Východniarske derby pre Michalovce: Slovan nedal Nitre ani trochu priestoru, presvedčivo zvíťazil

Hráči Slovana sa radujú z gólu do siete NitryHráči Slovana sa radujú z gólu do siete Nitry Zdroj: TASR/Lukáš Grinaj

NITRA - Hokejisti HK Nitra prehrali v 23. kole Tipos extraligy s HC Slovan Bratislava 1:4.

V úvodnej tretine boli smerom dopredu aktívnejší domáci. Zoči-voči zlyhali pred Parksom v tutovkách Slovák aj Kollár a Nitrania následne pykali. V 13. minúte sa z ojedinelej šance presadil dôrazný Kytnár a Slovan vyhrával 1:0. Nitranov nevyužité šance zrazili dole a od úvodu prostrednej časti hry zaostávali za súperom vo všetkých činnostiach.

Michal Beňo medzi dvoma Galéria fotiek (6) Zdroj: TASR/Lukáš Grinaj

Naopak, “belasí” boli v hernej pohode, ktorú pretavili do dvoch gólov. V 24. minúte využil zaváhanie nitrianskej defenzívy O’Donnell. Na rozdiel troch gólov zvýšil bekhendom Urbánek a do brány Nitry sa postavil Nagy. Ten si poradil s viacerými dobrými pokusmi slovanistov a udržal pred záverečnou dvadsaťminútovkou aspoň malú šancu pre Nitru. Dôležitou vzpruhou pre Nitru bol rýchly kontaktný gól z hokejky Žitného. Domáci ožili a Slovan sa čoraz viac sústredil prevažne na bránenie výsledku. V tom hosťom pomáhal spoľahlivo chytajúci Parks. “Corgoni” skúsili aj powerplay, ale následne už sa nedokázali dostať do útočného pásma a Slovan gólom Bučeka uzavrel stav na konečných 4:1 z pohľadu hostí.

Východniarske derby ovládli Michalovce

Hokejisti HK Dukla Ingema Michalovce zdolali v domácom zápase utorňajšieho 23. kola Tipos extraligy HC Košice 3:1. Prvé vážnejšie šance východniarskeho derby sa začali rodiť až po polovici úvodnej tretiny. Hosťujúci brankár Riečický si poradil s pokusom McCormacka, na opačnom konci Tomek vychytal Belluša. V 16. minúte Suja nedokázal bekhendom prekonať padajúceho Riečického.

V druhom dejstve už padali aj góly. V 23. minúte Riečický ešte pokryl strelu Mihálika pri hre štyroch proti štyrom, no inkasoval o štyri minúty neskôr, keď využil presilovku McCormack. Ten istý hráč mohol v polovici zápasu pridať aj svoj druhý zásah, po jeho strele zazvonila žrď. Vzápätí neplatil vyrovnávajúci gól hostí, Réway dorazil puk do siete, ale hokejkou zahral nad úrovňou hornej žrde. Košičania vyrovnali v 33. minúte, Chovan v presilovke o dvoch hráčov potrestal, že domáci nedokázali odstrániť puk spred svojho bránkoviska. Michalovčania si prinavrátili vedenie o ďalšie štyri minúty, na prihrávku si nakorčuľoval Louis a prepálil Riečického - 2:1.

V tretej tretine si hosťujúci Růžička vyšliapol na Regendu a po následnej potýčke Mašlonku s Klhůfkom udelili rozhodcovia tri vyššie tresty. Košičania si najväčšiu príležitosť na vyrovnanie vypracovali v 56. minúte, ale Réway z dorážky z uhla netrafil odkrytú bránku, po puku sa hokejkou vrhol aj Tomek. V závere hostia odvolali brankára, do odkrytej siete dopravil puk Korhonen a uzavrel skóre na 3:1.

Líder z Popradu prekvapivo doma prehral

Hokejisti HK Poprad prehrali v 23. kole Tipos extraligy s DVTK Jegesmedvék Miškovec 2:4. Poprad mal hosťujúcemu tímu čo oplácať. Miškovec tentoraz pod Tatry pricestoval s oklieštenou zostavou a počas celého zápasu improvizoval. Skúsený útočník Vas napríklad zaskakoval v obrane. Hostia ale dlho favoritovi zápasu odolávali. Na pripravenom Adorjánovi si v gólových šanciach vylámal zuby najprv Zagrapan a po ňom aj Matúš Paločko. Ten bol ale pri zakončení faulovaný a domáci preto hrali presilovú hru. V nej sa nechytateľne zblízka trafil Svitana a Poprad šiel do tesného vedenia - 1:0.

Na druhý gól sa v Poprade čakalo do 29. minúty. Za vlastnou bránkou chyboval Erving a z následnej akcie sa "ľadovým medveďom" podarilo vyrovnať. Z medzikružia napriahol Magosi a puk z jeho hokejky prepadol cez Vošvrdu za bránkovú čiaru. Domáci síce zvýšili obrátky, ale do vedenia sa nedostali. V 33. minúte skóroval Zagrapan, ale jeho gól neplatil pre posunutie bránky. Za úmysel bol hosťujúci brankár potrestaný dvomi minútami. Rovnovážny stav pretrval až do tretej tretiny.

V nej vyšli maďarskému tímu presilové hry. Počas signalizovaného vylúčenia popradského hráča sa v 46. minúte od modrej čiary s prispením teču presadil Rauhauser - 1:2. Hostia tak pokračovali v početnej výhode. Puk pred domácu bránu zatiahol Egle a z neprehľadnej situácie ťažil dorážajúci Rokaly. Dva rýchle góly "kamzíkov" zaskočili. Hra sa im dlhší čas nedarila. Späť do hry ich vrátil v 54. minúte najlepší strelec ligy Marcel Haščák, keď vymietol pavučinu Adorjánovej bránky. O 30 sekúnd Poprad vďaka Vandasovi vyrovnal. Gól ale neplatil pre kontakt útočiaceho Dalhuisena s brankárom Miškovca. V závere zápasu sa množili vylúčenia na oboch stranách. Hostia Popradčanom ušli v oslabení a z dorážky Rokalyho úniku profitoval Szirányi. Poprad tak v priebehu štyroch dní už druhýkrát podľahol Miškovcu na domácom ľade. Domáci zároveň natiahli sériu prehier na číslo štyri.

Bystrica prehrala doma s Liptovským Mikulášom

Hokejisti HC‘05 Banská Bystrica prehrali v 23. kole Tipos extraligy s MHk 32 Liptovský Mikuláš 4:6. Prvá tretina bola bohatá na góly. Skóre otvoril Mistele v 43 sekunde, keď si spoza bránky nakorčuľoval pred ňu a nekompromisne zakončil. Liptáci vyrovnali skúseným Rudolfom Hunom. Ten najprv z pravej strany dobre preveril Vaya, no prekonal ho o pár sekúnd neskôr pre zmenu z ľavého kruhu presnou strelou k vzdialenejšej žrdi – 1:1. V siedmej minúte hokejisti spod Urpína opäť viedli, keď sa z dorážky presadil pred bránkou znovu Mistele a o ďalšie dve minúty zvyšoval Lamper na dvakrát z asi dvoch metrov – 3:1. Bystrický legionár Winquist následne nevyužil nájazd na Kaarlehta a v dvoch presilovkách v rade nenašli na neho recept ani Mistele, Breton, Drew a Žiak. 'Barani' za to pykali, keď si z trestnej lavice nakorčuľoval Robertson, zachytil vyhodený puk, priťukol ho Matejovi Bačovi a ten sa šikovne preštrikoval i bekhendom zakončil. Na prestávku tak išli oba tímy za stavu 3:2.

Na začiatku druhej tretiny útočník HC '05 D'Aoust mieril do žŕdky, na opačnej strane sa Tulio nepresadil zoči – voči Vayovi a ani Portokalis z dorážky. Vyšlo to až Robertsonovi, ten od modrej vyslal poriadny náprah a gólom na 3:3 vyhnal maďarského legionára z bránky, nahradil ho Belányi. Ten sa však nestihol ani poriadne rozohriať a kapituloval po nevyužitej presilovke svojho tímu. Z kruhu nahadzoval puk Valtola a zblízka ho tečoval McShane – 3:4. Početnú výhodu potom nevyužili ani hostia, v nej mali najprv prečíslenie 'barani', nepresadil sa Tamáši, v podobnej situácii na druhej strane neskóroval Tullio. Tlak Banskej Bystrice sa s pribúdajúcimi minútami stupňoval. D'Aoust neposlal puk do odkrytej bránky, no v hre piatich proti trom sa podarilo prestreliť Kaarlehta Bretonovi z medzikružia, keď získal vyrazený puk po predchádzajúcej nevyužitej šanci Faška-Rudáša. Bolo tak 4:4.

V úvode tretieho dejstva nezužitkovali hokejisti spod Urpína presilovku, v nej mal slušné možnosti D'Aoust. Po nej zaujal pekný prienik J. Sukeľa, ale ani on nemenil nerozhodný stav. Liptáci mali príležitosť po úniku Hamráčka z pravej strany, už tiesnený nemieril presne. Obe mužstvá sa snažili streliť dôležitý piaty gól, podarilo sa to napokon hosťujúcemu Jesusovi po závare pred bránkou Belányiiho. Pre 'baranov' mohlo byť ešte horšie, lebo v tutovke sa ocitli Štrauch s Uhríkom, situáciu zažehnal i Drew a následne Mikulášania nevyťažili nič ani z dvoch presiloviek po fauloch Ďatelinku. Hamráček medzitým nedokázal pridať šiesty zásah tímu z ďalšieho úniku. V závere hrali 'barani' v šiestich bez brankára, no nedokázali vyrovnať, naopak inkasovali po aktivite Hamráčka.

Detva si poradila so Zvolenom

Hokejisti HC 07 WPC Koliba Detva zdolali v utorkovom dueli 23. kola Tipos extraligy HKM Zvolen 3:1 a posunuli sa v tabuľke na piatu priečku. Domáci prehrávali v derby od 14. minúty po presnom zásahu Miloša Kelemena, ale tromi gólmi dokázali otočiť skóre, víťazný strelil na začiatku tretej tretiny Lukáš Lalík. HKM zostal v tabuľke na treťom mieste.

Prvá tretina derby medzi Detvou a Zvolenom priniesla pútavý hokej so šancami na oboch stranách. Domáci si vypracovali prvú veľkú príležitosť v 7. min, keď sa dostali do prečíslenia Čacho a Cox, druhý menovaný však nedokázal presne zakončiť. Hostia odpovedali strelou Melancona, ktorú vyrazil ramenom brankár Sholl. Zvolen sa ujal vedenia v 14. min v presilovke, po strele Betkera vyrazil Sholl puk na Kelemena, ktorý ho poslal do odkrytej bránky - 0:1. V závere tretiny mohol zvýšiť náskok hostí Stupka, no trafil iba hornú žŕdku.

V druhom dejstve dominovali defenzívy, aktívnejší boli domáci hráči. Vyrovnať mohol Cox, ktorý dorážal puk po strele Charbonneaua, Rahm predviedol dva bravúrne zákroky. V polovici stretnutia brankár HKM nedovolil skórovať zblízka ani V. Fekiačovi. V 36. min zabudla obrana Detvy na Stupku, ktorého našiel medzi kruhmi presnou prihrávkou Kelemen, vyznamenal sa Sholl. Domácim sa podarilo vyrovnať v 39. min, keď v početnej výhode Gachulinec prenechal puk Sýkorovi, ktorý od modrej čiary prestrelil všetko, čo mu stálo v ceste - 1:1.

Detva sa v tretej časti pustila s vervou do súpera a odmenou jej bol druhý gól, keď Sýkora našiel prihrávkou na ľavej strane voľného Lalíka, ktorý prekonal Rahma. Zvolenčania sa snažili kontrovať, no stál proti nim pozorný Sholl. Vyrazil strelu Zuzina, neuspel pred ním Nuutinen a ani Mikúš, ktorý z ideálnej pozície netrafil domácu bránku. Na opačnej strane mohol v 56. min rozhodnúť Čacho, jeho bekhend skončil na Rahmovi. HKM to v závere skúsil bez brankára, no vyrovnať sa mu už nepodarilo, naopak skóre spečatil na 3:1 do prázdnej bránky Valent.

Trenčín podľahol Novým Zámkom

Hokejisti HK Trenčín prehrali v 23. kole Tipos extraligy s HC Mikron Nové Zámky 2:3 po predĺžení. Od úvodných minút sa hral svižný hokej. Ako prví sa presadili domáci hokejisti. V 6. minúte našiel po nevydarenej strele puk pod korčuľami Ferenyi a pohotovo po ľade poslal Trenčanov do vedenia. To mohli vojaci potvrdiť počas presilovej hry, no zakončenie Kettunena po prihrávke spoza bránky našlo dobre pripraveného brankára Kiviaha. Druhá časť úvodnej tretiny patrila viac hosťom. V 17. min Rogoňov teč vyrazil LaCouvee a o pár sekúnd na to dostal na osi klziska dostatok priestoru Ordzovenský, ale nezakončil dostatočne dôrazne.

Nezáživný začiatok druhej tretiny okorenil v 24. minúte Rogoň. Prekorčuľoval obrancu, sám pred LaCouveem nezaváhal a strelou za vyrážačku vyrovnal. Nové Zámky vycítili šancu na bodový zisk po piatich prehrách. Začali hrať aktívnejšie, k čomu im pomohli vylúčenia. Pri početnej výhode mohol v 32. minúte nakloniť misky váh na stranu hostí Embrich, no zblízka tiesnený nedokázal puk dopraviť do siete. V 36. minútach pri Trenčanoch stál kusisko šťastia. Pri dvojnásobnej prevahe Drtina opečiatkoval z dvoch pokusov pravú aj ľavú žŕdku LaCouveeho bránky

V úvode poslednej tretiny sa aj Trenčanom naskytla výhoda o dvoch hráčov. Po tom, čo puk zasiahol bolestivo Bajteka zostali už iba dvaja plnohodnotní hráči hostí. Po biliardovej akcii sa gólovo presadil obranca Ackered, ktorý prestrelil všetko, čo mu stálo v ceste. Novozámčania už nemali na čo čakať a hra nabrala spád. Napriek vysokému tempu však šance neprichádzali. V 53. minúte sa po prihrávke z rohu klziska mohol presadiť Okoličány, no v poslednej chvíli mu obranca vypichol puk. Na opačnej strane mal poistku na hokejke Kettunen. Výborným zákrokom lapačkou sa predviedol Kiviaho. V 56. minúte LaCouvee zle rozohral a po prihrávke spoza bránky nepokrytý Hain vyrovnal. Opatrné predĺženie prinieslo jedinú šancu, ktorú Števuliak premenil na víťazný gól.

Sumáre 23. kola Tipos Extraligy:

HK Nitra - HC Slovan Bratislava 1:4 (0:1, 0:2, 1:1)
Góly: 43. Žitný - 13. Kytnár (Maier), 24. O’Donnell (Štajnoch), 26. Urbánek (Ališauskas), 58. Buček (O’Donnell) Rozhodovali: Stano, Snášel - Durmis, Šoltés, vylúčení: 4:5 na 2 min, navyše: Petráš (Slovan) 10 min za vrazenie na mantinel, presilovky a oslabenia: 0:0, bez divákov.

Nitra: Cowley (26. Nagy) – Pupák, Cardwell, Švarný, Bodák, Vitáloš, Zech, Knižka – Tvrdoň, Slovák, Hrnka – Kollár, Šťastný, Lantoši – Fominych, Holešinský, Žitný – Minárik, Šiška, Múčka - A. Sýkora
Slovan: Parks – Sersen, Ališauskas, Meszároš, Štajnoch, Maier, J. Valach, Bačík, Beňo – Buček, Bortňák, Rapáč – Gašpar, Urbánek, O’Donnell - Šišovský, Kytnár, Studenič – Kundrik, S. Petráš, Lepskii

HC‘05 Banská Bystrica – MHk 32 Liptovský Mikuláš 4:6 (3:2, 1:2, 0:2)
Góly: 1. Mistele (Faško-Rudáš, Breton), 7. Mistele (Winquist), 9. Lamper (D'Aoust, J. Sukeľ), 39. Breton (Faško-Rudáš, Drew) – 4. Rudolf Huna (Štrauch), 18. Matej Bača (Robertson, Uhrík), 25. Robertson (M. Surový, Štrauch), 28. McShane (Valtola, Rudolf Huna), 49. Jesus (Lištiak, Portokalis), 60. Hamráček. Rozhodovali: T. Orolin, Výleta – Vyšný, M. Orolin, vylúčení na 2 min.: 3:6, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, zmeny: 25. Belányi za Vaya (B. Bystrica), bez divákov.
HC '05: Vay (25. Belányi) – Drew, Ďatelinka, Breton, Crevier-Morin, Žiak, Demo – Lamper, D'Aoust, J. Sukeľ – Faško-Rudáš, Winquist, Mistele – Vybíral, Tamáši, Kabáč – Melcher, Šimun, Výhonský
MHk32: Kaarlehto – Pavúk, Robertson, Valtola, Petran, Jesus, Mezovský, Rusina, S. Droppa – Rudolf Huna, M. Surový, Štrauch – Michalík, Lištiak, Hamráček – Tullio, McShane, Portokalis – Matej Bača, Uhrík, Haluška

HK Dukla Ingema Michalovce - HC Košice 3:1 (0:0, 2:1, 1:0)
Góly: 27. McCormack, 37. Louis (Regenda, Šoltés), 60. Korhonen (Erkinjuntti, Louis) – 33. Chovan (Reway, Klhůfek). Rozhodovali: Fridrich, Goga - Beniač, Stanzel, vylúčení: 5:7 na 2 min, navyše: Mašlonka 10 min za nešportové správanie - Klhůfek 10 min za nešportové správanie, Růžička 10 min za napadnutie hlavy a krku, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, bez divákov
Michalovce: Tomek – Southorn, Mihálik, McCormack, Ťavoda, Ventelä, Louis, Zekucia, Češík – Korhonen, Lalancette, Erkinjuntti – Šoltés, Suja, Regenda – Török, Galamboš, Chalupa – Bartánus, Mlynarovič, Mašlonka
Košice: Riečický – Pavlin, Baránek, Nemčík, Růžička, Michalčin, Deyl, Nagy, Novota – Chovan, Mráz, Reway – Klhůfek, Vrábeľ, Belluš – Jokeľ, Slovák, Milý – Frič, Havrila, Krasničan

HK Poprad - DVTK Jegesmedvék Miškovec 2:4 (1:0, 0:1, 1:3)
Góly: 15. Svitana (Haščák, Dalhuisen), 54. Haščák (Svitana)  - 29. Magosi (Rokaly, Wehrs), 46. Rauhauser, 47. Rokaly (Flick, Jordan), 59. Szirányi (Rokaly). Rozhodovali: Žák, Hronský – J. Konc ml., D. Konc ml, vylúčení: 5:7, presilovky: 0:2, oslabenia: 0:1, bez divákov
Poprad: Vošvrda – Drgoň, Brejčák, Hudec, Dalhuisen, Ulrych, Erving, Česánek – Haščák, Skokan, Vandas – Svitana, Zagrapan, Handlovský – Tavi, Preisinger, Livingston – Matúš Paločko, Bjalončík, Matej Paločko – Hajnik.
Miškovec: Adorján – Wehrs, Szirányi, Vas, Vojtkó, Rauhauser, Láda – Jordan, Flick, Egle – Rokaly, Galanisz, Magosi – Csányi, Lövei, Révész – Ritó, Miskolczi, Mattyasovszki.

HC 07 WPC Koliba Detva - HKM Zvolen 3:1 (0:1, 1:0, 2:0)
Góly: 39. Sýkora (Gachulinec, Downing), 41. Lalík (Sýkora), 60. Valent - 14. Kelemen (Betker, Helewka). Rozhodovali: Kalina, Korba - Gegáň, Jedlička, vylúčení: 8:4 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0.
HC 07 WPC Koliba Detva: Sholl – F. Fekiač, Korím, Rais, Rymsha, Gachulinec, Lalík, Bakala, Jendroľ - Ščurko, V. Fekiač, Ľupták - Charbonneau, Čacho, Cox - Downing, Valent, Sýkora - Halama, Klíma, Askarov
HKM Zvolen: Rahm – Hatala, Betker, Melancon, Ivan, Kubka, Hraško, Ďuriš, Meliško - Puliš, Mikúš, Bondra - Nuutinen, Helewka, Zuzin - Kelemen, Tibenský, Stupka - Chlepčok, Gubančok, Marcinek

HK Trenčín – HC Mikron Nové Zámky 2:3 pp (1:0, 0:1, 1:1 – 0:1)
Góly: 6. Ferenyi (Sádecký, Zeleňák), 42. Ackered (Berisha, Valach) – 24. Rogoň, 56. Hain (Števuliak), 63. Števuliak (Bajtek, Västilä). Vylúčení na 2 min: 5:3, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0  Rozhodovali: Baluška, Valach – Valo, Synek, bez divákov
Trenčín: LaCouvee – Ilenčík, Ackered, T.Bokroš, J.Urban, Rajnoha, Zeleňák, M.Chatrnúch – Berisha, Kettunen, Okuliar – Bezúch, Paukovček, Hecl – Kukuča, Rehuš, Valach – Sádecký, J.Švec, Ferényi- J.Haščák
Nové Zámky: Kiviaho – Holenda, Hain, Ordzovenský, M.Drtina, Västilä, Šeliga, P.Mikuš, Tóth – Ondrušek, Seppänen, Bajtek – Okoličány, Holovič, Števuliak – M.Roman, Doggett, Majdan- Fereta, Embrich, Rogoň

Viac o téme: HC Košice HK Dukla Ingema Michalovce