VIDEO Spomienka na prekliaty 2. január 1971: Slávne derby poznačila tragédia so 66 obeťami

Vo vzniknutej davovej panike zahynulo 66 fanúšikov vrátane jednej ženy a niekoľkých detí
Vo vzniknutej davovej panike zahynulo 66 fanúšikov vrátane jednej ženy a niekoľkých detí

GLASGOW - Mestské derby medzi futbalovými klubmi zo škótskeho mesta Glasgow bolo vždy mimoriadnou udalosťou. To, ktoré sa odohralo pred polstoročím, 2. januára 1971, sa však zmenilo na obrovskú tragédiu. Návštevu zápasu, ktorý na štadión Ibrox Park prilákal 80.000 divákov, neprežilo 66 z nich. Asi 200 ďalších ľudí bolo zranených.

Na sklonku dramatického zápasu, v ktorého samom závere vyrovnal Colin Stein z Rangers na 1:1, povolila pod náporom stoviek odchádzajúcich divákov jedna z bariér na schodisku číslo 13 a vo vzniknutej davovej panike zahynulo 66 fanúšikov vrátane jednej ženy a niekoľkých detí.

Spočiatku sa špekulovalo o tom, že celú tragédiu pri derby v januári 1971 zavinili fanúšikovia Rangers, ktorí sa po vyrovnávajúcom góle chceli po schodisku vrátiť späť na štadión a stretli sa s tými odchádzajúcimi. Neskoršie vyšetrovanie však túto verziu nepotvrdilo.

Incident z roku 1971 nebol na štadióne Ibrox Park prvý. Už v apríli 1902 tu zomrelo 25 ľudí po tom, čo sa počas zápasu Škótsko - Anglicko zrútila jedna z diváckych tribún. Tým vôbec najhorším nešťastím na britských futbalových štadiónoch bol incident na štadióne Hillsborough v Sheffielde v apríli 1989, kde pri tlačenici v prvých minútach zápasu FC Liverpool - Nottingham Forest zahynulo 96 ľudí. Najtragickejšou udalosťou na futbalových štadiónoch vo svete boli nepokoje a panika na Národnom štadióne v Lime v máji 1964, ktoré si vyžiadali 328 obetí.


Tagy: Celtic Glasgow Glasgow Rangers Ibrox Park

Zdroj:
ČTK
Foto:
Profimedia; Video: Youtube

DISKUSIA