Ruskú vlajku na olympiáde neuvidíme: WADA to považuje za víťazný medzník

Žena drží ruskú zástavu pred vstupom do sídla Medzinárodného olympijského výboru
Žena drží ruskú zástavu pred vstupom do sídla Medzinárodného olympijského výboru

LAUSANNE - Ruský olympijský výbor i ruský prezident Vladimir Putin považujú rozhodnutie Športového arbitrážneho súdu (CAS) zakázať účasť vysokých predstaviteľov krajiny na olympiáde za neprijateľné. Informovala o tom agentúra AFP.

Prezident výboru Stanislav Pozdňakov zároveň vyjadril spokojnosť nad tým, že športovci budú môcť súťažiť pod neutrálnou vlajkou a nebudú zo súťaží vylúčení úplne. "Dnešný výsledok je pre Rusko víťazstvom, CAS neobmedzil účasť čistých športovcov na olympiáde, paralympiáde a majstrovstvách sveta," cituje slová funkcionára agentúra TASS.

Ruskí športovci nebudú môcť pod svojou vlajkou štartovať na OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu. Po odvolaní Ruska proti štvorročnému dištancu CAS znížil trest na polovicu. Športovci, ktorí sa nedopustili dopingového prehrešku, budú môcť na najväčších podujatiach štartovať so štatútom "nezávislých" a bez národných symbolov, podobne ako na zimnej olympiáde 2018 v Pjongčangu. "Na podujatiach sa nesmie hrať, alebo spievať ruská hymna. Na dresoch sa tiež nesmie objaviť znak Ruska," cituje agentúra dpa z verdiktu CAS.

Dôvodom potrestania je obvinenie z manipulovania dát z antidopingového laboratória v Moskve v rokoch 2012 až 2015 pred ich odovzdaním Svetovej antidopingovej agentúre (WADA). Obsahovali totiž dôkazy o množstve prehreškov, ktoré boli zatajované za pomoci štátu. Verdikt CAS je možné napadnúť na švajčiarskom najvyššom súde. Nádeje sú však minimálne, namietať je totiž možné iba prípadné chyby v pojednávaní a porušenie ľudských práv, nie samotný právny výklad rozhodnutia.

Svetová antidopingová agentúra (WADA) považuje rozhodnutie za "víťazný medzník". "Sme radi, že sme zvíťazili v tomto významnom prípade. Rozsudok jasne potvrdil naše zistenia, že ruské orgány drzo a nezákonne manipulovali s údajmi z moskovského laboratória v snahe zakryť inštitucionalizované dopovanie," cituje agentúra AFP prezidenta WADA Witolda Banku.


Tagy: Rusko Športový arbitrážny súd WADA

Zdroj:
TASR
Foto:
TASR/AP/Christophe Bott

DISKUSIA