VIDEO Nevídaný boj o Tokio sledovalo takmer 400-tisíc fanúšikov: Obidvaja by si zaslúžili OH!

Hifumi Abe sa po triumfe neubránil slzámHifumi Abe sa po triumfe neubránil slzám Zdroj: profimedia.sk

TOKIO - Majstri sveta v džude sa nevídaných 24 minút bili o posledné miesto v japonskom výbere pre olympijské hry v Tokiu. V kategórii do 66 kilogramov nakoniec bude hostiteľskú krajinu reprezentovať šampión z rokov 2017 a 2018 Hifumi Abe, ktorý víťazným chvatom po dvadsiatich minútach predĺženia zdolal úradujúceho majstra sveta Jošira Marujamu.

Nedeľný súboj bol mnohými považovaný za zápas porovnateľný s finále olympijského turnaja, pretože v tejto hmotnostnej kategórii Japonci dominujú. Od roku 2010 len raz ich zástupca nezískal svetový titul. Bolo to prvýkrát a zrejme naposledy, kedy sa o nominácii na olympijské hry rozhodovalo v jedinom zápase o všetko.

Do haly sa dostala len hŕstka pozvaných, ale priamy prenos na internete sledovalo takmer 400 tisíc ľudí. Videli súboj, ktorý trval šesťnásobok základnej doby. Víťazný Abe neskrýval, ako náročný tento duel bol. "Ten zápas bol fakt dlhý, ale pamätám si každý okamih. Posledných pár dní som sa bil s množstvom emócií, ale jednoducho som tam musel ísť a dokázať to. Mal som tú vôľu a nikdy som o sebe za celý zápas nezapochyboval," povedal dvadsaťtriročný džudista.

Už skôr získala istotu olympiády jeho mladšia sestra Uta, ktorá je víťazkou posledných dvoch MS v kategórii do 52 kilogramov. "Teraz môžem oficiálne povedať, že budem spoločne so svojou sestrou usilovať o olympijské zlato. A ako starší brat si nemôžem dovoliť prehrať," poznamenal Abe.

Dvadsaťsedemročný Marujama prijal porážku pokorne. "Moja džudistická kariéra tým nekončí. Musím držať hlavu hore a vrátiť sa silnejší, fyzicky i psychicky," povedal.

Hifumi Abe víťazným chvatom Galéria fotiek (2) Zdroj: profimedia.sk

Tréner japonskej mužskej reprezentácie Kosei Inoue ľutoval, že na olympijské hry nemôže vziať obidvoch. "Dali do toho srdce a dušu a obetovali toho strašne veľa, aby sa dostali až sem. Ale viem, že Abe bude bojovať aj za Marujamu a že Marujama využije túto skúsenosť na to, aby znovu zabojoval," doplnil tridsaťdvaročný tréner, ktorý je olympijským víťazom zo Sydney 2000 v kategórii do 100 kilogramov.

Japonsko je kolískou džuda a tento šport by mal byť pre domácich fanúšikov budúci rok jedným z najväčších lákadiel olympijského programu.

Viac o téme: Džudo Hifumi Abe Joširo Marujama
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: profimedia.sk; VIDEO: Youtube
  • Zdroj: ČTK