VIDEO Český tréner prepísal dejiny: Malý zázrak, skloniť sa musela aj Barcelona!

Kiel vyhral prestížnu súťaž štvrtýkrát vo svojej klubovej histórii
Kiel vyhral prestížnu súťaž štvrtýkrát vo svojej klubovej histórii

KIEL - Český tréner hádzanárov THW Kiel Filip Jícha označil víťazstvo v Lige majstrov za malý zázrak. Bývalý reprezentačný kapitán doviedol nemeckého šampióna k triumfu, hoci mu zo zdravotných dôvodov chýbalo niekoľko hráčov a tím odohral Final Four prakticky len v deviatich ľuďoch. Vo finále Kiel zaskočil vysoko favorizovanú Barcelonu.

"Musím zložiť klobúk pred chalanmi, ako to zvládli. Odohrali sme Final Four viac-menej v deviatich ľuďoch. Chalani boli úplne fantastickí, nechali tam všetko. Je to pre nás taký malý zázrak," uviedol Jícha v tlačovej správe agentúry Sport Invest, ktorá ho zastupuje. Medzi chýbajúcimi hráčmi bol aj český pilier defenzívy Pavel Horák, ktorý od lekárov nedostal povolenie nastúpiť po prekonanej chorobe covid-19.

"Pavel nám určite veľmi chýbal hlavne z dôvodu, že bráni na dôležitej pozícii tri alebo štyri. S Pavlom tam mám troch hráčov, ktorí tam neustále rotujú a máme tak trochu priestor si trochu oddýchnuť. Ale zvládli sme to, veľmi si to cením," poznamenal tridsaťosemročný Jícha.

Český tréner s unikátnym zápisom

Najlepší hádzanár sveta za rok 2010 ako tretí vyhral Ligu majstrov ako tréner a hráč a ako vôbec prvý to dokázal s jedným klubom. "Ja to príliš neprežívam. Je to pekný úspech, ale či som prvý alebo desiaty, to neriešim. Pre mňa je dôležité, že sme tú šancu mali, že sme o ňu bojovali a že sa nám podaril taký malý zázrak. Toto je tímový úspech a víťazstvo mojich hráčov. Som hlavne rád za nich," konštatoval Jícha, ktorý v úlohe hráča ovládol Ligu majstrov s Kielom v rokoch 2010 a 2012.

Vo finále narazil na Barcelonu, kde končil hráčsku kariéru. "Bolo to pre mňa enormne zvláštne, Kiel a Barcelona sú pre mňa srdcové záležitosti. V Barcelone mám veľa priateľov aj v klube a sú to pre mňa veľmi emočné zápasy. Som veľmi vďačný za to, že som mohol v Barcelone hrať a že som teraz mal možnosť hrať finálový zápas proti nej. Veľmi som si to užil," povedal.

Barcelona vstupovala do finále v úlohe obrovského favorita, predtým naposledy prehrala vlani v septembri. "Barcelona v Lige majstrov neprehrala 22 zápasov, čo je neuveriteľné číslo. Chceli sme držať zápas otvorený čo najdlhšie s tým, že ak sa nám to podarí, Barcelona bude pod väčším tlakom ako my. S tými vyrovnanými zápasmi máme viac skúseností ako oni. A to sa nám presne podarilo," pochvaľoval si Jícha víťazstvo 33:28.

Nemecký klub ušiel hrobárovi z lopaty

Kiel bol už v semifinále blízko prehry. S maďarským Veszprémom prehrával chvíľu pred koncom o štyri góly, v predĺžení potom strácal dva góly, ale nakoniec vydrel víťazstvo 36:35. "Bolo to ako na hojdačke, malo to obrovskú kvalitu. Bohužiaľ to bolo poznamenané nižšou úrovňou rozhodcov, bolo to aj veľa kritizované naprieč Európou. Dvakrát sme ten zápas prehrali, trikrát vyhrali. V druhej polovici sme stratili rytmus, ale aj keď už to vyzeralo na prehratý zápas, tak sme sa dokázali vrátiť," ocenil Jícha.

Mrzelo ho, že hráči nemohli triumf osláviť s fanúšikmi, kvôli koronavírusu sa hralo bez divákov. "Final Four v hádzanej je obrovská show pre 20-tisíc fanúšikov. Teraz to bolo zvláštne. Ja si na to asi nikdy nezvyknem, keď sa hrá bez divákov. Pri tých samotných zápasoch som bol ale akoby v tuneli, sústredil som sa len na ihrisko. Chuť víťazstva bola rovnaká, len by som chalanom prial, aby to mohli oslavovať s tými davmi ľudí na tribúne," uviedol.

Triumfom v Lige majstrov, v ktorej sa kvôli pandémii dohrával len minulý ročník 2019/20, podčiarkol snovú premiérovú sezónu v úlohe hlavného trénera. Predtým na jar získal s Kielom bundesligový titul. Nemecký klub s ním už v septembri predĺžil zmluvu. "Ja som bol v Kieli dlho ako hráč a poznám mesto i klub. Život profesionálneho trénera je vrtkavá záležitosť. Ja si momentálne užívam tú cestu, na ktorú sme sa vydali, a ďalej o tom nepremýšľam," dodal.


Tagy: THW Kiel FC Barcelona Handbol

Zdroj:
ČTK
Foto:
SITA/AP Photo/Martin Meissner; Video: Youtube The Home of Handball

DISKUSIA