VIDEO Česi napravili debakel so Švédmi: Na ľade podali skvelý výkon a zvíťazili nad Rusmi

Česi sa tešia z víťazstva nad RuskomČesi sa tešia z víťazstva nad Ruskom Zdroj: SITA/Jason Franson/The Canadian Press via AP

EDMONTON - Českí hokejisti vo svojom druhom zápase na majstrovstvách sveta juniorov v Edmontone porazili v skupine B favorizované Rusko 2:0 a po sobotňajšej úvodnej porážke so Švédskom 1:7 prvýkrát bodovali. Góly dali v druhej polovici zápasu útočníci Filip Koffer a Martin Lang, čisté konto vychytal vďaka 30 úspešným zákrokom Lukáš Pařík. V treťom dueli sa zverenci kouča Karla Mlejnka stretnú v utorok od 20:00 SEČ s tímom USA.

Miesto Malíka, ktorý absolvoval debakel so Švédmi, dostal v bránke priestor Pařík, ktorý čelil tomuto ruskému výberu už na novembrovom turnaji Karjala pri svojej premiére v reprezentačnom A-tíme. Rusi vtedy v Helsinkách v priamej bitke o turnajový primát uspeli a vyhrali 3:0.

Klikorkovo hákovanie prinieslo už v končiaci druhej minúte skoré oslabenie, ale český tím si poradil s veľkým prehľadom. Už v plnom počte potom zahrozil Jiříček. V polovici siedmej minúty sa pretiahol pozdĺž ľavého mantinela do veľkej šance Raška, ktorý sa vrátil do zostavy po disciplinárnom treste, gólmana Askarova ale prekonať nedokázal.

Ruský gólman Yaroslav Askarov Galéria fotiek (5) Zdroj: SITA/Jason Franson/The Canadian Press via AP

Na konci 13. minúty pomohla Paříkovi bránková konštrukcia po nenápadnom pokuse Kňazeva. Českí mladíci trápili mladú zbornú zhusteným stredným pásmom a Rusi, ktorí pri svojej premiére v aréne Rogers Place zdolali USA 5:3, sa len ťažko dostávali do šancí. Aj preto bol pomer striel medzi tyčky za úvodnú dvadsaťminútovku v prospech českého výberu (11:9).

Druhá tretina začala veľkým tlakom Rusov, česká defenzíva na čele s pozorným Paříkom ale odolávala. V 24. minúte naopak rozohral zle Askarov a vzápätí sa na neho rútil - podobne ako v prvej tretine Raška - zo strany Rychlovský. Pri zakončení zvolil kľučku do bekhendu, lenže potom nedokázal prehodiť ľavý betón strážcu ruskej bránky.

V 33. minúte sa prvýkrát proti pravidlám previnili tiež Rusi. V presilovke mal dobrú možnosť Teplý, ale Askarov si poradil. Potom, čo sa favorit ubránil, nadýchol sa k veľkému náporu a uzamkol Čechov v pásme pred Paříkom, lenže potom znenazdajky našliapol opäť Rychlovský, miesto strely našiel skvele Koffera a ten pohotovým zakončením do odkrytej bránky otvoril skóre.

Lukáš Pařík sa teší Galéria fotiek (5) Zdroj: SITA/Jason Franson/The Canadian Press via AP

V úvode tretej časti mal Pařík plné ruky práce s dvoma pokusmi Afanasjeva, dokázal si však poradiť. O chvíľku neskôr minul v obrovskej príležitosti Grošev. Lenže potom nastrelil Čajka od modrej čiary Langa, ktorý vyrazil do boja a tvárou v tvár si poradil aj s Askarovom.

Rusi mohli kontrovať pri presilovkách, lenže Česi cenný náskok veľmi pozorne bránili. A keď prestáli bez väčších ťažkostí aj takmer dvojminútovú hru Rusov bez brankára, ktorá sa po Beránkovom faule premenila v presilovku šesť na štyri, mohli búrlivo oslavovať cenný úspech.