VIDEO Fanúšikovia basketbalu sa dočkali novej sezóny: Miami Heat na úvod neuspelo v Orlande

Evan Fournier Evan Fournier Zdroj: SITA/AP/Phelan M. Ebenhack

WASHINGTON - Finalista predchádzajúceho ročníka basketbalovej NBA Miami Heat vstúpil do novej sezóny prehrou. Vo floridskom derby nestačil doma na Orlando 107:113. Najlepší tím po základnej časti v minulej sezóne Milwaukee Bucks tiež neodštartoval úspešne, keď po dráme prehral o bod v Bostone 121:122.

Duel Houstonu s Oklahomou City odložili, pretože domáci klub nemal k dispozícii minimálny počet ôsmich basketbalistov, aby mohol nastúpiť. Traja jeho hráči mali pozitívny test na koronavírus a ďalší štyria nastúpili do izolácie.

Hrdinom zápasu v Bostone sa stal krídelník Jason Tatum, ktorý 1,5 sekundy pred koncom strelil rozhodujúcu trojku na 122:120. "Odkedy som bol dieťaťom, túžil som byť v podobnej pozícii. Bol to prvý zápas sezóny, takže som si veril, že môžem rozhodnúť," tešil sa po zápase autor 30 bodov. Viac v jeho tíme nazbieral iba Jaylen Brown - 33.

Jayson Tatum Galéria fotiek (2) Zdroj: SITA/AP/Michael Dwyer

Dvojnásobný MVP ligy Jannis Antetokunmpo mohol po Tatumovej trojke ešte poslať duel do predĺženia, keď sa 0,4 sekundy pred koncom postavil po faule na čiaru trestného hodu, premenil však iba jednu šestku. "Evidente bola na mne veľká ťažoba. Vedel som, že keď nedám, je koniec. Som víťazný typ, urobil by som všetko, aby môj tím uspel. Z takejto situácie sa môžem jedine poučiť," povedal podľa AFP autor 35 bodov, z toho osemnástich v záverečnej štvrtine.

Finalista Západnej konferencie Denver Nuggets prekvapujúco podľahol Sacramentu 122:124 po predĺžení. Nikola Jokič si pripísal triple double 29 bodov, 15 doskokov a 14 asistencií, no 2,6 sekundy pred koncom predĺženia si nechal vziať loptu od Harrisona Barnesa a Buddy Hield v poslednej sekunde rozhodol. Nedarilo sa ďalšej opore Denveru Jamalovi Muraymu, ktorý dal iba 9 bodov pri streľbe 1:9 z poľa. "Nech bola uplynulá sezóna akokoľvek skvelá, je za nami. Toto je iný tím. Jeho jadro je rovnaké, no máme sedem nových hráčov," naznačil tréner Denveru Mike Malone, že jeho tímu bude chvíľu trvať, kým sa vráti do formy z konca predchádzajúcej sezóny.

Triple double si pri svojej premiére v drese Washingtonu po výmene z Houstonu pripísal aj Russell Westbrook (21 bodov, 15 asistencií, 11 doskokov), no ani jeho družstvu to nestačilo. Prehralo s Philadelphiou 107:113. Toronto nestačilo doma na New Orleans 99:113 a prehralo úvodný domáci duel v ročníku prvýkrát po ôsmich rokoch.