíľ, počas ktorých sme inkasovali. Som šťastný z toho, ako pracujeme."

Dušan Milo, asistent trénera HK Nitra: "Ďakujem hráčom, ale najmä brankárovi Cowleyovi za super výkon. Vďaka nemu sme udržali domácich na uzde. Po dlhej ceste sme sa obávali začiatku zápasu. To sme ešte zvládli, no v druhej už boli domáci lepší a mali sme šťastie, že sme nedostali viac gólov. V tretej tretine sme to bojovnosťou dotiahli do víťazného konca."

Košiciam stačil v Nových Zámkoch jediný gól

Hokejisti HC Košice triumfovali v nedeľňajšom súboji 22. kola Tipos extraligy na ľade HC Mikron Nové Zámky 1:0. O jediný gól stretnutia sa postaral v polovici zápasu nahodenou strelou obranca Martin Nemčík. Nové Zámky pokračujú v hernom trápení, sériu prehier natiahli už na päť zápasov, pričom v uplynulých troch stretnutiach dali dokopy len dva góly.

Nové Zámky boli v prvej tretine strelecky aktívnejšie, ale väčšie príležitosti si v nej vypracovali hostia. V 5. minúte zasiahol betónom Kiviaho pri šanci Krasničana, v 11. min sa fínsky brankár vyznamenal aj pri dvoch strelách Vrábeľa v presilovke hostí. V 18. min mali početnú výhodu Zámčania, no mohli paradoxne inkasovať, keď v oslabení unikol Mráz, Kiviaho opäť betónom jeho pokus zlikvidoval.

Košičania ani v druhej časti nepúšťali domácich pred svoju bránku. Naopak, Kiviaho musel už po pár sekundách od otvorenia prostredného dejstva predviesť svoje umenie, keď akrobatickým zákrokom zneškodnil dorážku Chovana. V 29. min však už ani on nestačil na nahodenie Nemčíka, keď sa puk obtrel o jedného z domácich obrancov - 0:1.

Až v úvode tretej tretiny nebezpečnejšie pohrozili domáci, no Bajtek a ani Seppanen nepotrestali chyby v košickej defenzíve a neprekonali z dobrých pozícií Sedláčka. Nové Zámky naďalej len ťažko prenikali obranou hostí, ktorí výborne zvládali aj oslabenia. V závere to skúsili so šiestimi hráčmi, no ani v power play bez brankára sa vyrovnali nedočkali.

HC Mikron Nové Zámky - HC Košice 0:1 (0:0, 0:1, 0:0)
Gól: 29. Nemčík (Klhůfek, Mráz). Rozhodovali: Baluška, Výleta – Kacej, Synek, vylúčení: 3:5 na 2 min, presilovky a oslabenia 0:0.

Zvolen uspel v Detve po nájazdoch

Hokejisti HC 07 Detva po sérii štyroch extraligových víťazstiev našli v 22. kole premožiteľa. V nedeľu podľahli v derby HKM Zvolen 4:5 po samostatných nájazdoch. Ten rozhodujúci premenil vo štvrtej sérii kanadský útočník Adam Helewka.

Úvodnú šancu si vypracovali hostia, v 10. min po chybe detvianskej obrany unikol vo vlastnom oslabení Kelemen, ale recept na pozorného Sholla nenašiel. V 12. min poslal domácich do vedenia Čacho, ktorý zužitkoval krížnu prihrávku Coxa. Ďalšie minúty patrili Zvolenčanom, ktorí prebrali zápasovú taktovku. V 13. min sa o vyrovnanie postaral Chlepčok, ktorého našiel spoza bránky Marcinek. Na 2:1 pre HKM zvýšil v 16. min v presilovke Helewka a o minútu neskôr dal tretí gól hostí Zuzin, ktorý zaskočil Sholla strelou pomedzi betóny.

V druhej časti si chvíľami vytvoril Zvolen až drvivý nápor. Pred Shollom bolo rušno, strely Nuutinena a McPhersona však minuli cieľ. Detva zacítila šancu a dokázala si vypracovať niekoľko zaujímavých šancí. V 34. min po Sýkorovej strele dorazil v presilovke puk za Húsku Downing a následne mohol vyrovnať Rymsha, jeho delovka prešla cez zvolenského brankára, no puk sa za čiaru nedostal. "Bryndziari" odpovedali akciou Bondru, ktorý našiel nekrytého Kelemena a ten delovkou zvýšil na 4:2 pre hostí.

Na snímke zľava brankár Galéria fotiek (4) Zdroj: TASR - Ján Krošlák

V tretej časti vrhla Detva všetky sily do útoku. Zabúdala však pritom na zadné vrátka, v 42. min sa McPherson dostal do samostatného úniku, no Sholla neprekonal. Následne ho tvrdo narazil na mantinel Gachulinec a zostal ležať na ľade, napokon otrasený zamieril na striedačku aj za pomoci lekára. V 46. min strela domáceho obrancu Lalíka opečiatkovala žŕdku Húskovej bránky. V 48. min už Detva pretavila svoj tlak v tretí gól, keď delovka Raisa zapadla medzi Húskove betóny. O štyri minúty neskôr bolo skóre vyrovnané, pri vylúčení Mikúša namieril z pravého kruhu presne Sýkora - 4:4. Duel dospel napokon do predĺženia. V ňom mala veľkú šancu na rozhodnutie Detva, po chybe pri striedaní Zvolena našiel Sýkora Downinga, ktorý však minul bránku. Na rad tak prišli nájazdy, ten rozhodujúci premenil vo štvrtej sérii útočník HKM Helewka.

HC 07 Detva - HKM Zvolen 4:5 pp a sn (1:3, 1:1, 2:0 - 0:0, 0:1)
Góly: 12. Čacho (Cox), 34. Downing (Lalík, Sýkora), 48. Rais (Rymsha, Charbonneau), 52. Sýkora (Rymsha, Downing) - 13. Chlepčok (Ďuriš, Meliško), 16. Helewka (Mikúš, Stupka), 17. Zuzin (Chlepčok), 37. Kelemen (Mikúš, Bondra), rozh. nájazd Helewka. Rozhodovali: P. Šefčík, Adamec – J. Šefčík, Junek, vylúčení: 8:7 na 2 min, navyše V. Fekiač 10 min za napadnutie hlavy a krku, Rymsha (obaja Detva) 10 min osob. trest, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0.

Liptovský Mikuláš sa dočkal prvého víťazstva

Hokejisti MHk 32 Liptovský Mikuláš sa dočkali prvého víťazstva v sezóne. V nedeľnom zápase 22. kola Tipos extraligy vyhrali na ľade maďarského účastníka DVTK Jegesmedvék Miškovec 4:3, hoci po prvej tretine prehrávali o tri góly. Hráčom Miškovca vyšiel vstup do zápasu. Už v 4. minúte sa ujali vedenia, keď Csányiho pokus dokázal ešte Kaarlehto zlikvidovať, no vzápätí ho z pravej strany prekonal Magosi. DVTK aj v ďalšom priebehu tretiny diktoval tempo. V 10. min využil aj druhú presilovku v zápase, keď po Jordanovej prihrávke Csányi na dvakrát prekonal fínskeho brankára hostí. O dve minúty neskôr zvýšil už na 3:0 Osterberg.

Mikulášania nerezignovali a po prestávke sa s vervou pustili do súpera, s cieľom zmazať trojgólové manko. V 22. min úspešne tečoval nahodenie Portokalisa za Rajnov chrbát McShane a o necelú minút neskôr skorigoval na 2:3 Štrauch. Obraz hry sa zmenil a boli to hostia, ktorí v týchto momentoch tvorili hru. V polovici zápasu sa o vyrovnanie postaral Lištiak, ktorý tečoval Valtolovu strelu, o 42 sekúnd neskôr dokonal senzačný obrat Portokalis - 3:4. V 34. min mohli Liptáci viesť už o dva góly, no Rajna zneškodnil koncovku Portokalisa a potom aj dorážku McShanea.

V tretej časti zintenzívnil DVTK svoje ofenzívne úsilie. O vyrovnanie sa snažili Jordan a Vojtkó, ale Kaarlehto bol pozorný. Mikuláš potom už kontroloval dianie na ľade, Tullio aj Štrauch mohli dokonca poistiť náskok, skóre sa však nezmenilo ani v záverečnej power play domácich. Liptáci tak po záverečnej siréne mohli sláviť prvé víťazstvo v sezóne.

DVTK Jegesmedvék Miškovec - MHk 32 Liptovský Mikuláš 3:4 (3:0, 0:4, 0:0)
Góly: 4. Magosi (Csányi), 10. Csányi (Egle, Jordan), 12. Osterberg (Jordan, Egle) - 22. McShane (Portokalis, Tullio), 23. Štrauch (Robertson), 30. Lištiak (Valtola, Petran), 31. Portokalis (Jesus, McShane). Rozhodovali: Lokšík, Korba – Tvrdoň, Beniač, vylúčení: 5:7 na 2 min, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0.

Viac o téme: HK Nitra HC Slovan Bratislava HC 05 Banská Bystrica HK Dukla Ingema Michalovce