VIDEO Hitparáda gólových lahôdok: Kanada a USA si zo súperov spravili trhací kalendár

Matthew Boldy skórujeMatthew Boldy skóruje Zdroj: SITA/AP/Jason Franson/The Canadian Press

EDMONTON - Hokejisti domácej Kanady rozdrvili pri vstupe do majstrovstiev sveta dvadsiatok v Edmontone v skupine A oslabené Nemecko 16:2. Šiestimi bodmi za hetrik a tri asistencie sa na kanonáde obhajcov titulu podieľal útočník Dylan Cozens. V skupine B deklasovali Spojené štáty americké nováčika Rakúsko 11:0.

Nemecký tréner Tobias Abstreiter kvôli karanténe po pozitívnych testoch deviatich hráčov na chorobu covid-19, z ktorých útočník Jakub Borzecki príde o celý turnaj, mal rovnako ako v piatkovom zápase s Fínskom (3:5) opäť k dispozícii len dvoch brankárov, päť obrancov a deväť útočníkov.

Po 114 sekundách otvoril skóre Kaiden Guhl a v ôsmej minúte zvýšil náskok Kanady vo vlastnom oslabení Dawson Mercer. V čase 13:12 síce skorigoval stav v presilovej hre John-Jason Peterka, ale ešte v úvodnom dejstve unikli favoriti do náskoku 4:1 a druhú tretinu ovládli pomerom 7:0. Nemci druhýkrát skórovali až za stavu 1:16, keď sa 18 sekúnd pred koncom presadil opäť z presilovky Florian Elias.

"Bol to z našej strany naozaj zlý zápas. Nič nám nefungovalo. Je to na tejto úrovni ťažké. Normálne nie je prehra taký problém, ale toto bolo frustrujúce. Musíme na to zabudnúť a je dôležité, aby na to chlapci dokázali odpovedať proti Slovensku," povedal tréner Nemecka Abstreiter, ktorý by mal mať k dispozícii na budúce stretnutia už ďalších päť hráčov.

"Boli sme unavení, ale nechceme hľadať výhovorky. Vieme, že sme oslabení, ale aj tak musíme korčuľovať a tvrdo bojovať. To sme nerobili," vyhlásil útočník Peterka.

Rakúšania sa vrátili medzi elitu na juniorských majstrovstvách sveta po 11 rokoch a od USA dostali tvrdú lekciu. Súper ich prestrieľali v pomere 73:10. V úvodnom dejstve to bolo 22:3, ale gólman Sebastian Wraneschitz inkasoval iba v 16. minúte, kedy ho prekonal obranca Drew Helleson. V druhej tretine ale už Rakúšania inkasovali šesťkrát a v tretej štyrikrát.

Hattrick si pripísal Matthew Bold a štyri body za dva góly a rovnaký počet asistencií zaznamenal Trevor Zegras.

Viac o téme: Nemecko USA Rakúsko Kanada