VIDEO Zákrok, ktorý rozjasal Slovensko: Famózny Latkóczy privádzal Švajčiarov do zúfalstva

Šimon LatkóczyŠimon Latkóczy Zdroj: SITA/AP/Jason Franson/The Canadian Press

EDMONTON - Hokejisti Slovenska zahájili majstrovstvá sveta dvadsiatok v Edmontone výhrou nad Švajčiarskom 1:0. Duel základnej skupiny A rozhodol v čase 54:17 útočník Roman Faith. Čisté konto vychytal vďaka 28 úspešným zákrokom Šimon Latkóczy, ktorý dostal v bránke prednosť pred Samuelom Hlavajom.

V piatej minúte pomohla trenčianskemu gólmanovi pravá tyč po strele Raya Fusta. Švajčiari ponúkli zverencom Róberta Petrovickeho za prvú tretinu tri presilové hry, ale gólman Thibault Fatton bol tiež nepriestrelný. Ďalšiu presilovku Slovákov v úvode druhej časti prerušil faul Juraja Slafkovského a napriek šanciam na oboch stranách trval bezgólový stav. Najväčšiu slovenský príležitosť mal v 34. minúte Michal Mrázik. V tretej tretine Švajčiari odolali aj pri vylúčení Cédrica Fiedlera.

Lionel Marchand (11), slovenský Galéria fotiek (6) Zdroj: SITA/AP - Jason Franson

Slováci sa dočkali gólu v 55. minúte, keď sa puk po rýchlom brejku odrazil pred Faitha, ktorý zamieril do odkrytej bránky. Švajčiari dostali vzápätí šancu na vyrovnanie, keď Kňažko narazil súpera na mantinel a okrem menšieho si vyslúžil aj osobný trest. "Helvéti" jeho chybu takmer potrestali, keď sa dostal na ľavom kruhu k puku Baragano a pred sebou mal úplne odkrytú bránku, no Latkóczy sa bleskovo presunul a jeho strelu chytil famóznou lapačkou.

"Že budem hrať som sa dozvedel včera. Bol to dosť náročný zápas. Ten zákrok lapačkou veľmi pomohol, ale moji spoluhráči pre mňa tiež zblokovali veľa striel. Som šťastný za to, ako sme hrali ako tím," povedal Latkóczy po zápase pre oficiálnu stránku šampionátu.

Úžasný zákrok vyzdvihol aj tréner Petrovický. "Od prvého do posledného hráča to bol výborný výkon podporený brankárom. Tak, ako sme si povedali pred turnajom, hrali sme celých 60 minút a s víťaznou mentalitou. Ten Šimonov zákrok bol skvelý, zákrok, ktorý urobí zápas. Celkovo chytal výborne a výrazne pomohol mužstvu k víťazstvu," uviedol.

Viac o téme: Slovensko Švajčiarsko Šimon Latkóczy
  • Zdroj: ČTK, TASR, športky