Matej Tóth absolútnym víťazom po siedmykrát, druhá priečka patrila šprintérovi Jánovi Volkovi

Matej Tóth
Matej Tóth

BRATISLAVA - Chodec Matej Tóth sa stal víťazom ankety Atlét roka pre rok 2020. Triumfoval v nej už siedmykrát v kariére.

V roku poznačenom pandémiou koronavírusu si chodec Dukly Banská Bystrica zaslúžil toto ocenenie najmä za suverénny postup na OH v Tokiu, kde bude obhajovať na 50-kilometrovej trati zlatú medailu. Tóth si účasť na najväčšom športovom sviatku vybojoval na Dudinskej päťdesiatke, kde v októbri dosiahol svetový výkon roka 3:41:15 h. "Rok 2020 bol natoľko špecifický, že sa výsledky dali len veľmi ťažko predvídať. Bez vrcholného podujatia bolo porovnávanie rôznych výsledkov a úspechov oveľa náročnejšie ako zvyčajne. Všetci z nás, a netýka sa to iba prvej trojky, sme dosiahli napriek nepriaznivým okolnostiam súvisiacim s pandémiou hodnotné výkony. Z istého uhla pohľadu bol v očiach hlasujúcich najlepší vždy niekto iný a zaslúžene. Aj preto priniesla tohtoročná anketa tesné výsledky," povedal Tóth pre oficiálnu stránku Slovenského atletického zväzu (SAZ).


Druhá priečka patrila v ankete šprintérovi Jánovi Volkovi, ktorý zvíťazil vlani. Jeho najhodnotnejším úspechom v roku bola premiérová pozvánka od organizátorov najprestížnejšieho atletického seriálu Diamantovej ligy. V Bruseli obsadil na trati 200 m druhú priečku výkonom 20,81 s: "Určite sa hlasujúcim vyberalo ťažko. Každému išlo v tejto nezvyčajnej sezóne o niečo iné. Z druhého miesta rozhodne nie som sklamaný. Halová časť roka mi vyšla perfektne. Na šesťdesiatke som trikrát vyrovnal slovenský rekord a na konci sezóny som ho i prekonal. Aj leto sa začalo dobre, lenže potom sa to pokazilo zranením a šesťtýždňovou pauzou."

Tretia v ankete skončila prekážkarka na 400 m trati Emma Zapletalová, ktorá zároveň získala aj ocenenie Objav roka. Pretekárka ŠOG Nitra sa vyšvihla medzi slovenskú elitu, keď koncom augusta zlepšila v Trnave národný rekord na 55,19 s. Aj ona si za to vyslúžila pozvánku do Diamantovej ligy, premiéru absolvovala v Ríme: "Po vlaňajších problémoch som vôbec nepočítala s tým, že budem behať až takto dobre. Túžila som sa dostať postupne do európskej a svetovej špičky, ale netušila som, že to príde takto rýchlo. Až do úvodných pretekov som nevedela, na čom naozaj som. Napokon z toho bola sezóna osobných rekordov, keďže som si takmer v každých pretekoch zlepšila maximum."  

Trénerom roka sa stal Peter Žňava, ktorý pripravuje práve veľkú slovenskú nádej Zapletalovú. "Prvenstvo ma veľmi prekvapilo. O to viac, keď som sa dozvedel, že Emma v ankete skončila až tretia. Trénerskú kategóriu zväčša vyhrá kouč, ktorý pripravuje víťaza hlavnej kategórie ankety. Každému atlétovi, ktorého trénujem, sa snažím dať toľko, koľko sa mi od neho vráti. Nemyslím tým umiestenie na rôznych šampionátoch, ale konkrétny výkon s prihliadnutím na jeho možnosti. Veľmi mi záleží na prístupe. Ak vidím, že atlét je ochotný niečo obetovať, vtedy ma robota s ním baví," vyhlásil tréner slovenskej prekážkarky.  

ATLÉT ROKA 2020 – výsledky:

1. Matej Tóth (ŠK Dukla o. z. B. Bystrica, chôdza) 609 bodov
2. Ján Volko (Naša atletika Bratislava, šprinty) 577
3. Emma Zapletalová (ŠK ŠOG Nitra, 400 m prek.) 564
4. Stanislava Škvarková (ŠK Dukla, 100 m prek.) 521
5. Tomáš Veszelka (ŠK Dukla, diaľka a trojskok) 291
6. Gabriela Gajanová (AK ZŤS Martin, 800 m) 220
7. Marcel Lomnický (ŠK Dukla, kladivo) 192
8. Lucia Vadlejchová (ŠK Dukla, viacboje) 177
9. Martina Hrašnová (ŠK Dukla, kladivo) 171
10. Matej Baluch (AŠK Slávia Spišská Nová Ves, prekážky a šprinty) 124


Tagy: Matej Tóth Slovensko

Zdroj:
TASR
Foto:
TASR/Pavol Zachar

DISKUSIA