Slovákov čaká súboj s Českom: Koronavírus aj rodinné dôvody oslabili hádzanársku reprezentáciu

Peter Kukučka
Peter Kukučka

TRENČÍN - Do nominácie hádzanárov Slovenska na decembrové sústredenie zasiahol koronavírus i rodinné dôvody. Hlavný tréner národného tímu Peter Kukučka nominoval 18-členný káder, ale ako už býva zvykom opäť zasiahla vyššia moc a reprezentácia sa nezíde v pôvodne ohlásenom zložení.

Slováci si veľa oddychu počas vianočných sviatkov neužili, už v sobotu predpoludním mali zraz v Trenčíne pred decembrovým sústredením, ktorým začnú fázu prípravy plánovanú v období na prelome kalendárnych rokov. "Pre pozitívne testy na koronavírus nám vypadli pivot maďarského Egeru Šimon Macháč a tiež Jakub Dani z HK Košice, ktorému som chcel dať šancu na pravej spojke. Okrem toho nepríde ani tvorca hry maďarského Gyöngyösu Ľubo Ďuriš, ktorý sa ospravedlnil z rodinných dôvodov," poskytol informácie pre web slovakhandball.sk Kukučka a k zloženiu tímu dodal: „Ešte nie sú doriešené administratívne záležitosti s Ivanicjom a Birdahičom. Obaja už majú slovenské pasy, ale Medzinárodná hádzanárska federácie (IHF) potrebuje súhlas od ich materských zväzov. Neviem, či sa to stihne do 29. decembra. Bez ohľadu na to chceme, aby prišli na zraz a absolvovali s nami tréning. Ak sa to vybaví, budú aj hrať."

Realizačný tím slovenskej mužskej reprezentácie zatiaľ nemôže počítať s hádzanármi pôsobiacimi v Nemecku. Napriek trom spomenutým absenciám Kukučka neplánuje povolať náhradníkov. "Za normálnych okolností by to bolo jednoduchšie, ale v čase korony zohnať hráča, ktorý by sa stihol počas sviatkov otestovať a už mal aj výsledok testu, je problém. Nechceme, aby niekto prišiel iba na zápas. Potrebujeme, aby odtrénoval všetkých päť tréningových jednotiek a vedel, čo chceme hrať. Našťastie, nikto iný neavizoval zdravotné problémy. Dúfam, že už nikto ani nepribudne, a tak odohráme duel s Čechmi so zostávajúcimi hráčmi," dodal Kukučka.

Reprezentanti SR hneď na úvod zrazu absolvovali povinné testovanie v Ilave. Po technickej porade bude ešte v sobotu nasledovať prvý tréning v Trenčíne, kde budú Slováci aj ubytovaní v hoteli Magnus. Po troch dňoch prípravy si Slováci v utorok 29. decembra od 16.00 h zmerajú v Trenčíne sily v derby s Českom. Stretnutie so začiatkom od 16.00 h si budú môcť pozrieť hádzanárski fanúšikovia prostredníctvom priameho televízneho prenosu na RTVS (Dvojka). Po krátkom voľne budú slovenskí hádzanári pokračovať v príprave na domáce majstrovstvá Európy 2022. Zídu sa 2. januára 2021 v Bratislave a 4. januára večer sa presunú do Györu, kde si 7. a 8. januára dvakrát zmerajú sily s Maďarmi. Druhý januárový blok sa začne 11. januára, Slováci budú bývať v Galante a 15.-16. januára sa pred televíznymi kamerami stretnú v Šali s Rumunskom. Tretí blok je v pláne od 18. januára v Bratislave, miestom tréningov bude nová hala vedľa Domu športu, pričom 20. a 21. januára (pôvodne 21. a 22.) príde na rad dvojzápas s maďarským výberom do 21 rokov.

aktualizovaná nominácia hádzanárov Slovenska na decembrové sústredenie (26.–29. decembra 2020) a prípravný duel proti Česku (29. decembra) v Trenčíne:

Brankári: Marián Žernovič (FTC Budapešť/Maď.), Michal Martin Konečný (Grundfos Tatabánya/Maď.)

Pivoti: Martin Slaninka (HSC Suhr Aarau/Švaj.), Boris Rešovský (ŠKP Bratislava)

Krídla: Martin Briatka, Ljubomyr Ivanicja (obaja MŠK Považská Bystrica), Daniel Polák (HKM Šaľa), Dávid Mišových (HáO TJ Slovan Modra)

Spojky: Lukáš Urban (C’Chartres Métropole Handball/Fr.), Jakub Prokop (Budakalász Kézilabda ZRT/Maď.), Jakub Mikita (FTC Budapešť/Maď.), Marek Korbel (CSM Fagaras/Rum.), Tomáš Tschur (HáO TJ Slovan Modra), Derviš Birdahič (ŠKP Bratislava), Patrik Hruščák (Košice Crows)


Tagy: Slovensko Česko Peter Kukučka

Zdroj:
TASR
Foto:
TASR/Jakub Kotian

DISKUSIA