Na obľúbenom svahu to opäť dokázal: Obhajca veľkého glóbusu Kilde vyhral zjazd vo Val Gardene

Aleksander Aamodt Kilde a jeho víťazné oslavyAleksander Aamodt Kilde a jeho víťazné oslavy Zdroj: SITA/AP - Marco Trovati

VAL GARDENA - Obhajca veľkého glóbusu Aleksander Aamodt Kilde z Nórska získal druhé víťazstvo v tejto sezóne Svetového pohára alpských lyžiarov. V sobotu triumfoval v zjazde v talianskej Val Gardene a skvele nadviazal na piatkový triumf v super-G v tomto stredisku. Víťazstvom sa dostal aj na čelo celkového poradia seriálu, resp. disciplíny.

Kilde na druhé miesto odsunul o 22 stotín sekundy Ryana Cochrana-Siegleho z USA, tretí finišoval Švajčiar Beat Feuz (+0,54). Slovensko v súťaži malo zastúpenie, keď so štartovým číslo 61 absolvoval svoju jazdu Martin Bendík, ako posledný zo štartovej listiny. Na víťaza stratil 5,65 sekundy a skončil 60.

Pre 28-ročného Kildeho to bolo celkovo šieste víťazstvo v pretekoch SP a tretie v zjazde. Vo Val Gardene triumfoval aj v zjazde v roku 2018, v roku 2019 sa nešlo. Na čele poradia seriálu preskočil Švajčiara Marca Odermatta, ktorý v sobotu neštartoval a teraz má na neho náskok 45 bodov. "Moje lyžovanie je ešte lepšie ako v predchádzajúcej sezóne. Mám aj potrebnú rýchlosť. A, samozrejme, som o rok starší a skúsenejší. Toto všetko sa veľmi hodí, ak chce človek víťaziť vo Svetovom pohári," citovala agentúra APA Kildeho.

Aleksander Aamodt Kilde a Galéria fotiek (4) Zdroj: SITA/AP - Marco Trovati

Nórom sa vo Val Gardene v poslednej dekáde darí brilantne. Je to pre nich v zjazde štvrté víťazstvo z uplynulých piatich prípadov. Piatkový Kildeho triumf v super-G bol už siedmym v tomto stredisku z uplynulých deviatich v tejto disciplíne.

V sobotu sa nevídane darilo aj Američanom. Dvadsaťosemročný Ryan Cochran-Siegle získal vôbec prvé pódium v kariére pri svojom 98. štarte v SP. Bryce Bennett skončil na štvrtom mieste spolu s Nórom Kjetilom Jansrudom a tretím reprezentantom USA v prvej šestke bol Jared Goldberg.

Výsledky zjazdu vo Val Gardene: 1. Aleksander Aamodt Kilde (Nór.) 2:01,45 min., 2. Ryan Cochran-Siegle (USA) +0,22 s, 3. Beat Feuz (Švaj.) +0,54, 4. Kjetil Jansrud (Nór.) a Bryce Bennett (USA) obaja +0,62, 6. Jared Goldberg (USA) +0,72, 7. Carlo Janka (Švaj.) +0,78, 8. Romed Baumann (Nem.) +0,90, 9. Max Franz +0,98, 10. Matthias Mayer (obaja Rak.) +1,05, ... 60. Martin BENDÍK (SR) +5,65

Celkové poradie SP (po 8 z 38 súťažiach): 1. Kilde 335 bodov, 2. Marco Odermatt (Švaj.) 290, 3. Alexis Pinturault (Fr.) 276, 4. Mauro Caviezel (Švaj.) 217, 5. Filip Zubčič (Chor.) 208, 6. Jansrud 161, ... 34. Adam ŽAMPA 71, 80. Andreas ŽAMPA (obaja SR) 7

Poradie v zjazde (2/9): 1. Kilde 150, 2. Martin Čater (Slov.) 106, 3. Feuz a Cochran-Siegle po 100, 5. Otmar Striedinger (Rak.) 81, 6. Urs Kryenbühl (Švaj) 67

Viac o téme: Aleksander Aamodt Kilde