Východniarske derby opäť pre Michalovce: Slovan prekvapivo prehral, nad jeho sily bola Nitra

Tomáš Hrnka zakončuje pred bránkou Slovana Tomáš Hrnka zakončuje pred bránkou Slovana Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

BRATISLAVA - Dnes bolo na programe 26. kolo našej najvyššej súťaže. V Tipos extralige nás opäť čakali zaujímavé, derby zápasy. Prvé zápasy sa hrali už od 16:00 a to Košice hostili Michalovce a Nové Zámky privítali doma Trenčín. Ostatné tímy sa stretli vo večernom programe. V tomto článku sa dočítate o výsledkoch a sumároch celého kola.

Košice nedokázali opäť vyhrať nad Michalovcami

Hokejisti HK Dukla Ingema Michalovce zvíťazili v stredajšom zápase 26. kola Tipos extraligy na ľade HC Košice 2:1. Úvod zápasu priniesol obojstranne aktívny hokej a brankári museli riešiť viacero zložitých situácií. Šance Belluša, ani Töröka však nezmenili bezgólové skóre. Gólových príležitostí postupne ubudlo, no väčšou ofenzívnou aktivitou hýrili hostia.

Tí nešli do vedenia ani krátko po prvej prestávke, keď Mašlonka unikol košickej defenzíve, no v zakončení neprekonal Sedláčeka. Košičania v druhej tretine výrazne pridali na aktivite, častejšie strieľali, no ani viacero nádejných pokusov Baráneka či Mráza neprekvapilo brankára Tomeka. Ten podržal svoj tím aj počas oslabenia v 37. minúte, keď "oceliari" zovreli súpera v pásme, ale skóre neotvoril ani pohotovo strieľajúci Mráz.

V úvode tretej tretiny si tímy dávali pozor na chyby v obrane. Za michalovskú unikol v 45. minúte Pospíšil, ktorý  pri zakončení skúsil "Forsbergovku," ale puk skončil na ľavej žŕdke. Krátko na to hrali hostia presilovku, v ktorej zovreli súpera a Lalancette prestrelil Sedláčeka - 0:1. Aj ďalšia presilovka Michaloviec priniesla zmenu skóre, keď Southorn zblízka dorazil puk za Sedláčeka - 0:2. V 54. minúte fauloval Louis a Košičania využili presilovku už po 6 sekundách, keď Klhůfek usmeril odrazený puk - 1:2. Košičania skúsili v snahe vyrovnať aj hru bez brankára, ale skóre sa už nezmenilo.

HC Košice - HK Dukla Ingema Michalovce 1:2 (0:0, 0:0, 1:2)
Góly: 54. Klhůfek (Chovan, Baránek) - 46. Lalancette (McCormack), 49. Southorn (Erkinjuntti, Lalancette). Rozhodovali: Štefik, Müllner - Janiga, Šoltés, vylúčení: 6:3 na 2 min., presilovky: 1:2, oslabenia: 0:0, bez divákov
HC Košice: Sedláček - Pavlin, Baránek, Nemčík, Růžička, Slovák, Deyl, Cibák - Réway, Mráz, Chovan - Klhůfek, Pospíšil, Jokeľ - Milý, Vrábeľ, Belluš - Krasničan, Havrila, Frič - Demek
HK Dukla Ingema Michalovce: Tomek - Ventelä, Louis, Southorn, Mihálik, Ťavoda, McCormack, Zekucia - Erkinjuntti, Lalancette, Korhonen - Regenda, Suja, Šoltés - Takáč, Bartánus, Mašlonka -  Chalupa, Galamboš, Török - Češík

Slovan prehral s Nitrou

Hokejisti Slovana Bratislava prehrali v stredajšom zápase 26. kola Tipos extraligy doma s HK Nitra 1:2. "Belasí" nenatiahli svoju víťaznú sériu v lige, ktorá trvala sedem zápasov.

Brendan O'Donnell (Slovan) sa Galéria fotiek (5) Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Slovanisti nastúpili na zápas v tmavo-strieborných sviatočných dresoch, ktoré chceli pokrstiť víťazstvom. Do vedenia mohli ísť po šanci Urbánka a neskôr aj Sersena, ktorých nechala nitrianska obrana osamotených. V prvom prípade zachránil Nitru Cowley, v druhom pálil kapitán domácich nepresne. Slovan bol v prvej tretine o niečo aktívnejší, ale šance mala aj Nitra. Z gólu sa však radovali na konci prvého dejstva domáci, presne mieril O'Donnell.

V druhej tretine hrala Nitra tri presilovky po sebe, uspela až v tej tretej. Zech našiel na pravej strane Holešinského a ten bez prípravy poslal puk do siete. V 34. minúte prišli Nitrania o Žitného, ktorý nedovolene poslal na ľad Ondriša a arbitri ho poslali predčasne pod sprchy. Slovan však dlhú presilovku nevyužil a pykal. Najskôr vyrovnal Holešinský a vedenie po 40. minútach zabezpečil "corgoňom" Zech.

Marián Studenič (Slovan) vedie Galéria fotiek (5) Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

V tretej tretine sa zrodilo najmenej šancí, Nitra si napokon tesný náskok udržala. Slovan neuspel ani v presilovkách, kedy mal niekoľko dobrých šancí, Nitru podržal brankár Cowley. V závere mohli hostia pridať aj tretí gól, ale ani oni početnú výhodu nedokázali využiť.

HC Slovan Bratislava - HK Nitra 1:2 (1:0, 0:2, 0:0)
Góly: 19. O'Donnell (Gašpar) – 32. Šiška (Zech, Pupák), 39. Zech (Pupák, Minárik). Rozhodovali: Žák, Orolin - Junek, Durmis, vylúčení: 8:5 na 2 min, navyše: Žitný (Nitra) 5+DKZ za úder do hlavy a krku, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, bez divákov
Slovan: Parks (41. Makarov) – Sersen, Bačik, Meszároš, Štajnoch, Ališauskas, Valach, Uram, Beňo – Šišovský, Bortňák, Rapáč – Gašpar, Urbánek, O'Donnell – Ondriš, Kytnár, Studenič – Kundrík, Petráš, Lačný
Nitra: Cowley – Mezei, Cardwell, Švarný, Bodák, Vitaloš, Zech, Pupák, Socha – Tvrdoň, Slovák, Hrnka – Kollár, Šťastný, Žitný – Pätoprstý, Holešinský, Molnár – Minárik, Šiška, Múčka

Líder sa vracia späť do formy

Hokejisti HK Poprad vyhrali v stredajšom zápase 26. kola Tipos extraligy na ľade DVTK Miškovec 4:1 a upevnili si vedúcu pozíciu v tabuľke.

Líder tabuľky si prvé šance vypracoval v početnej výhode, ale Haščák v 7. minúte neprekonal Adorjána. Poprad potom podržal v oslabení brankár Vošvrda a "kamzíci" pred prvou sirénou udreli. V druhej presilovke sa presadil Skokan a poslal hostí 74 sekúnd pred koncom prvej tretiny do vedenia. Na začiatku druhej časti však domáci práve pri vylúčení Skokana vyrovnali, keď sa zblízka v 23. minúte presadil Američan Osterberg. Poprad mal veľkú šancu ísť do vedenia v 28. minúte, ale nevyužil 63 sekundovú presilovku piatich proti trom.

Radosť hráčov HK Poprad Galéria fotiek (5) Zdroj: TASR/Milan Kapusta

V závere druhej časti však hostia dvakrát udreli v priebehu jednej minúty. Vedenie vrátil Popradu Livingston a v poslednej minúte prostrednej časti zvýšil na 3:1 Svitana. V tretej tretine si Poprad náskok bez problémov držal, domáci to dva a pol minúty pred koncom skúsili počas presilovky aj bez brankára, ale Vošvrdu neprekonali. Víťazstvo hostí spečatil svojim druhým gólom v zápase do prázdnej bránky v poslednej minúte Svitana. Poprad si z Maďarska odniesol trojbodové víťazstvo.

DVTK Miškovec - HK Poprad 1:4 (0:1, 1:2, 0:1)
Góly: 23. Osterberg (Egle, Vas) - 18. Skokan (Svitaňa, Drgoň), 38. Livingston (Drgoň, Brejčák), 40. Svitana (Skokan), 60. Svitana (Dalhuisen). Rozhodovali: Korba, Adamec - Valo, Bogdaň, vylúčenia: 7:7 na 2 min, navyše Flick (Miškovec) 10 min za vrazenie na mantinel, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, bez divákov
Miškovec: Adorján - Wehrs, Szirányi, Láda, Kiss, Rauhauser, Vojtkó, Révész - Flick, Vas, Egle - Csányi, Osterberg, Anderson - Rokaly, Galanisz, Magosi - Ritó, Lövei, Miskolczi
HK Poprad: Vošvrda - Drgoň, Brejčák, Ulrych, Dalhuisen, Kramár, Erving, Hudec - Haščák, Skokan, Svitana - Vandas, Preisinger, Handlovský - Tavi, Bjalončík, Livingston - Matúš Paločko, Jevoš, Matej Paločko - Hajnik

Trenčín vyhral rozdielom triedy

Hokejisti HK Dukla Trenčín zvíťazili v stredajšom zápase 26. kola Tipos extraligy na ľade HC Mikron Nové Zámky 3:0. V tabuľke im patrí 8. pozícia so ziskom 34 bodov. Deviate Nové Zámky, ktoré odohrali o zápas viac, majú na konte 32 bodov.

Do súboja susedov z dolnej polovice tabuľky vstúpil lepšie Trenčín, ktorý sa ujal vedenia vo 4. minúte. Vylúčenie G. C. Clarkea potrestal už po jedenástich sekundách Paukovček, ktorý pretlačil puk za brankára Kiviahoa. Náskok hostí mohol zvýšiť v 12. minúte J. Švec, ale v dobrej príležitosti neuspel. V polovici stretnutia B. A. Clarke "zostrelil" pri mantineli v strednom pásme J. Haščáka a od rozhodcu dostal 5+DKZ. Trenčania však presilovku vôbec nehrali dobre, utvorili si v nej len šancu Bezúcha.

Zámčania mohli vyrovnať v 44. minúte, no Seppanen ani na dvakrát neprekonal Valenta. Na opačnej strane klziska vzápätí neuspeli Berisha s Lemckem. Trenčín zvýšil vedenie v 53. minúte po tom, ako Bezúch dorazil puk do poloprázdnej bránky po strele Hecla. Triumf Trenčanov podčiarkol Rehuš strelou od vlastnej modrej čiary vo chvíli, keď domáci v závere skúšali hru bez brankára.

HC Mikron Nové Zámky - HK Dukla Trenčín 0:3 (0:1, 0:0, 0:2)
Góly: 4. Paukovček (Bezúch, Bokroš), 53. Bezúch (Hecl, Bokroš), 59. Rehuš. Rozhodovali: Fridrich, Tvrdoň - Frimmel, Gegáň, vylúčení: 5:9 na 2 min, navyše B. A. Clarke (N. Zámky) 5+DKZ za napadnutie hlavy a krku, presilovky: 0:2, oslabenia: 0:1, bez divákov
HC Mikron Nové Zámky: Kiviaho – Hain, Holenda, B. A. Clarke, Västilä, Fereta, Ordzovenský, Mikuš – Okoličány, Seppanen, Majdan – G. C. Clarke, Bajtek, Števuliak – Zahradník, Embrich, Rogoň – Ondrušek
Dukla Trenčín: Valent – Ackered, Lemcke, E. Švec, Bokroš, Rajnoha, Rehuš, Miklovič – Berisha, Kettunen, Okuliar – Bezúch, Paukovček, Hecl – Kukuča, J. Švec, Sádecký – Krajč, J. Haščák

Banská Bystrica padla v Mikuláši

Hokejisti MHk 32 Liptovský Mikuláš zaznamenali tretie víťazstvo v sezóne, v stredajšom zápase 26. kola Tipos extraligy si poradili na domácom ľade s HC'05 Banská Bystrica 5:3. Zverenci Milana Jančušku sú však naďalej beznádejne na chvoste tabuľky s 15-bodovým mankom na jedenástu Banskú Bystricu.

Liptáci položili základ víťazstva nad "baranmi" už v prvej tretine. Najskôr v 4. minúte Hamráček zužitkoval ideálnu prihrávku od Michalíka - 1:0. O dve minúty Valtola potrestal chybu hostí pri prechode z obranného pásma a prestrelil Gajana, ktorého medzi žrďami nahradil Belányi. V 17. minúte už bolo 3:0 pre Liptákov, po akcii Štraucha s Rud. Hunom sa presadil Haluška. Nádej pre hostí priniesla 28. minúta a gól Vybirala, ktorý mal dostatok času na presné zakončenie.

V 30. minúte však Jesus zblízka prekonal v presilovke Belányiho a vrátil Liptákom trojgólový náskok. V závere prostrednej časti podržal domáci tím brankár Kaarlehto, na ktorom si postupne vylámali zuby Vybiral, Sukeľ a Giertl. V 52. minúte Breton strelou švihom znížil na 2:4, no o 85 sekúnd neskôr Uhrík poslal Liptákov opäť do trojgólového náskoku. Na výhre Mhk už nič nezmenil ani gól D'Aousta v presilovke v 55. minúte.

MHk 32 Liptovský Mikuláš - HC'05 Banská Bystrica 5:3 (3:0, 1:1, 1:2)
Góly: 4. Hamráček (Michalík), 6. Valtola, 17. Haluška (Rud. Huna, Štrauch), 30. Jesus (Tullio), 53. Uhrík (Štrauch, Petran) - 28. Vybiral (Breton), 52. Breton, 55. D'Aoust (Ďatelinka, Sukeľ). Rozhodovali: Stano, Goga - Vyšný, Crman, vylúčenia: 5:4 na 2 min, navyše Hamráček (Lipt. Mikuláš) 10 min za napadnutie hlavy a krku, presilovky: 2:2, oslabenia: 0:0, bez divákov
MHk 32 Liptovský Mikuláš: Kaarlehto – Pavúk, Robertson, Petran, Valtola, Jesus, Mezovský, Rusina, Droppa – Rud. Huna, Uhrík, Štrauch – Hamráček, Lištiak, Michalík – Portokalis, McShane, Tullio – M. Bača, J. Nemec, Haluška
HC 05 Banská Bystrica: Gajan (6. Belányi) – Žiak, Ďatelinka, Crevier-Morin, Breton, Petrinec, Demo, Ganz – Lamper, D'Aoust, J. Sukeľ – Faško-Rudáš, Tamáši, Mistele – Vybiral, Giertl, Kabáč – M. Sloboda, Výhonský, Melcher – K. Gabor

Detva v derby porazila Zvolen

Hokejisti HKM Zvolen prehrali v stredajšom domácom zápase 26. kola Tipos extraligy s HC 07 Detva 2:4.

Zvolenčania nastúpili bez chorého brankára Rahma s náhradníkom Trenčanom a už s uzdraveným McPhersonom. Detva sa posilnila o mladého 21-ročného kanadského obrancu Lyla. A mala i prvé šance v stretnutí, konkrétne Curry, ktorý dvakrát nebezpečne zakončoval, ale gólman HKM bol pozorný. Postupne preberali aktivitu domáci hokejisti, Mikúš to skúšal z pravej strany a Puliš z medzikružia, zaskvel sa na opačnej strane brankár Shool. Najväčšiu šancu mal v jedenástej minúte Curry po chybe Kelemena, ale zoči – voči Trenčanovi znenazdajky neuspel. Detvania však išli do vedenia v dvanástej minúte, keď sa z otočky z pravého kruhu presadil Ľupták za pomoci korčule Hraška. Pridali aj druhý gól, pre zmenu z ľavého kruhu, kde zakončoval Lalík spoza hráča pomedzi betóny Trenčana.  Zvolen potom nevyužil presilovku, v nej mali dobré možnosti Kelemen a Zuzin.

V druhej tretine najprv útočníci HKM Helewka s Chlepčokom preveril brankára hostí a v 24. minúte ho už pokoril blafákom Puliš po peknej akcii prvej lajny. Zvolenčania o päť minút neskôr využili presilovku, Melancon vyrovnal z medzikružia, keď brankár Shoool ležal na ľade a iba obtiažne mohol zasahovať. Tréner Detvy neuspel s trénerskou výzvou, gól videorozhodca odobril, domáci teda hrali ďalšiu presilovku, no v nej mal na opačnej strane šancu v úniku Sýkora, Trenčan bol proti. Kapituloval však v 33. minúte, pretože po strele Lyla neudržal puk, prepadol mu a dorazil ho medzi žrde V. Fekiač – 2:3. Mohlo byť aj horšie pre zvolenských hokejistov, pretože podpolianske 'medvede' v ďalšej presilovke poriadne hrozili, no Sýkora ani Curry svoje šance nezužitkovali.

Tretiu dvadsaťminútovku začali 'bryndziari' aktivitou, ale štvrtý gól mohli pridať Detvania. Curry sa dostal do úniku, no nedokázal prekonať brankára HKM. Zvolen mohol následne ťažiť z chyby súpera, pred bránkou sa ocitli Puliš a Mikúš, prvý menovaný to skúšal bekhendom, druhý z dorážky, no puk zastavila žŕdka. Vyrovnanie mali potom na hokejkách voľný Puliš zblízka a Zuzin pri ľavej žrdi v presilovke a po jej skončení neskôr i Mikúš, ten sa snažil poslať puk pod hornú žŕdku, ale ani on neuspel. Prišiel tak trest, hostia zvýšili z presilovky po peknej kombinácii s účinnou koncovkou Chrabonneaua z kruhu – 2:4. Početnú výhodu si ešte znovu zahrali aj Zvolenčania, no parádne zákroky predviedol Sholl pri veľkých šanciach Mikúša, Bondru a Zuzina. Po nevyužitej presilovke hostí zmaril tutovku Bondrovi opäť skvelý gólman Detvy. Jeho tím sa v závere ubránil i power-play súpera, takže stav sa už nemenil.

HKM Zvolen – HC 07 Detva 2:4 (0:2, 2:1, 0:1)
Góly: 24. Puliš (R. Bondra, Betker), 29. Melancon (Nuutinen, R. Bondra) - 12. Ľupták (Ščurko, Lalík), 15. Lalík (Ščurko, V. Fekiač), 33. V. Fekiač (Lyle, Ščurko), 52. Charbonneau (Rymsha, Curry). Rozhodovali: Snášel ml., Hronský – D. Konc ml., J. Konc ml., vylúčení na 2 min: 5:7, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, bez divákov
Zvolen: Trenčan – Hraško, Betker, Melancon, Ivan, Kubka, Kotvan, Meliško – Puliš, J. Mikúš, R. Bondra – Nuutinen, Zuzin, McPherson – Kelemen, Helewka, Stupka – Chlepčok, Tibenský, Marcinek
Detva: Sholl – Lyle, Lalík, Korím, F. Fekiač, Gachulinec, Rymsha, Jendroľ, Bakala – Ľupták, V. Fekiač, Ščurko – Cox, Curry, Charbonneau – Downing, P. Valent, J. Sýkora – Žilka, T. Klíma, Čacho

Viac o téme: HC Košice HK Dukla Ingema Michalovce Tipos extraliga