VIDEO Slovan sa vrátil na víťaznú cestu: Nové Zámky zrádza mizerná koncovka

Radosť hráčov HC Slovan Bratislava Radosť hráčov HC Slovan Bratislava Zdroj: SITA/Branislav Bíbel

BRATISLAVA - Hokejisti Slovana Bratislava zdolali v nedeľňajšom zápase 27. kola Tipos extraligy na domácom ľade HC Mikron Nové Zámky 2:0. Po predchádzajúcej prehre s Nitrou (1:2) sa vrátili na víťaznú cestu a poistili druhú priečku v tabuľke.

Nové Zámky sa trápia v koncovke, v druhom stretnutí po sebe nedali gól, pričom z uplynulých 12 duelov vydolovali iba päť bodov. V tabuľke zostali na deviatom mieste.

HC Slovan Bratislava - HC Mikron Nové Zámky 2:0 (1:0, 1:0, 0:0)
Góly: 15. Gašpar (O'Donnell), 37. Kytnár (Sersen, Bačik). Rozhodovali: Hronský, D. Konc st. – Durmis, Gegáň, vylúčení: 4:1 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, bez divákov.

HC Slovan Bratislava: Parks – Bačik, Sersen, Štajnoch, Meszároš, Valach, Ališauskas, Beňo, Maier – Rapáč, Bortňák, Šišovský – O'Donnell, Urbánek, Gašpar – Studenič, Kytnár, Ondriš – Uram, Petráš, Kundrik

HC Mikron Nové Zámky: Kiviaho – Holenda, Hain, Västilä, B. Clarke, Ordzovenský, Fereta, Mikuš, Šeliga – Majdan, Doggett, G. Clarke – Bajtek, Embrich, Števuliak – Zahradník, Ondrušek, Rogoň – Rehák, Holovič, Okoličány

Do zápasu vstúpili aktívnejšie hostia. Prvú veľkú šancu si vypracovali v 11. minúte, keď sa dostali do rýchleho prečíslenia, v  ktorom preskúšal Parksovu pozornosť Embrich. V následnej presilovej hre Majdan sklepol puk po strele Bajteka, ale brankár Slovana pokus zneškodnil hruďou. Domáci sa v oslabení ubránili a po jeho skončení gólovo udreli, keď sa strelou zápästím presadil z vrcholu kruhov Gašpar - 1:0.

Nové Zámky na začiatku druhej tretiny ešte zvýšili pohyb a nasadenie. V 25. min sa dostal do samostatného úniku G. Clarke, zvolil strelu pomedzi betóny, no Parks jeho úmysel prečítal. Slovanisti odpovedali mohutným náporom, v ktorom dokázali dostať puk za Kiviaha, podľa videorozhodcu však neprekročil bránkovú čiaru.

Hra nabrala v týchto chvíľach svižné tempo a hral sa ofenzívny hokej s rýchlymi výpadmi na oboch stranách. Záver tretiny patril Slovanu, v 37. min po dlhom obliehaní bránky hostí ešte Šišovský v koncovke neuspel, no akcia pokračovala, Sersen našiel pred bránkoviskom Kytnára, ktorý už zvýšil na 2:0. Kiviaho bol aj v ďalších minútach v permanencii a musel odvracať pokusy Meszároša či Štajnocha.

V tretej časti sa Slovan zameral najmä na pozorné bránenie, hostia sa pred Parksa dostávali iba s veľkou námahou. V 49. min sa Števuliak preštrikoval s pukom až medzi kruhy, domáci brankár jeho strelu švihom zlikvidoval. Hru potom rozkúskovali vylúčenia, čo vyhovovalo "belasým". V 53. min mohol pridať tretí gól Slovana Urbánek, jeho strela skončila na konštrukcii bránky Kiviaha. Zámčania už v závere nič nevymysleli a z hlavného mesta tak odišli bez bodu.

Hlasy po zápase:

Rudolf Jendek, asistent trénera HC Slovan Bratislava: "Aj keď sa v našej hry vyskytli chybičky, ustáli sme to a sme veľmi radi za toto víťazstvo. Mnohí chalani bojujú o svoje miesto, pretože keď sa vrátia zranení hráči do zostavy, bude to pre nich ťažké. Musia teraz presvedčiť, že sa do kádra zmestia. Samozrejme, zranení lídri nám chýbajú v presilovkách. Čo sa týka ich návratu, u niektorých je to otázka dní, u iných týždňov."

Martin Hrnčár, tréner HC Mikron Nové Zámky: "Chýba nám častejšia streľba, ochota ísť pred bránku, zacloniť brankárovi, jednoducho roztiahnuť hru v útočnom pásme viac do šírky, aby sme mohli strieľať, využívať viac obrancov. Slovan nám to ukázal, častejšie využíval obrancov, ktorí to od modrej strieľali. Pre nás je veľký problém, že prehrávame strašne veľa buly v útočnom i obrannom pásme. Z toho potom pramení, že musíme často o puk bojovať. Pracujeme na tom na tréningu, ale stále je to z našej strany málo, potrebujeme do toho dať viac - viac kreativity, streľby, ísť do zakončenia."

Zvolen zabodoval naplno

Hokejisti Zvolena zvíťazili v nedeľňajšom zápase 27. kola Tipos extraligy na ľade Liptovského Mikuláša 3:1.

MHK 32 Liptovský Mikuláš - HKM Zvolen 1:3 (0:1, 1:1, 0:1)
Góly: 33. Portokalis (Jesus) – 9. McPherson (Nuutinen), 38. Puliš (Mikúš, Ivan), 60. McPherson (Nuutinen). Rozhodovali: Tvrdoň, Žák - Kacej, Šoltés, vylúčení 4:2, presilovky 1:0, oslabenia 0:0, bez divákov.

L. Mikuláš: Kaarlehto – Robertson, Pavúk, Valtola, Petran, Mezovský, Jesus, Droppa, Rusina – Štrauch, Uhrík, Huna – Hamráček, Lištiak, Michalík – Tullio, McShane, Portokalis – Haluška, Nemec, Bača

Zvolen: Trenčan – Betker, Kotvan, Ivan, Melancon, Hraško, Kubka, Gubančok, Hatala – Bondra, Mikúš, Puliš – McPherson, Zuzin, Nuutinen – Stupka, Halama, Kelemen – Marcinek, Tibenský, Chlepčok

Hostia začali veľmi dobre, vypracovali si prvé šance, no Mikúš a po ňom McPherson neuspeli. V 9. minúte sa však už McPherson mohol tešiť z gólu, keď premenil nájazd po skvelej prihrávke Nuutinena. V prvej tretine mohli hostia svoju prevahu zvýrazniť ďalšími gólmi, ale brankár Kaarlehto podržal Liptákov. V závere sa však puk po strele Tullia obtrel o ľavú žŕdku.

Brankár domácich vytiahol skvelý zákrok aj na začiatku druhej tretiny, neskôr mu po strele Kelemena pomohla žŕdka. V 33. minúte hrali Liptáci presilovku a Portokalis šikovným tečom po strele Jesusa vyrovnal na 1:1. Hostia si však onedlho vzali vedenie naspäť, ich druhý gól strelil Puliš.

Žŕdka zvonila za Karalehtom aj na začiatku tretej tretiny po strele Melancona. Zvolen mal aj v treťom dejstve jasnú prevahu, hralo sa prevažne v obrannom pásme domácich, definitívu však hostia potvrdili 23 sekúnd pred koncom. Puk do prázdnej bránky poslal McPherson, pre ktorého to bol druhý gól v zápase.

Dramatické východniarske derby

Hokejisti Popradu zvíťazili v nedeľu v 27. kole Tipos extraligy doma nad Michalovcami 3:2 po samostatných nájazdoch. Víťazstvo lídra súťaže v nich zariadil Adam Drgoň.

HK Poprad - HK Dukla Ingema Michalovce 2:2 pp a sn (1:0, 0:0, 1:2 - 0:0, 1:0)
Góly: 3. Livingston (Bjalončík, Tavi), 55. Brejčák (Matúš Paločko, Haščák), rozh. nájazd Drgoň - 47. Suja (Bartánus, Takáč), 57. Mihálik (Suja). Rozhodovali: Stano, Štefik – D. Konc ml., J. Konc ml., vylúčení: 3:7, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0 , bez divákov.

Poprad: Vošvrda - Drgoň, Brejčák, Ulrych, Dalhuisen, Kramár, Erving, Hudec - Haščák, Skokan, Svitana - Vandas, Preisinger Handlovský - Tavi, Bjalončík, Livingston - Matúš Paločko, Jevoš, Hajnik - Valigura

Michalovce: Tomek - Southorn, Mihálik, Ťavoda, McCormack, Louis, Zekucia, Chalupa, Ragan - Erkinjuntti, Lalancette, Korhonen - Regenda, Suja, Šoltés - Takáč, Hickmott, Bartánus - Mašlonka, Galamboš, Török

Poprad vstúpil do stretnutia s lepším pohybom a hostia pykali už v 3. minäte. Bjalončík našiel zadovkou spoza bránky Livingstona a ten sa nemýlil - 1:0. Hostia sa ťažko rozbiehali, výsledkom čoho boli časté fauly. Domáci si vybojovali dlhú presilovko o dvoch hráčov, ale ani vyše 100 sekúnd im nestačilo na strelenie gólu. S pribúdajúcimi minútami sa osmelili aj hostia. McCormackovo nehodenie od modrej zastavila až konštrukcia popradskej bránky.

V druhej tretine sa na ľade viac bojovalo ako hralo. Jeden z mála hokejových momentov predviedla hokejová Dukla v 28. minúte, keď pred Vošvrdom vznikla poriadna "mela". Puk poskakujúci v bránkovisku upratal až obranca Ulrych. Na opačnej strane tesne pred odchodom na druhú pauzu predviedol pohotový zákrok brankár Michaloviec Tomek, keď zneškodnil Svitanovu strelu smerujúcu pod hornú žrď.

K vyrovnaniu mal blízko v 54. minúte Korhonen. Po ňom sieť z podobnej streleckej pozície z medzikružia nerozvlnil ani Regenda. Početnosť streľby sa hosťom vyplatila. Michalovce sa v 47. minúte presadili v presilovej hre. Do streleckej listiny sa zapísal zblízka dorážajúci Suja. Bližšie k víťazstvu boli na konci 55. minúty počas signalizovaného trestu domáci. Dôrazný Brejčák pokračoval v akcii a v páde dopravil puk po Paločkovej prihrávke do Tomekovej siete. Situácia sa ešte konzultovala s videorozhodcom, ktorý gól potvrdil.

Hostia ale dokázali odpovedať. Po vyhranom buly v útočnom pásme napriahol Mihálik a začínalo sa odznova. Minútu pred koncom riadnej hracej doby zostrelil Tomeka strelou do masky Haščák, ale brankár Michaloviec pokračoval v hre.

Rozuzlenie neprinieslo ani predĺžení. V ňom si Popradčania zahrali presilovku v ideálnom formáte 4 na 3, ktorú hostia vďaka obetavosti Erkinjunttiho ubránili. V samostatných nájazdoch sa lepšie darilo Popradčanom, ktorí premenila dva. Ten rozhodujúci zaznamenal Drgoň.

Peter Mikula, tréner Popradu: "Vďaka okolnostiam v prvej tretine, ktoré vznikali, sme zápas mohli rozhodnúť už vtedy. Počítali sme s tým, že časom sa hra vyrovná, výsledkom čoho bola druhá a tretia tretina. Bol to boj o body."

Tomek Valtonen, tréner Michaloviec: "Hrali sme v Poprade tri zápasy v poslednej dobe. V mojom prvom zápase na Slovensku sme práve v Poprade vyhrali po samostatných nájazdoch. Som hrdý na hráčov, ako sme hrali a aký charakter ukázali. V prvej tretine sme čelili množstvu oslabení. Zblokovali veľa striel. Poprad bol omnoho lepší ako my v prvej tretine. V druhej sme zmenili štýl hry a v tretej sme dvakrát vyrovnali. Poprad je vedúci celok ligy a blahoželám mu k zisku dvoch bodov, taký je hokej. Domáci majú veľmi dobré mužstvo."

Skvelý obrat Košíc

Hokejisti HC Košice zvíťazili v zápase 27. kola Tipos extraligy na ľade DVTK Jegesmedvék Miškovec 5:4. V zápase prehrávali už 2:4, no tromi gólmi v záverečnej časti rozhodli o víťazstve. Víťazný gól zaznamenal ich kapitán Michal Chovan.

DVTK Jegesmedvék Miškovec - HC Košice 4:5 (1:2, 3:0, 0:3)
Góly: 3. Flick (Osterberg), 24. Osterberg (Anderson, Kiss), 26. Rokaly (Magosi), 32. Galanisz (Rokaly, Magosi) - 5. Belluš (Jokeľ, Vrábeľ), 18. Pavlin, 43. Baránek (Chovan, Mráz), 46. Klhůfek (Milý, Pospíšíl), 55. Chovan (Baránek). Rozhodovali: T. Orolin, Snášel - M. Orolin, Stanzel, vylúčení: 3:4, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, bez divákov. Zmeny: 26. Riečický (Koš.) namiesto Sedláčeka.

DVTK Jegesmedvék Miškovec: Adorján - Szirányi, Wehrs, Kiss, Rauhauser, Vojtkó, Murphy, Láda - Egle, Vas, Flick - Anderson, Osterberg, Rokaly - Magosi, Galanisz, Csányi - Ritó, Lövei, Miskolczi - Révész

HC Košice: Sedláček (26. Riečický) - Baránek, Pavlin, Růžička, Nemčík, Deyl, Slovák, Novota - Demek, Chovan, Pospíšil - Klhůfek, Mráz, Milý - Jokeľ, Vrábeľ, Belluš - Frič, Havrila, Krasničan

Domáci mali lepší štart do zápasu, keď využili už prvú presilovku v 3. minúte. Vylúčenie Vrábeľa potrestal už po 13 sekundách Flick, ktorý tečoval strelu Osterberga - 1:0. Gólová odpoveď Košičanov prišla už o necelé dve minúty, keď Jokeľ našiel spoza bránky Belluša a ten zblízka prekonal Adorjána - 1:1. Košičania mali v prvej tretine miernu streleckú prevahu a tú v 18. minúte potvrdil obranca Pavlin, keď využil nedôraz obrany domácich - 1:2.

Druhá časť patrila Miškovcu herne aj gólovo. V 25. minúte sa po Andersonovej prihrávke nemýlil Osterberg a na následnú nevyužitú šancu Klhůfeka gólovo zareagoval Rokaly - 3:2. Po tomto góle nahradil košického brankára Sedláčeka náhradník Riečický. Toho v 31. minúte zachránila žŕdka, no na presilovkovú dorážku Galanisza už nestačil - 4:2. V 2. tretine sa už skóre nezmenilo, hoci pribudlo viacero vylúčených.

Hostia dosiahli už v 43. minúte dôležitý kontaktný gól, keď sa ujala strela obrancu Baráneka - 4:3. Košičanov tento moment povzbudil a zvýšená ofenzívna aktivita sa im vyplatila v 45. minúte, keď sa presadil Klhůfek - 4:4. Hostia boli herne na koni a hoci si šance vypracovali aj hráči Miškovca, napokon sa tešili Košičania. Rozhodol o tom ich kapitán Chovan, ktorý gólovo zakončil individuálnu akciu v 55. minúte - 4:5.

V Nitre sa predlžovalo

Hokejisti Nitry zvíťazili v nedeľu v 27. kole Tipos extraligy doma nad Trenčínom 3:2 po predĺžení. O triumfe "corgoňov" nad "vojakmi" rozhodol Marek Slovák.

HK Nitra - HK Dukla Trenčín 3:2 pp (0:0, 2:1, 0:1 - 1:0)
Góly: 28. Žitný (Šťastný, Bodák), 36. Kollár (Žitný, Šťastný), 65. Slovák (Švarný, Holešinský) - 33. Bezúch (Sádecký), 58. Ackered (Bokroš, Paukovček). Rozhodovali: Výleta, Baluška - Crman, Synek, vylúčení: 6:6, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, bez divákov.

Nitra: Cowley – Mezei, Hřebíček, Švarný, Bodák, Vitáloš, Zech, Pupák – Tvrdoň, Slovák, Hrnka – Kollár, Štastný, Žitný – Pätoprstý, Holešinský, A. Sýkora – Minárik, Šiška, Múčka

Trenčín: Valent – Ackered, Rehuš, E. Švec, Bokroš, Rajnoha, Jalasvaara, J. Haščák, Ilenčík – Okuliar, Kettunen, Berisha – Hecl, Reddick, J. Bezúch – Sádecký, Paukovček, M. Valach – Kukuča, J. Švec, Krajč

Prvá tretina priniesla tretinu chudobnú na góly a aj vyložené šance. Ponúknuté početné výhody obe mužstvá nedokázali zrealizovať ideálne. Hra síce mala rýchly spád, no chýbala presnosť. Za spomenutia stoja dve šance domáceho Bodáka a príležitosť hosťujúceho Paukovčeka. V oboch prípadoch boli Cowley a Valent pozorní.

Prostredná časť už bola plodnejšia. V 28. minúte bol faulovaný Žitný, a tomu istému hráčovi stačilo iba 5 sekúnd na expresné využitie presilovej hry - 1:0. Následne zlepšili Trenčania herný prejav, za čo im bol odmenou gól z hokejky Bezúcha, ktorý prepasíroval puk za Cowleyho. O pár sekúnd mohol poslať hostí do vedenia Rehuš, no v tutovke zaváhal. To neplatilo pri domácom Kollárovi, ktorému sa v presilovke odrazil puk rovno pred odkrytú bránu a upratal ho pod brvno - 2:1.

Vyrovnanie mal na začiatku tretej tretiny Okuliar, jeho strelu však vyrazil betónom Cowley. Rovnaký hráč neuspel proti brankárovi Nitry ani v 48. minúte. Aktivita Trenčína predsa slávila úspech, keď v 58. minúte pri powerplay vyrovnal Ackered.

V predĺžení mohol rozhodnúť hneď z prvej akcie Slovák, ale jeho pokus vytiahol z bránkovej čiary Bezúch. Center prvého nitrianskeho útoku napokon rozhodol o výhre Nitry osem sekúnd pred koncom predĺženia s prispením korčule obrancu hostí.

Antonín Stavjaňa, tréner Nitry: "Bol to vyrovnaný zápas. Vďaka dvom využitým presilovkám sme držali vedenie, škoda vyrovnania. Sme radi, že sme upravili bilanciu s Trenčínom."

Ján Pardavý, tréner Trenčína: "My sme mali pomalý rozbeh. Prvá tretina bola zvláštna z oboch strán. Druhá tretina bola poznačená našimi vylúčeniami, čo nám uberalo momentum hry, tam Nitra bola lepšia. Za tretiu tretinu, ktorá bola z našej strany najlepšia, sme si bod zaslúžili. Chceli sme aj druhý, a myslím si, že v predĺžení sme boli aktívnejším tímom. Urobili sme jednu hlúposť a Nitra dala gól trochu so šťastím."

Viac o téme: HC Košice HK Poprad HKM Zvolen HK Nitra HC Slovan Bratislava HK Dukla Trenčín MHK 32 Liptovský Mikuláš HC Mikron Nové Zámky DVTK Jegesmedvék Miškovec HK Dukla Ingema Michalovce Tipos extraliga