FA uznala, že Cavaniho príspevok nebol rasistický: Uruguajskú hviezdu trest aj tak neminie!

Edinson CavaniEdinson Cavani Zdroj: SITA/AP/Oli Scarff

LONDÝN - Anglická Futbalová asociácia (FA) udelila Edinsonovi Cavanimu trojzápasový dištanc za jeho príspevok na sociálnej sieti napriek tomu, že akceptovala, že útočník Manchestru United nebol rasistický. Podľa vyjadrenia FA Cavani nevedel, že výrok, ktorý použil, bol urážlivý.

Uruguajský kanonier dostal trest za októbrový príspevok na sociálnej sieti, v ktorom použil španielsky výraz pre ľudí tmavej pleti "negrito". FA ho označila ako urážlivý, ubližujúci a nevhodný, no podľa Cavaniho sa v jeho krajine používa ako láskavý pozdrav priateľov. Tridsaťtriročný útočník taktiež dostal pokutu 100.000 libier. Na jeho obranu sa následne postavil Uruguajský futbalový zväz, hráčska únia i viacerí krajania na čele s Luisom Suarezom a Diegom Godinom.

Disciplinárna komisia FA síce uznala, že Cavani nenapísal svoj príspevok s úmyslom, aby bol rasistický či urážlivý voči jeho priateľovi či iným, ktorí si ho prečítali na Instagrame, no tvrdí, že "fanúšik anglickej Premier League by pochopiteľne dospel k záveru, že slová, ktoré použil, boli rasistické".

Podľa asociácie mal Manchester United poskytnúť hráčovi dostatočný mediálny tréning na to, aby vedel, že i keď je použitý výraz v jeho rodnom jazyku neškodný, v angličtine je veľmi urážlivý.

Cavani použil výraz na Instagrame pre svojho priateľa po tom, čo strelil dva góly pri októbrovej výhre United nad Southamptonom (3:2). Po kritike sa za to verejne ospravedlnil a jeho zamestnávateľ mu vyjadril podporu. Tú mu vyjadrila aj Uruguajská futbalová asociácia (AUF) a označilo ha za osobu "nenapadnuteľnej morálky", pričom kritizovala anglickú asociáciu za to, že hodnotí význam výrazov v španielskom jazyku.

Viac o téme: Manchester United Edinson Cavani
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: SITA/AP/Oli Scarff
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články