Česi chcú v štvrťfinále zopakovať senzáciu s Ruskom: Nemyslím si, že Kanada bude o niečo vyššie!

Radosť českých hokejistov do 20 rokovRadosť českých hokejistov do 20 rokov Zdroj: SITA/AP/Jason Franson/The Canadian Press

EDMONTON - Len raz z doterajších 19 vzájomných duelov na majstrovstvách sveta dvadsiatok dokázala samostatná česká hokejová reprezentácia poraziť Kanadu a útočník Adam Najman verí, že sa to môže podariť znovu. V noci na nedeľu od 1:00 SEČ budú zverenci trénera Karla Mlejnka čeliť obhajcom titulu vo štvrťfinále turnaja v "bubline" v Edmontone. Česi chcú podľa Najmana nechať na ľade v boji o prekvapenie všetko.

"Na ten zápas sa tešíme. Dúfame, že ho zvládneme. Ideme do neho s tým, že chceme vyhrať a urobiť úspech. Dúfame, že sa nám to podarí," povedal Najman v on-line rozhovore s českými novinármi.

Na jedinú výhru českej dvadsiatky nad Kanadou dosiahol 28. decembra 2013 tím kouča Miroslava Přerosta so súčasnými hráčmi NHL Davidom Pastrňákom, Jakubom Vránom, Radkom Faksom, Ondřejom Kašem, Dominikom Simonom či Davidom Kämpfem. Česi vtedy v základnej skupine v Malmö zvíťazili 4:3 po samostatných nájazdoch.

Ešte dvakrát s Kanadou remizovali. Majstrovský tím Jaroslava Holíka hral v decembri 1999 vo Skelleftee 1:1, o tri roky skôr výber Vladimíra Martinca dosiahol na výsledok 3:3. V základnej hracej dobe porazil Kanadu naposledy 4. januára 1993 posledný výber Česka a Slovenska (7:4).

Najman verí, že súčasný tím má šancu, ak predvedie taký výkon ako v základnej skupine proti Rusku pri výhre 2:0. Kanada je podľa neho porovnateľný súper ako zborná, Švédsko či USA. "Nemyslím si, že Kanada bude o niečo vyššie. Oni budú rovnakí. Sú to furt chalani ako my a ja by som ich zaradil na rovnakú úroveň ako tie tri tímy, čo proti nám hrali," uviedol Najman.

Vladislav Firstov (10) a Galéria fotiek (3) Zdroj: SITA/AP - Jason Franson

Kanada má vo svojom výbere šesť majiteľov zlata z minulého šampionátu - obrancu Bowena Byrama a Jamieho Drysdalea a útočníkov Quintona Byfielda, Dylana Cozensa, Connora McMichaela a Dawsona Mercera. Dohromady až 21 hráčov z tímu Andrého Tourignyho bolo vybratých v prvom kole draftu NHL.

"Vieme o kvalitách Kanady a my sa ich budeme snažiť poraziť našou taktikou, tímovosťou a bojovnosťou. Budeme sa snažiť rozbiť to, že majú veľa individualít a sú šikovní na puku. Musím povedať, že tu máme fakt vynikajúcu partiu, držíme pri sebe a pomôžeme si na ľade. Verím, že zápas zvládneme," vyhlásil Najman.

Český tím síce zvládol dobre duel s Ruskom, ale so Švédmi prehral 1:7 a s USA 0:7. "My sa musíme poučiť z tých zápasov a vieme, že to dokážeme držať šesťdesiat minút, ako to bolo s Ruskom. V tom bude kľúč. Budeme si to musieť nastaviť v hlavách a hlavne dodržiavať našu taktiku," podotkol vnuk trénera Josefa Augustu, ktorý bol pri zlatom hetriku českej reprezentácie na majstrovstvách sveta v rokoch 1999 až 2001 najskôr ako asistent Ivana Hlinku a potom dvakrát ako hlavný kouč.

Česi sa tešia z Galéria fotiek (3) Zdroj: SITA/Jason Franson/The Canadian Press via AP
Českí mladíci oslavujú senzačný triumf s Ruskom

Viac o téme: Kanada U20 Česko U20 Adam Najman
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: SITA/AP/Jason Franson/The Canadian Press
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy