Slovensko zatiaľ s 18 miestenkami na olympiádu: Šancu máme aj v golfe či skateboardingu

Matej Tóth
Matej Tóth

BRATISLAVA - Slovenský šport má zatiaľ istých 18 miesteniek pre súťažiacich na OH 2020 v Tokiu, ktoré pre pandémiu koronavírusu odložili na rok 2021. Tri z nich sú na meno. Do Tokia sa už pred pôvodným termínom olympiády kvalifikovali vodný slalomár Jakub Grigar (K1), športová gymnastka Barbora Mokošová a aj chodec Matej Tóth, ktorý splnil limit v októbri na Dudinskej päťdesiatke. V Japonsku pri olympijskej derniére chôdze na 50 km tak bude môcť obhajovať zlato z Ria de Janeiro 2016.

Rýchlostný kanoista Erik Vlček sa môže stať historicky prvým šesťnásobným slovenským olympionikom. Trojnásobný medailista v K4 však ešte musí potvrdiť svoju výkonnosť. Už vlani bolo isté, že na divokej vode nebudú môcť v Tokiu obhajovať zlato bratranci Ladislav a Peter Škantárovci. Parádna slovenská disciplína C2 totiž vypadla z olympijského programu.

Podľa hrubého odhadu by v Tokiu malo štartovať 40-50 slovenských športovcov, v Riu ich bolo 51. Po prvý raz by Slovensko pod piatimi kruhmi mohlo mať zastúpenie v golfe aj v skateboardingu, ktorý zažije olympijskú premiéru rovnako ako karate, športové lezenie a surfovanie.

Šesť slovenských miesteniek vybojovali reprezentanti v športovej streľbe. Päť získali už v roku 2018 brokoví strelci - trapisti Zuzana Rehák-Štefečeková s Erikom Vargom a skeetarka Danka Barteková. Vlani sa k ním pridal Patrik Jány v disciplíne vzduchová puška 10 m. Najviac olympijských štartov má na svojom konte Barteková, ktorá sa zúčastnila na OH 2008 v Pekingu, OH 2012 v Londýne i na OH 2016 v Riu. Jány ešte olympijskú atmosféru neokúsil.

O päť miesteniek sa zaslúžili rýchlostní kanoisti v auguste 2019 na MS v Szegede - Peter Gelle štvrtou priečkou vo finále K1 na 1000 m a štvorkajak v zložení Samuel Baláž, Erik Vlček, Csaba Zalka, Adam Botek ziskom bronzu na 500 m trati. Všetci ešte musia na jar 2021 potvrdiť svoju výkonnosť na 1. kvalifikačných pretekoch na Zemníku resp. na podujatiach Svetového pohára.

Na vlaňajších MS v Seu d' Urgell získali Slováci miestenky aj v K1 žien a C1 mužov, no o tom, kto pôjde na OH 2020, rozhodne až interná kvalifikácia. O všetkom sa rozhodne začiatkom 7.-9. mája 2021 na ME v talianskom stredisku Ivrea, kde sa bude bojovať aj o miestenku v C1 žien. Medzi singlistami je zatiaľ v internom rebríčku s 83 bodmi na čele Alexander Slafkovský pred strieborným z Ria Matejom Beňušom a olympijským šampiónom z Atlanty 1996 a Pekingu Michalom Matikánom (60). Pre Slafkovského by to bola olympijská premiéra. Medzi kajakárkami v internom poradí zatiaľ vedie Eliška Mintálová (57 b.) pred dvojnásobnou olympioničkou Janou Dukátovou (38).

V cyklistike bude môcť Slovensko na cestné preteky postaviť dvoch mužov a jedného do časovky. V kategórii žien Slovensko nemá na ceste právo štartu. Trojnásobný majster sveta Peter Sagan už vlani potvrdil, že v Tokiu sa plánuje zúčastniť na cestných pretekoch s hromadným štartom, v Riu 2016 dal prednosť cross country.

V športovej gymnastike má olympijskú istotu Barbora Mokošová. Podľa postupového kľúča Medzinárodnej gymnastickej federácie (FIG) sa do Japonska prebojovala z redukovaného 19. miesta vo viacboji na MS 2019 v Stuttgarte.

Svetová atletika (WA) od 1. septembra čiastočne obnovila kvalifikačný proces v maratóne a chodeckých súťažiach. Tóth sa tak na Dudinskej päťdesiatke mohol pokúsiť o splnenie limitu a to sa mu aj podarilo, časom 3:41:15 utvoril svetový výkon roka. 

Všetko nasvedčuje tomu, že Slovensko bude mať na olympiáde prvýkrát zastúpenie aj v golfe. Rory Sabbatini má miestenku do Tokia prakticky istú, nemal by byť už vytlačený mimo postupových pozícií v redukovanom rebríčku. Definitívne potvrdenie bude ale až 21. júna, keď sa uzavrie kvalifikačný proces a zverejnia konečný rebríček. Našliapnuté na olympiádu má aj Richard Tury v skateboardingu. Vo svetovom rebríčku figuroval k 1. decembru na 29. mieste. Spomedzi Európanov je piaty za Portugalčanom, dvoma Francúzmi a Belgičanom. Z každého kontinentu postúpia do Tokia štyria jazdci medzi mužmi i ženami.

Vodné pólistky stále majú šancu stať sa jediným slovenským kolektívom, ktorý si vybojuje účasť v Tokiu. Na olympijskej kvalifikácii v talianskom Terste (17.-24. januára) však musia obsadiť jednu z prvých dvoch priečok. Slovensko zatiaľ nemá miestenku v lukostreľbe. Účastníčka OH 2016 v Riu Alexandra Longová je aktuálne na 49. mieste rebríčka v neredukovanom poradí, súťažiť bude 64 jednotlivkýň. Najlepším mužom je Vladimír Hruban (231.) Európska kvalifikácia bude v apríli v Antalyi, dodatková a záverečná celosvetová 18.-21. júna v Paríži.

Slovenskí boxeri zatiaľ účasť v Tokiu istú nemajú, no stále môžu zabojovať o miestenku. V hre sú v rámci európskej kvalifikácie ešte Andrej Csemez a Jessica Triebeľová. Európska kvalifikácia by mala pokračovať vo februári 2021, v máji by sa mala uskutočniť celosvetová.

V triatlone sa do Tokia kvalifikuje 55 mužov a 55 žien podľa umiestnenia v olympijskom rebríčku, pričom z jednej krajiny môžu ísť na OH dvaja pretekári. Môžu ísť aj traja, ale v tom prípade musia byť všetci v prvej tridsiatke. Rebríček sa teda ešte bude redukovať. Slovák Richard Varga je zatiaľ na 66. mieste, Romana Gajdošová je 78.


Tagy: Peter Sagan Matej Tóth Erik Vlček Tokio

Zdroj:
TASR
Foto:
SITA - Martin Medňanský

DISKUSIA