VIDEO Ruskí mladíci dokázali to, čo nikto už dlhých 14 rokov: Skvelá reakcia na prehru s Českom!

Víťazné oslavy hokejistov Ruska Víťazné oslavy hokejistov Ruska Zdroj: SITA/AP - Jason Franson

EDMONTON - Štrnásť rokov trvalo, kým švédski hokejisti do 20 rokov prehrali v skupinovej fáze majstrovstiev sveta juniorov. Ich úctyhodnú víťaznú sériu 54 zápasov ukončili v noci na štvrtok Rusi, ktorí zdolali severanov 4:3 po predĺžení. Pred nimi dokázali zdolať Švédov iba Američania, 31. decembra 2006 uspeli tiež po predĺžení 3:2.

Napriek skvelej bilancii v základnej skupine dosiahli Švédi na zlatú medailu iba raz v roku 2012. Päťkrát boli druhí a dva razy tretí vrátane vlaňajška. Pred dvoma rokmi skončili až na piatom mieste, keď už vo štvrťfinále prehrali so Švajčiarmi 0:2. Kapitán tímu Philip Broberg si preto s prehrou nerobil starosti a pripomenul hlavný cieľ: "Sme tu, aby sme vyhrali zlato. Na zápasoch v skupine až tak nezáleží. Najviac musíte zabrať, keď ide o všetko. Táto prehra nás posilní a dúfame, že to zajtra bude lepšie."

Ruský brankár Jaroslav Askarov Galéria fotiek (7) Zdroj: SITA/AP - Jason Franson

Rusi siahali na plný počet bodov, keď minútu pred koncom viedli 3:2. Nádej dal Švédsku Noel Gunler, ktorý presne 60 sekúnd pred klaksónom vyrovnal svojím štvrtým gólom na turnaji. V predĺžení však strhol víťazstvo na stranu "zbornej" Marat Chusnutdinov. "Bol to ťažký zápas, veľmi ofenzívny. Som spokojný ako hráči zareagovali na prehru s Českom. Okrem druhej tretiny, kde sme hrali priveľa v oslabení, sme podali dobrý výkon," uviedol na webe IIHF tréner Ruska Igor Larionov.

Jeho zverenci ukázali svoju silu v presilovkách, keď premenili tri zo štyroch. Naopak, Švédov môže mrzieť najmä druhá tretina, v ktorej mali dvakrát dve početné výhody za sebou, no ani jednu nevyužili. "Vytvorili sme si viacero šancí a chceli sme dať viacej gólov. Na tom musíme popracovať, a dúfam, že v ďalších zápasoch budeme lepšie využívať naše príležitosti. Máme za sebou náročný duel, my sme bojovali a na tom môžeme stavať," skonštatoval tréner "troch koruniek" Joel Rönnmark.

Napriek prehre ešte môže Švédi vyhrať B-skupinu. V tabuľke sú druhí o bod za Rusmi. V záverečnom vystúpení sa predstavia proti Američanom. V prípade úspechu sa vo štvrťfinále stretnú so Slovákmi, na ktorých čaká víťaz "béčka". Na čelo skupiny sa v prípade triumfu po riadnom hracom čase môžu dostať aj reprezentanti USA.

Viac o téme: Igor Larionov Švédsko U20 Rusko U20 Joel Rönnmark